Egy rombusz oldalai 6.8cm-esek, egyik átlója 10.2 cm Mekkorák a szögek és a terület?


Nem értem miért nem számolhatom ki simán SIN/COS tétellel a szögeket(2 háromszögre bontottam a rombuszt)

Nem ugyanaz jön ki mint mikor 4db háromszögre bontották(derékszögűre) és úgy számolták ki.

Én úgy bonyolultabbnak és hosszadalmasabbnak találtam, jól jönne egy kis segítség, hogy miért kell máshogy megoldani, mint ahogy eredetileg gondoltam.



2018. jún. 4. 10:05
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem kell máshogy, jól kell számolni. Nekem dettó ugyanaz jön ki a két módszerrel.


Legyen az oldalak hossza a, az adott átlóhossz f, a másik átló e, és az e-re eső csúcsnál levő szög α.


Pitagorasz-tétel és szinuszdefiníció:

(e/2)^2 + (f/2)^2 = a^2 --> e = gyök(4*a^2 – f^2),

T = f*e/2 = f*gyök(4*a^2 – f^2)/2 ≈ 45,877 cm^2.

(*) sin(α/2) = f/(2*a) --> α = 2*arccsin(f/(2*a)) ≈ 1,6961.


Koszinusztétel és szinuszos háromszögterület-képlet:

f^2 = 2*a^2 – 2*a^2*cos(α) --> cos(α) = (2*a^2 – f^2)/(2*a^2), (**)

α = arccos((2*a^2 – f^2)/(2*a^2)) ≈ 1,6961,

T = a^2*sin(α) = gyök(1 – cos(α)^2) = gyök(a^4 – (2*a^2 – f^2)^2/4) =

T = gyök(4*a^4 – 4*a^4 + 4*a^2*f^2 – f^4)/2 = f*gyök(4*a^2 – f^2)/2 ≈ 45,877 cm^2.


A másik szöget hagy ne részletezzem.


Ha a (**) képletben használjuk a cos(2*x) = cos(x)^2 – sin(x)^2 azonosságot x = α/2 helyettesítéssel, akkor:

cos(α/2)^2 – sin(α/2)^2 = 1 – f^2/(2*a^2),

f^2/(2*a^2) – sin(α/2)^2 = 1 – cos(α/2)^2 = sin(α/2)^2,

sin(α/2) = ±f/(2*a),

mivel 0 < α/2 < π, ezért csak a +-os a releváns, ami pontosan a (*) képletet adja, tehát nem csak körülbelül, hanem egzaktul ugyanaz az α jön ki, mint a Pitagorasz-tételes megoldásban.


Szóval csak annyi történt, hogy nem figyeltél oda, és elszámoltál valamit. Ilyenkor általában segít, ha újra átszámolod elölről, főleg ha ennyire rövid a számolás.

2018. jún. 4. 10:57
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod :)

Nekem is ez jött ki a szinusz, koszinusz tétellel. Ami órán ki lett javítva abban a szögek és a terület is más, szóval azt nem értem, hogy miért.

2018. jún. 4. 11:28