Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy verset hogyan kell elemezn...

Egy verset hogyan kell elemezni? (többi lent)

Figyelt kérdés
Mi szerint kell elemezni? Annyit tudok, hogy metaforákat kell elemezni, hasonlatok, költői kérdések, alliterácio, van még valami ilyesmi? (költöi képek vagy mik ezek), illetve, mire fokuszáljak? a hangnemjére vagy a témájára? Holnapután magyar érettségi (Románia), az esszéket megtanultam, de a verselemzés az nm nagyon megy... Hogyan kezdjek bele, ha semmit sem tudok a költőröl (versértelmezés első látásra) ? Valaki segit kérlek? Neten csak versértelmezési példákat találok, de nicns elmagyarázva csak levan irva, és nem sokat értek belőle.
2018. jún. 24. 16:14
 1/4 anonim ***** válasza:
57%

Szia!


Amiről írsz, az egy valós és rendkívül súlyos probléma. A magyartanárok túlnyomó (!) többségének sajnos fogalma sincsen arról, hogyan adhatná át hatékonyan és érthetően ezt a fajta tudást, már ha ők egyáltalán valaha is elsajátították a szükséges módszertani és lexikai ismereteket. Megpróbálom röviden összefoglalni a lényeget.


Először is felhívnám a figyelmedet egy fontos dologra.


Bármennyire is tagadni próbálják, a verselemzés nagyrészt belemagyarázásokról szól, ami hatványozottan igaz egy számodra ismeretlen költő versének esetében! Az érettségi-javítókulcsban is külön pontozási szempontként van megjelölve az, hogy mennyire logikus és összefüggő az esszédben megfogalmazott gondolatsor. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy nem (elsősorban) azt várják el tőled, hogy professzori magasságokban elemezz egy verset, hanem hogy légy kreatív, próbálj meg valamilyen odaillő és észszerűnek tűnő „háttérsztorit” kitalálni a vershez. (Ez elsősorban persze az elvontabb művekre igaz, egy tájleíró vagy szerelmes költemény esetében sokszor minden világos és tökéletesen megérthető.)


Adódik a kérdés, hogyan lehet ezt megtenni?


Elengedhetetlen, hogy ismerd és megértsd az összes költözi eszközt, illetve a köztük lévő különbségeket. Ez az oldal elég jól összefoglalja őket: [link]


Több lexikális tudásra igazából nincs is szükséged. Ezután már csak annyit kell tenned, hogy elolvasod (értő olvasással) a verset, sorról sorra és/vagy mondatról mondatra haladva, felismered a költözői eszközöket, összefüggéseket keresel, megfejted a vers lehetséges mondanivalóját. Ezt követően lehet párhuzamokat keresni a keletkezés időpontja és a szerző életében akkoriban történt események (gyakran tragédiák) között, de ez a Te esetedben nyilván nem játszik.


Sajnos a hatékony verselemzéshez elengedhetetlen a rutin, amit ilyen rövid idő alatt nem fogsz tudni megszerezni.


https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..


Olvasd el ezt a kérdést és a válaszomat (egy korábbi accountról írtam). Rutin hiányában ezzel a „gyorstalpalóval” talán megérted, hogyan is zajlik egy hétköznapi verselemzés.

Ha vannak még további kérdéseid, szívesen válaszolok rájuk. Jó tanulást!

2018. jún. 24. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Kezdésnek beszédhelyzet, vershelyzet, ha van, műfaj. Miről szól, milyen költői eszközökkel/képekkel (metafora, megszemélyesítés, metonímia, szinesztézia, allegória, hasonlat) és milyen költői alakzatokkal (ismétlés, ellentét, párhuzam, alliteráció, gondolatalakzat) fejezi ki a gondolatait. Kitérhetsz a keletkezés körülményeire is, miért íródhatott ez a vers. Megnézheted a rímelést is. Azt is, hogy az egyes versszakok milyen viszonyban vannak egymással (vannak-e visszatérő, ismétlődő gondolatok, ellentétben állnak-e egymással). A cím mit sejtet elolvasás előtt, majd után. Milyen viszonyban áll a cím a verssel, előreutal-e valamit. Tágul vagy szűköl-e a látószög, hol melyik. Statikus (főként jelzők vannak a versszakokban-> nominális stílus) vagy dinamikus (főként igék vannak-> verbális stílus, ez sokkal kifejezőbb). Hol és miért használja ezeket, mit fejeznek ki.


Lehetne még mit írni, de két dolgot figyelj meg nagyon: hogy MIT és HOGYAN ír le a költő. Akkor menni fog.

2018. jún. 25. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válasozkat, sokat segitett,mostmár felkuszultebbnek érzem magam, hátha menni fog ez holnap :)
2018. jún. 25. 16:57
 4/4 anonim ***** válasza:
A verselemzés nem erről szól. Elsősorban azt kell leírnod, milyen gondolatokat, érzelmeket, képzettársításokat indít el benned a költemény. El kell helyezni a művet a korban, az életműben, a nemzeti és az egyetemes irodalomtörténetben. Az nem verselemzés, hogy felsorolod, milyen metaforák vannak benne. Azt a metaforát kell csak kiemelni, aminek tartalmi jelentősége van. A stilisztikát globálisan és komplesen kell kezelni, és mindig a tartalomhoz kötni. A versforma megállapítása után keresd a választ arra, hogy vajon miért ebben a formában írta meg a költő. Az életrajz ugyancsak ne legyen öncélú. Csak akkor írd le, hol tanult a költő, ha ennek a vers szempontjából relevanciája van.
2018. jún. 25. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!