Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt hogyan lehetne megoldani?...

Ezt hogyan lehetne megoldani? Egy 1200 kg tömegű autó 20 m sugarú körpályán kanyarodik. Legfeljebb mekkora sebességgel kanyarodhat, hogy ne csússzon meg a kanyarban, ha a tapadási súrlódási együttható értéke 0,8?

Figyelt kérdés

2018. máj. 13. 13:35
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
kellene hozzá a rajz is, hogy lássuk, melyik irányba van döntve a kanyar. de egyébként sima egyensúlyi egyenlettel. az ilyen típusú feladatoknál mindig négy ismeretlen van (erő, sugár, tömeg, mű), amiből hármat megadnak, és ki kell fejezni a negyediket.
2018. máj. 13. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

Mivel nincs megadva a dőlés, ezért jó eséllyel vízszintes útra kell megoldani a feladatot, de ha már az első így gondolkodik, akkor dőljön az út α szöggel befelé.


NII függőlegesen:

Fny*cos(α) – S*sin(α) - m*g = 0.

NII a görbületi középpont irányában:

Fny*sin(α) + S*cos(α) = m*acp.

Tudjuk, hogy S ≤ μ*Fny, és acp = v^2/r. Ezekkel a függőleges egyenletből

Fny ≤ m*g/(cos(α) – μ*sin(α)),

a vízszintes egyenletből

m*v^2/r ≤ m*g*sin(α)/(cos(α) – μ*sin(α)) + μ*m*g*cos(α)/(cos(α) – μ*sin(α)),

v^2 ≤ r*g*(μ*cos(α) + sin(α))/(cos(α) – μ*sin(α)),

–gyök(r*g*(μ*cos(α) + sin(α))/(cos(α) – μ*sin(α))) ≤ v ≤ gyök(r*g*(μ*cos(α) + sin(α))/(cos(α) – μ*sin(α))),

azaz v legfeljebb

gyök(r*g*(μ*cos(α) + sin(α))/(cos(α) – μ*sin(α))) = … (Tessék helyettesíteni!)


(α = 0-ra ez amúgy gyök(μ*g*r), csakhogy ne mondjátok, hogy olyan gonosz vagyok, mint az első válaszadó.)

2018. máj. 13. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

Kár ennyire túlbonyolítani. A kérdező nyílván arra gondol, hogy a terep sík. Ilyenkor triviális, hogy csak a sugárirányú komponensekkel elég számolni, és a tapadási súrlódási erőnek kell egyensúlyt tartania a centrifugális erővel, tehát


mű*m*g=m*v^2/R, amiből


v=sqrt(mű*g*R) adódik.


Tehát amit #2 egy oldalon át levezetett, az egy sor számítással is kijön...(persze ettől még helyes amit leírt az illető, csak dolgozatban nem biztos hogy lesz majd annyi ideje a kérdezőnek)


Na meg ha nagyon túl akarnánk bonyolítani a feladatot, akkor az autó nyomtávjával is kéne számolni. Mert ugye a kívülső kerekekre a centrifugális erő nyomatékából sokkal nagyobb nyomóerő fog származni, mint a belülső kerekeken.


Persze így már nem középiskolai szintű a feladat, mert ehhez már műszaki mechanikai tudás kell, és egy fizikatanár sem feltétlen tudja megoldani.


Na meg aztán amit kiszámoltok Newton 2.axiómájából, az pl. nem tartalmazza a kúszási folyamatokat sem. Mert a kerék lokálisan rugalmas, és ezt nem veszitek figyelembe.

Mondjuk ez így már még magasabb szintű feladat lenne, meg olyanokat kéne tudni hogy mi az a Hertz-feszültség.


Na mindegy, hagyjuk ezt, mert úgysem ért itt ehhez senki...

2018. máj. 13. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:

Sokkal könnyebb ami a második válasz lehetőség, mint a második válaszoló levezetése. Nem szükséges ennyire túl bonyolítani. Egyszerű feladat.


[link]


Papíron leírtam rajzokkal. Talán így érthetőbb lesz. De ugyanaz, mint az előző..

2018. máj. 13. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
A végeredménynél kimaradt, hogy A sebesség alá kell írni, hogy az a max, különben csak <= lenne.
2018. máj. 13. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
Na meg az egyenletes körmozgásnál lemaradt a vektor jel. A kapkodás átka. :).
2018. máj. 13. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

És az eredő erő abszolút értékének számolásakor az abszolút értékek összege helyett az összeg abszolút értékét kellet volna venni…

Meg az Fny = m*g-t nyugodtan levezethetted volna a Newton-egyenletből, nem kellett volna alapegyenletként gondolni rá. Meg a gyökvonásnál elvesztetted a negatív megoldást.


Az első válaszadó kezdte a hülyeséget, hogy nem feltétlenül vízszintes, én csak elfogadtam a kihívást…


Amúgy nem ugyanaz a válaszod, mint a 15:23-as, ugyanis te nem centrifugális erővel számolsz (amit rendesen bevezetni körülbelül olyan hosszú lenne, mint a második válasz, viszont sajnos vektorokat kell hozzá deriválni, amit középiskolában ritkán tesznek meg).


De ha valakinek nehezére esik α = 0-t helyettesíteni:

NII függőlegesen: Fny - m*g = 0 → Fny = m*g.

NII a görbületi középpont irányában: S = m*acp.

/** Vegyük észre, hogy ez a két egyenlet a vektorokkal felírt Newton-egyenlet (Fny + G + S = m*a) vízszintes és függőleges komponense. **/

Tudjuk, hogy S ≤ μ*Fny = μ*m*g, és acp = v^2/r:

m*v^2/r ≤ μ*m*g,

–gyök(μ*g*r) ≤ v ≤ gyök(μ*g*r),

vmax = gyök(μ*g*r).

2018. máj. 13. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

"Az első válaszadó kezdte a hülyeséget, hogy nem feltétlenül vízszintes, én csak elfogadtam a kihívást…"


Nem az első válaszoló vagyok, de szeretem, ha valaki ilyen kihívásoknak próbál megfelelni.

Múltkor volt egy Lagrange-egyenletes példa, kíváncsi leszek hogy abban is kihívást látsz-e majd, variációszámításon alapuló periódusbecslés során.

Bocs az offért, de nagyon nehéz rábírni manapság embereket hogy foglalkozzanak valami értelmes dologgal is:)

2018. máj. 13. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

7). Amiket írtál abba én is beleköthetnék. A feladattal semmi probléma nincsen. Letorálva is elküldhetem neked.


Illetve az a baj, hogy te 1-1 feladatot bonyolult módon akarsz levezetni ami nem kell. Szép és jó dolog az differenciál számítás például csak, hogy ez nem tananyag a közép oktatásban (kívétel emelt matek). És 1-1 feladatot bonyolultabbá is tehet, mint amennyire egyszerű. Tehát, ha te tanár lennél és így magyaráznád az órákat, mint itt sokszor akkor valószínűleg mindenki megutálná a fizikát.

2018. máj. 13. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Amúgy meg felesleges leírnod mégegyszer amit már lekapott szépen levezetve kétszer is, hogy ezzel a saját tudásodat fényezd nekünk. Sok sikert a feladat megoldásában amit a 68%-os feladott neked.
2018. máj. 13. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!