Hogy lehet egy végtelen sugarú gömbben egyértelmű sorrendet felállítani belső pontok között pusztán azok elrendezésével?

Figyelt kérdés

A középpont ugyan egy kitüntetett pont, mindig bárhonnan azonosítható (amennyiben a belső objektumok nem takarják ki), de egyre növekvő (végtelen) számú objektumot (belső pontot) szeretnék elhelyezni, úgy högy közben a közöttük történő mozgásra is "elég hely" maradjon.


A belső pontok között egy mozgó objektumot szeretnék navigálni, ezért fontos, hogy a belső objektumok/pontok mindig azonosíthatóak legyenek, bármilyen helyzetben is van a navigálandó objektum.


Milyen elrendezésben érdemes a belső pontokat felvenni a térben, hogy a navigálandó objektum helyzete a térben mindig egyértelműen meghatározható legyen, és az is, hogy melyik belső objektumhoz van közel?



2018. jún. 30. 08:09
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
52%
A végtelen sugarú gömb maga a tér. A térnek hol van a középpontja?
2018. jún. 30. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
75%

Nem teljesen egyértelmű, hogy a helyzetüket akarod pontosan leírni, vagy sorrendiséget is szeretnél. Egyébként az elsőből már megoldható a második, tetszés szerinti algoritmussal.

Muszáj lesz egy koordináta rendszert felvenned, és abban megadnod a pozíciókat. Mivel a gömb szimmetrikus, invariáns bármilyen forgatásra, enélkül még valami szimmetriatengelyhez sem tudod kötni a koordinátákat. Amúgy használhatsz Descartes vagy polárkoordináta rendszert is, de mindhez meg kell határozni legalább két irányt (irányított tengelyt), minden más ezekből adódik.

2018. jún. 30. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

..Amúgy pedig:

[link]

2018. jún. 30. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
52%
Hát most a gömb belső összes pontja a tér része, tehát nem tudod különösebben rendezgetni nem? Akkor ha elképzelsz egy gömböt mint egy lufit és megtöltöd vízzel, a gömb belső pontjai áttetszőek, tehát a benne navigált eszköz látható. Kérdés?:D
2018. jún. 30. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Az is egy érdekes kérdés lehet, hogy ha nincs fix viszonyítási pont, akkor hogyan találod meg az origót vagy a koordináta tengelyeket. Ehhez a gyakorlatban lehet néhány kellően távoli objektumot felhasználni, vagy egyéb fizikai törvényeket kihasználni, pl. a Föld vagy a Nap forgástengelyének a viszonylagos(!) stabilitását, pályasíkok metszésvonalait, stb.
2018. jún. 30. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 sharkxxx ***** válasza:

A navigálandó objektumot és mindegyik belső objektumot leegyszerűsíted gömbre.

A gömbök középpontjának koordinátáit megadod 3D vektorokkal. Egy 3D vektor három értékből áll (x, y, z).


Két középpont közti távolságot ezzel a képlettel tudod kiszámolni:

gyök((x1 - x2)^2 + (y1 - y2)^2 + (z1 - z2)^2)

ahol:

(x1, y1, z1) - Az egyik gömb középpontja.

(x2, y2, z2) - Az másik gömb középpontja.


Ha két gömb közötti távolságot akarad kiszámolni, akkor a két középpont közti távolságból kivonod a két gömb sugarát:

gyök((x1 - x2)^2 + (y1 - y2)^2 + (z1 - z2)^2) - r1 - r2

ahol:

r1 - Az egyik gömb sugara.

r2 - Az másik gömb sugara.

2018. jún. 30. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

hát szeretném, ha a belső objektumok a lehető legközelebb lennének a középponthoz, még akkoris ha végtelenhez közelítő a számosságuk..


és az is jó lenne ha a tér bármely pontjáról megtudnám állapítani, hogy megközelítőleg hol van a gömbön belül, még akkor is ha a kitüntetett középpont nincs a látótérben mert kitakarja egy másik objektum...


ezért is gondoltam, hogy valamiféle 3D térben definiált sorrendiséggel lehetne ezt biztosítani, persze lehet hogy teljesen rossz helyen tapogatózom...

2018. jún. 30. 23:40
 8/17 anonim ***** válasza:
A sorrendiség alatt relatív pozíciókat értesz? Sorban egymáshoz képest megadni a pozíciókat? Az a gond, hogy egy objektum alapján önmagában nehéz lesz megadni a következőt, ha nincsenek fő irányok.
2018. júl. 1. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

inkább azt, hogy ha bárhol van a navigálandó objektumom a gömbben, akkor pusztán a környező belső objektumokból be tudja azonosítani a pozícióját a központi objektumhoz képest (nemcsak távolságot, hanem valamiféle irányt is)..



tehát:

én vagyok a navigálandó objektum, szétnézek, látom, hogy a látóteremben mögöttem van két objektum x1, x2 távolsága és y1, y2 fokra, balra egy x3 távolságra és y3 fokra, előttem is egy x4 távolságra és y4 fokraa, ezt azt jelenti, hogy a center nagyjából balra lefele lesz x5 távolságra és y5 fokra és pusztán abból állapítottam meg, hogy megfigyeltem a környező objektumokat, azok tőlem vett távolságát és elhelyezkedését...


valamiféle ilyen (inkább kontextuális) sorrendiségre gondoltam..

2018. júl. 1. 10:13
 10/17 anonim ***** válasza:

"a környező belső objektumokból be tudja azonosítani a pozícióját a központi objektumhoz képest"

Ez akkor lehet, ha a belső objektumoknak is van pozíciója a központi objektumhoz képest. Pozíciót viszont nem lehet egyetlen ponthoz képest megadni 3D-ben, szóval visszajutottunk a koordináta rendszerhez.

2018. júl. 1. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!