Egy farkas üldözőbe vesz egy őzgidát. Tegyük fel, hogy mindketten ugyanazon egyenes mentén mozognak, a farkas sebessége 36 km/h, a gidáé 21,6 km/h, és utóbbinak 100m előnye van. Mennyi idő múlva éri utol a farkas és mennyit kell futnia?

Megoldás:

sf=sg+100m, vf·t=vg·t+100m, 10t=6t+100 tehát t=25s, visszahelyettesítve sf=250m.

Az elejét értem, de ezt: 10t=6t+100 nem. Miért 10 és miért 6?



2018. aug. 21. 11:30
 1/4 dq ***** válasza:

Áttért méter/szekundum mértékegységre.


A 36 és a 21.6 km/h-t egyébként is érdemes megtanulni felismerni, hogy 10 és 6 m/s, gyakran szerepel feladatokban.

(SZVSZ nagyjából mindig érdemes m/s -ban számolni, több előnye van, mint megtartani a km/h-t.)

2018. aug. 21. 11:39
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. aug. 21. 11:48
 3/4 anonim ***** válasza:
51%

Fizikában érdemes kiírni a mértékegységegek, sokat segít a képletek értésében és sokszor az is feltűnik, ha valami el lett rontva.


Tehát az egyenlet


36km/h * t = 21,6 km/h * t +0,1 km

Eredmény h-ban jön ki.

Vagy

10 m/s * t = 6m/s * t + 100m

Eredmény m-ben jön ki


Pl ha bután beírjuk az adatokat, de mértékegységekkel

36km/h * t = 21,6 km/h * t +100m


Egyből látszik, hogy ez nem stimmel :)

2018. aug. 21. 16:29
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsot, megjegyzem. :)
2018. aug. 22. 07:49