Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi lehet ennek az éseléssel...

Mi lehet ennek az éseléssel kapott fraktál-függvény deriváltja?

Figyelt kérdés

y = 1/3 és x

amit tanulmányozva rájöhetünk, hogy

y = 1/2 sum 4^-k (1 - (-1)^floor(x*4^k))

ahol a szumma k=1-től megy végtelenig. (Ez tapasztalatból jött ki.)

A kérdés, hogy y' = ?

Tudom, hogy végtelen sok helyen nincs értelmezve a derivált, mert a függvény nem folytonos, de arra lennék kíváncsi, hogy a deriváltat csak közelítve milyen kinézetű függvényt kapnánk.

dy/dx = d/dx (1/3 és x) = 1/2 sum 4^-k d/dx (1 - (-1)^floor(x*4^k))

Itt alkalmazva a hatványfüggvény deriváltjával kapcsolatos ismereteinket azt kapjuk, hogy

y' = 1/2 sum 4^-k (-1)^floor(x*4^k) (0 + ln(-1) d/dx floor(x*4^k)) = i pi / 2 sum (-1)^floor(x*4^k) floor'(x*4^k)

Az a kérdésem, hogy eddig szerintetek jól csináltam-e, és hogyan tovább? Szerintem a floor függvénynek egy olyan másik képletére lenne szükségünk, amit "lehet deriválni" úgy, ahogy. Tisztában vagyok vele, hogy nem értelmezhető, még egyszer mondom, hogy csak a derivált közelítésére vagyok kíváncsi, hogy mit adnak az egyenletek és a képletek.



2018. ápr. 16. 16:05
 1/3 anonim ***** válasza:

Én vagyok az, akivel legutóbb erről beszélgettél. "Hagyományos" deriváltja nincs neki, mivel a szakadási pontjai nem megszüntethetőek, és sűrűek R-ben.


A szakadási pontok bizonyos értelemben vett "deriválására" viszont be lehet vetni a Dirac-delta függvényt. Úgy fog kinézni a deriváltad, hogy minden n/2^-k alakú értéken valamilyen súlyú Dirac-tüske áll, és mindenhol máshol 0.


Guglizz rá a Dirac-fésűre (III), mert ezzel fogom felírni a megoldást, a szummát elemenként deriválva és visszaszummázva:


sum 4^-k * (III_[4^(1/2-k)](x-4^-k) - III_[4^(1/2-k)](x))


A szögletes zárójelben levő érték értelemszerűen a Dirac-fésű periódusa, csak nem tudom alsó indexbe írni.

2018. ápr. 16. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ. Esetleg kérhetnék hozzá levezetést, honnan jött ez ki, egy kicsit több magyarázattal?

Előre is köszi!

2018. ápr. 17. 21:00
 3/3 anonim ***** válasza:

A lépcsőfüggvény deriváltja a Dirac-delta, ahány egységet ugrik, annyiszoros együtthatóval.


A szumma minden eleme egy négyszögjel, így a deriváltja két, fél periódussal eltolt, ellentétes előjelű Dirac-fésű összege. Innen már csak össze tudod rakni magadtól is.

2018. ápr. 18. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!