Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések

A kérdés

Hogyan tudom kiszámolni egy függvényből a növekvő, csökkenő intervallumokat?

[link]

Itt volna a feladat, és ebből a függvényből kéne megkapni a növekvő, csökkenő intervallumokat, illetve a lokális maximumhelyet. Aki tudna segíteni ebben, nagyon szépen megköszönném :)

Keress kérdéseket hasonló témákban: függvény, lokális, maximum, hely, intervallum, növekvő, matematika, házi, feladat

máj. 14. 14:42  Privát üzenet  

A válaszok
Ifjutitan nevű felhasználó válasza:

Ahol a derivált negatív ott csökken, ahol pozitív ott nő.

Ahol a derivált 0, ott lehet, hogy lokálisszélsőérték van, de az is lehet, hogy csak inflexiós pont.

Ezért meg kell nézni a második deriváltat is, ha az pozitív, akkor lokális minimum van, ha negatív, akkor lokális maximum. Ha 0, akkor egyik se.

A válasz 66%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 88%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/7Időpont máj. 14. 15:00 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Ez nekem elég zavaros, az én esetemben hogyan is induljak neki a példának? mit kell számolnom először, hogy ezeket az intervallumokat megkapjam?

# 2/7Időpont máj. 14. 15:01 Privát üzenet

Lederiválod, majd megnézed hogy a derivált hol nulla. Ahol nulla, ott ugye monotonitást vált a függvény. Utána meghatározod az egyik (például a középső) szakaszon hogy monoton növekvő-e vagy csökkenő és abból tudni fogod hogy hol növekszik és hogy hol csökken függvény.

Lokális szélsőértéke meg ott lesz ahol a derivált nulla. Hogy melyik a lok. maximumhely azt a monotonitásból meg lehet mondani.

A válasz 64%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 72%-ban hasznos válaszokat ad.
# 3/7Időpont máj. 14. 15:02 Privát üzenet
Tanultatok deriválni? Vagy más módszerrel várják a megoldást?

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 72%-ban hasznos válaszokat ad.
# 4/7Időpont máj. 14. 15:03 Privát üzenet
Ifjutitan nevű felhasználó válasza:

Találtam róla diákat:

[link]

A te esetedben könnyű dolgod van, mert 3-adfokú függvényt deriválod, kapsz belőle egy másodfokút.

A másodfokút megvizsgálod, hogy hol pozitív, negatív, 0.

Utána megcsinálod a 2. deriváltat is, ahol 0 volt az első derivált azt az értéket beleírod, és megnézed, hogy milyen előjelű lett a végeredmény.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 88%-ban hasznos válaszokat ad.
# 5/7Időpont máj. 14. 15:06 Privát üzenet

Érdekes módon ezt a feladatot dél-körül már láttam kiírva. Mire megoldottam eltűnt a kiírás. A megoldás azóta is itt van, egy hasonló feladat után, képként:

[link]

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 89%-ban hasznos válaszokat ad.
# 6/7Időpont máj. 14. 16:51 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Köszön a segítséget mindenkinek, de az utolsónak szólnék most: igen, ez a kérdésem kint volt dél körül, de valamiért a moderátorok törölték.. viszont nagyon de nagyon hálás vagyok hogy ezt leírta, megoldottad nekem, nagyon szépen köszönöm :) :) :)

# 7/7Időpont máj. 14. 22:14 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Ha egy valós függvény menete lehet monoton növekvő, és szigorúan monoton növekvő is, akkor miért nem lehet szigorúan növekvő?
F (x) =6x^3−18x^2−864x−1 A függvény csökkenő a (, ) intervallumon, növekvő a (, ) intervallumon. A lokális maximumhely?
Ha f:R->R f (x) =x^3+x, hogyan kell igazolni, hogy f szigorúan növekvő R-en?
Hogyan lehet bebizonyítani azt, hogy f:R-->R, f (x) =x^3-12x növekvő a [2, +végtelen) intervallumon?
Mi a helyes számsorrend?
Egy háromjegyű szám számjegyei növekvő sorrendben követik egymást. Ezekből a számjegyekből képeztük az összes elkészíthető háromjegyű számot, és miután ezeket a számokat...

Kérdések a Közoktatás, tanfolyamok rovatbólKérdések a Házifeladat kérdések rovatból

Minden jog fenntartva © 2018, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Sitemap | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!