Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy gázelegyes feladatba a...

Egy gázelegyes feladatba a Villányi Ötösöm leszbõl segítene valaki?

Figyelt kérdés

A feladat: Metánt és etánt tartalmazó gázelegyet - melynek héliumra vonatkoztatott sűrűsége 6,1 - levegõfeleslegben elégetünk.

Hány %-os levegõfelesleget alkalmaztunk, és hány V/V% nitrogént tartalmaz a füstgáz, ha abban a szén-dioxid- és az oxigénmolekulák aránya 20:1 ?


Egyszerűen azzal hogy kétkomponensűvé vált a kiindulási gázelegy nem tudom hogy osszam szét a feltételezett mennyiségeimet.

Én onnan indulnék, hogy van akkor 20 dm³ CO2 mellett 1 dm³ feleslegben maradt O2. Dee ezek után ha reakc.egyenlet alapján szét is osztom, hogy x dm³ CO2 keletkezzék metánból 20-x dm³ meg etánból és onnan számolok oxigénre akkor sem érek sokat hisz nem tudom honnan mennyi oxigén fog fogyni ! (?)


Nagyon hálás lennék ha valaki levezetve elmagyarázná, mert csak a megoldása van a feladatnak a példatárban, mivel B feladat. Az A feladat logikája meg elõbb említett okok miatt megborult. :/


Egyébként ez a 3. feladatsorban van a gázelegyes résznél: a 8.216.B) feladat.



#kémia #példatár #számítás #gázelegy #kétkomponensű rendszer
2018. júl. 22. 17:23
 1/2 A kérdező kommentje:

Rájöttem mostanra és leesett.


A nyitja egyébként abban rejlik, hogy meghatározható mégiscsak a metán-etán aránya a relatív moláris tömegük függvényében.. M/4 = 6,1 --> M = 24,4 g/mol a héliumra vonatkoztatott adatból és innen tudunk már arányt számolni.

Így adódik 40-60 metán-etán V/V%, ahonnan pedig továbbhaladhatunk azzal, ha vesszük x dm³-nek az össz kiindulási CH4-C2H6-elegy térfogatát, de így tudjuk az arányból, hogy volt nekünk 0,4x metánunk és 0,6x etánunk.

Reakc.egyenletek alapján kalkulálható a CO2 térfogata arányításokkal, és mivel feltételeztem én, hogy 20 dm³ a füstgázbeli CO2 mennyisége - írtam felül -, így megkapható a 2 reakc.egyenletbéli CO2 térfogatának összegeként x értéke, ami 12,5 és boldogan ki lehet vele számolgatni bármit innentõl :)


Gondoltam megosztom akkor már ha kérdést csináltam belõle és esetleg valakinek kellene valamikor ugyanez :'D

2018. júl. 22. 17:58
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
Nekem kell szóval nagyon szépen köszönöm :D
2018. aug. 19. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!