f(x) = x^3 - 2x^2 + 6xp + 8p , 3helyettsítési érték az x=2 helyen,(lehet, hogy nem pontos a feladat).Horner tábla segítségével.Mennyi a p értéke?2018. máj. 15. 18:24
1/4 anonim válasza:
Ugye át lehet írni a polinomot úgy, hogy a konstans tag kivételével mindenből kiemelsz x-et, aztán a zárójelben megint stb.
f(x) = x*(x^2 – 2*x + 6*p) + 8*p = x*(x*(x – 2) + 6*p) + 8*p,
ez azért jó, mert kevesebb szorzást és összeadást kell csinálni.
x = 2 esetén a legbelső zárójel: 2 – 2 = 0,
a körülötte levő: 2*0 + 6*p = 6*p
végül: 2*6*p + 8*p = 20*p.
Ha jól értem, akkor ez éppen 3 a feladat szerint (mondjuk a '3helyettsítési' egy fura szó), tehát 20*p = 3, p = 3/20 = 0,15.
(Persze bármi lehet, hogy máshogy van, ha rosszul írtad le a feladatot.)
2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :)
2018. máj. 15. 21:50
3/4 anonim válasza:
Kezdetben vala az x^4 együtthatója, a 0:
*2 + 1 -> 1,
*2 – 2 -> 0,
*2 + 6*p -> 6*p,
*2 + 8*p -> 20*p.
Részletesebben még lásd itt:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
4/4 A kérdező kommentje:
köszi :)
2018. máj. 17. 23:02