Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mikor lesz egy kétváltozós...

Mikor lesz egy kétváltozós függvény egy adott területen konstans?

Figyelt kérdés

Valamilyen feltételre lenne szükségem pl. gradienssel, parciális deriválással, stb.

Köszi előre is!



2018. ápr. 15. 22:03
 1/4 sharkxxx ***** válasza:

Ezt a legegyszerűbb megvalósítani feltétellel.

Irj a függvény képlete mellé olyan feltételeket, amelyek meghatározzák, hogy mely intervallumokon legyen a függvény konstans.


Például:

f(x)=sin(x)

[ha x > Pi/2: f(x)=1]

[ha x < -Pi/2: f(x)=-1]

2018. ápr. 15. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nabláról, Laplace operátorról hallottál már? Laplace-egyenlet, harmonikus fv-ek témakörben keresgélj.
2018. ápr. 15. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi, a zöld ment, de kicsit másra gondoltam!


#1: adott egy függvény, pl f(x,y)=sin(x+y), és az a kérdés, hogy ez a függvény milyen területeken lesz konstans - és ott mi jellemzi a függvényt (pl. gradf = 0, vagy a parciális deriváltakkal van valami, stb.) Persze a te megoldásod is működik, csak én egy kicsit más megközelítésre gondoltam.


2#: hallottam róluk, de mivel nem tanultuk őket konkrétan, így válaszként sem elfogadhatóak egy zh-ban pl. (a már említetteken kívül többváltozós függvények alapjai voltak: lokális szélsőértékek, iránymenti derivált, érintősík, stb.).

2018. ápr. 16. 00:32
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha jól gondolom, akkor neked az ú.n. szintvvonalak kellenek. A példában ekkor a sin(x+y)=K, K € R egyenlet adja a szintvonalakat. Ebből y explicite kifejezhető: y=arcsin(K)-x. Bevezetve az L=arcsin(K) jelölést y=L-x adódik, vagyis adott konstanshoz a szintvonalakat párhuzamos egyenesek adják.


A szintvonalak és a gradiens kapcsolata jelentős. Az egyik legfontosabb, hogy a gradiens merőleges a szintvonalakra. Még van néhány tudnivaló ehhez, de ennek részletezésébe most nem kezdenék bele. Ha rákeresel a google-ban, biztosan találsz elég információt, és az egyszerűbb is, mintha itt elkezdeném részletezni.


A grad f=0-hoz visszatérve. Ez a feltétel a lokális szélsőértéknek szükséges, de nem elégséges feltétele. Pl. egy nyeregpontban is teljesül ez, annak ellenére, hogy nem extrémumhely.

A pontosabb elemzéshez ilyenkor a Hesse-féle mátrix vizsgálata indokolt.

2018. ápr. 16. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!