Itt a nyár, a matek a fejemből már rég tovaszállt (? )


Sziasztok! A matektanarnőm hagyott fel házit (jej) és nem tudom megoldani. Igen, ilyen egyszerű feladatot nm tudok megoldani blablabla. De én és a matek két külön fogalom vagyunk. Gáz vagyok, hogy ennyit nem tudok stb. lépjünk tovább ezen. Így szól a feladat:

2,5 deciliter üdítőhöz 0,2 dl szükséges. Mennyi szörp kell 1 deciliterhez, 1 literhez, 1,5 l-hez, 2 literhez?

Mennyi üdítő készíthető 0,5 l, 0,75 l, 1l szörpből?


Már egy jó órája oldogatom, de nem megy. Elég ha mindkét részből kettőt segítenétek pl, hátha úgy elindulhatok vlmerre.

Igen, baj van a tanárnővel h nyárra ad házit de ez van.

Köszi nagyon!



2018. júl. 20. 13:10
 1/9 anonim ***** válasza:
72%

Igen, jól látod, nem tudományos kérdés.

HF kategória.

2018. júl. 20. 13:37
 2/9 anonim ***** válasza:
82%
Leckeíró automata - insert coin.
2018. júl. 20. 13:58
 3/9 anonim ***** válasza:
28%
oszd le es szorozd fel hazaerek megcsinálom, irj pmet elnefelejtsem
2018. júl. 20. 14:28
 4/9 anonim ***** válasza:
18%
ránézésre 1 literhez 0,8dl kell, innen mar kitudod számolni
2018. júl. 20. 14:30
 5/9 anonim ***** válasza:
91%

2,5 deciliter üdítőhöz 0,2 dl szükséges.

Ekkor leosztasz 2,5-tel így azt kapod, hogy 1 deciliter üdítőhöz 0,2:2,5=0,08 deciliter tömény szörp kell.


Mivel 1 liter = 10 deciliter ezért 1 liter üdítőhöz 0,08*10=0,8 deciliter szörp szükséges.


Mivel 1,5 liter = 1*1,5 ezért 1,5 liter üdítőhöz 0,8*1,5=1,2 deciliter szörp szükséges.


Mivel 2 liter = 1*2 ezért 2 liter üdítőhöz 0,8*2=1,6 deciliter szörp szükséges.

2018. júl. 20. 14:36
 6/9 anonim ***** válasza:
47%
nincsmit
2018. júl. 20. 19:49
 7/9 anonim ***** válasza:
57%

A feladat lineáris. El kell osztani a 0,2dl-t 2,5 dl-el, ez 0,08. Ez egy arányszám, ami azt mutatja meg, hogy az adagolandó szörp mennyisége 8%.


Innentől kezdve tetszőleges x mennyiségű vízhez adagolandó szörp mennyisége a 0,08*x képlettel számolható.


A feladat kiegészítése még lehetne az, hogy a teljes keverék hány százaléka szörp. De ezt már a kérdezőre bízom, nyilván 8%-nál kisebb értéket kell kapni.

Segítségképp: Azt kell kapnod hogy s/(1+s), ahol s=0,08.

2018. júl. 21. 08:31
 8/9 anonim ***** válasza:
Az ilyen egész jó nyári szüneti feladat: nem gondolkodni kell rajta, hanem kimenni a konyhába, és kikísérletezni - közben meg sokat inni, úgyis jó meleg van. :)
2018. júl. 29. 20:06
 9/9 anonim ***** válasza:
#8: Csatlakozom szívesen, de a szörpöt cseréljük le már jól lehűtött borra.
2018. júl. 29. 20:18