Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell értekezőt írni?...

Hogyan kell értekezőt írni? Hiába tanulok rá sokat a fogalmazásnál mindig elbukok. Azt se tudom miről szóljon a bevezetés. Most éppen toldi aranyember és apostol értekezőjét fogjuk írni.

Figyelt kérdés
, csak vázlattippeket kérnék mert sajnos erre mindig 3 mast kapok.
2008. nov. 1. 10:02
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ertekezo? Magyarul elemzest irni rola?


Egy kis segitseg (vazlat):


I. Bevezetes


-erdemes a szerzo eletrajzaval inditani, persze nem kell az egeszet beleirni, de vannak ilyen sablonmondatok, hogy pl. "Jokai Mor 1825-ben szuletett, a romantikus regenyiras legnagyobb magyar alakja, legtermekenyebb regenyironk. Egyik legnepszerubb regenye Az arany ember cimu mu." Ezzel mar fel is vezetted a temat. Johet a targyalas.


II. Targyalas


-ez a legkonnyebb resze a fogalmazasoknak, csak logikusan felepitve be kell mutatnod az adott muvet


En ilyeneket irnek le mindenkeppen:


-keletkezesi korulmenyek (mikor, hol irta, milyen apropobol, mi ihlette stb.)

-mufaj, korszak (pl. Az arany embernel maradva: regeny, romantika - itt kicsit kiternek altalanosan a romantikara, mint korszakra)

-ter-ido (hol jatszodik a tortenet, mikor)

-szereplok (eloszor csoportositanek, fo-es mellekszereplok, elobbiekrol kicsit reszletesebb bemutatas johet)

-cselekmeny bemutatasa (hogyan indul a regeny, milyen konfliktusok vannak, mi a vegkifejlet...)


III. Befejezes


-itt lenyegeben egy par soros osszegzest kell irnod, pl. megegyszer meltatni az iro munkassagat, milyen sokat irt, stb., valamint ertekelni szoktak, ha irsz bele sajat velemenyt is (itt altalaban kicsit fullenteni kell, ha nem tetszett a mu, akkor is ird, hogy milyen erdekes stb., vagy elegansan jegyezd meg, hogy neked tole mas mu tetszett)


pl. "Jokai Mor regenyiro muveszete paratlan. Az arany embert sokan munkassaga csucsanak tekintik, az en kedvencem azonban A Koszivu ember fiai cimu muve."


Szoval ilyeneket varnak toled. Remelem, tudtam adni egy kis indito lokest. A Toldit es Az apostolt is hasonloan kell megirnod, persze figyelj a mufaji jellemzokre es a korszakokra.


Hajra!

2008. nov. 1. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
köszi!
2008. nov. 1. 12:05
 3/7 anonim ***** válasza:

Mondjuk én a bevezetésbe nem írnám bele, hogy mikor született Jókai, mert ennek semmi köze a regényhez.

Lehet indítani esetleg a korstílussal is, a főbb gondolatait megemlíteni a romantikának, és így térni rá a regényre. De indítani lehet a keletkezéssel is.

2008. nov. 1. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A regenyhez valoban semmi koze, viszont az erettsegin pontokkal dijazzak, ha eletrajzi adatokat is ismertet a tanulo. En sem feltetlenul ertek vele egyet, de ez van, es erre kell keszulni.
2008. nov. 1. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Lehet, én emelt szinten érettségiztem, és ott ugye a szempont alapján kell bemutatni. Most magyar szakos vagyok. Van egy órám, az értelmezés elmélete a modernitás korában. Az első alkalommal azt mondta a tanárunk, hogy felejtsünk el mindenféle elemzési szempontot, amit a középiskolában tanultunk, mert a középiskolai oktatás megrekedt a 19. szaázad elején. Az a szempont, hogy a szerző életrajzának köze van a műhöz az 1800-as évek elején terjedt el. Azóta még rengeteg elemző módszer terjedt el, de ezt a középiskolában figyelmen kívül hagyják.
2008. nov. 1. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Sajnos ez tenyleg igy van, tisztaban vagyok vele. De a kerdest egy leendo erettsegizo tette fel, ezert ugy gondoltam, ugy valaszolok, hogy neki jo legyen (eredmeny szempontjabol).


Egyebkent teljesen igazad van (szinten magyar szak :-)).

2008. nov. 1. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm
2008. nov. 2. 18:36

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!