Adott egy 50 km-re lévő cél. Ha mindig olyan sebeséggel közeledünk a célhoz (km/h), amilyen messze van (km), akkor a cél egy határérték lesz?

Azaz sose fogjuk elérni?
2018. jún. 17. 22:24
 1/8 anonim ***** válasza:
55%
Így van.
2018. jún. 17. 22:28
 2/8 anonim ***** válasza:
Miért ne?
2018. jún. 17. 22:37
 3/8 anonim ***** válasza:
Ez nem egy paradoxon? Hiába közeledsz a célhoz egyre kisebb sebességgel, ha véges távolságban van, akkor előbb-utóbb el fogod érni. Ha ezt grafikonon ábrázolod, akkor igen, lesz egy határértéke a függvénynek, de ez gyakorlatilag bármilyen út-idő grafikonra érvényes.
2018. jún. 17. 22:45
 4/8 A kérdező kommentje:
Közben rájöttem. Nem paradoxon. Nézzük például egy olyan sorozat határértékét, hogy 1/2n ahol n tart a végtelenbe. Ennek a határértéke 1. Ha számegyenesen ábrázolod akkor kezdessz 1/2, 1/4, 1/8 stb.. azaz mindig amennyi kell a célhoz, annak léped meg a felét, így sosem fogsz elérni az egyhez, s a példámban se éred el sose a célod, csak közelítesz hozzá.
2018. jún. 17. 23:04
 5/8 anonim ***** válasza:

Képzeljünk el egy repülő nyilat. Bármely időpillanatban a nyíl a levegő egy ismert pontján tartózkodik. Ha ennek a pillanatnak nincs időbeli kiterjedése, akkor a nyílnak „nincs ideje”, hogy elmozduljon, tehát nyugalomban kell, hogy legyen. Hasonló logikával belátható, hogy az ezt követő pillanatokban is nyugalomban van. Mivel ez az idő bármelyik pillanatára igazolható, a nyílvessző egyáltalán nem mozoghat: a mozgása csak illúzió.


:)


Keress rá Zénón paradoxonjaira.

2018. jún. 17. 23:08
 6/8 anonim ***** válasza:
#4: Az n/2-nek a határértéke lim n->végtelen esetén végtelen. Ha úgy értetted, hogy 1/(2n), akkor pedig 0. Valamit nagyon mellészámoltál. Gondolj bele: Te mindig felezed a lépéseket, tehát a 0 felé fogsz tartani, nem az 1-hez. Egyébként a kérdésed és ez a példád nem ugyanaz, mert az egyikben sebességet csökkentesz és a végén a célban fogsz megállni, a másikban pedig a lépésedet felezed meg mindig és sosem fogsz elérni a célba.
2018. jún. 17. 23:42
 7/8 A kérdező kommentje:
Bocsánat, valóban elírtam, nem sorozatot szerettem volna írni, hanem sort.
2018. jún. 18. 09:16
 8/8 anonim ***** válasza:

Nézzük meg a mozgást úgy, hogy másodpercenként változtatjuk a sebességet.

s0 = 50000m a hátralévő út.

0-1 között a sebesség v0=50000m/3600s

1mp-nél a távolság: s1=50000m-50000m/3600s*1s=50000m*(3599/3600)

v1 = s1/3600

s2 = s1-v1*1s = s1-s1/3600 = s1*(3599/3600) = s0*(3599/3600)^2


Tehát a hátralévő út egy mértani sorozat.

Ebből az következik, hogy a hétralévő út mindig >0, és határérték éppen 0.


Ha 1mp helyett 0,1mp majd 0,01 mp-t választunk egységnek, akkor ugyanezt az eredményt kapjuk.

2018. jún. 19. 16:34