Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egyik végén zárt, vízszintes...

Egyik végén zárt, vízszintes üvegcsőben levő 40 cm hosszú légoszlopot a másik végén 20 cm hosszú higanyoszlop zár le. Milyen hosszú lesz a légoszlop, ha az üvegcsövet nyitott végével felfelé, függőlegesen tartjuk?

Figyelt kérdés

Idáig eljutok, hogy, ugyebár a hőmérséklet állandó. Mivel a cső felfele van, ezért a bezárt levegő nyomása a külső nyomsának és a higany hidrosztatikai nyomásának az összege


p2 = p0+ph (külső nyomás ugyebár 10^5 Pa) =


ph = ró*h*g (itt a h a higany magassága igaz)


A térfogat V1=A*h2 (Az A a keresztmetszet a h2 amit keresünk, a légoszlop, ami 0,2m)


és akkor a p1*V1 lenne az amikor a cső vízszintesen van. Ekkora igazából a cső sin0 fokot zár be nem? Amivel a bezárt levegő nyomás ph'=ró*g*h*sin0 = 0 p1=p0 V1=A*h1 (h1 a 0,2m)

p1*V1=p2*V2 és akkor átalakítjuk úgy az egyenletet, hogy a h2-őt megkapjuk.


Ami körülbeül 31cm.


2018. máj. 23. 21:15
 1/1 A kérdező kommentje:
A térfogat V1=A*h2 (Az A a keresztmetszet a h2 amit keresünk,) <- innen a légoszlop szöveget kiszedtem, csak közbe itt számoltam és gondolkodtam miközben írtam, így lehet benne maradtak más dolgok is amit törölni akartam. :)
2018. máj. 23. 21:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!