Kémiások! Miért nem jó a megoldásom?


A feladat így szól:

Vízmentes oxálsavat és vízmentes nátrium-oxalátot tartalmazó keverék 750 mg-jából 100 cm^3 törzsoldatot készítettünk, és 10 cm3-es részleteit, kénsavas savanyítás után, 0,0200 mol/dm3-es kálium-permanganát-oldattal titráltuk: az átlagfogyás 15 cm3 volt. Milyen a kiindulási vegyület tömeg-és anyagszázalékos összetétele?


Először az átlagfogyásból és a koncentrációból számoltam ki az n=c*V képlettel a kálium-permanganát anyagmennyiségét, ez 3*10^-4 lett. (ez 10 a mínusz negyediken lenne amúgy xd)

Es ezután felírtam a rendezett 2 reakcióegyenletet az oxálsavval és a nátrium-oxaláttal:

5 (COOH)2 + 2KMnO4 +3 H2SO4 = 10 CO2 + 2 MnSO4 + K2SO4 + 8 H2O


5 (COONa)2 + 2 KMnO4 + 8 H2SO4= 10 CO2 + K2SO4 + 2 MnSO4 + 5 Na2SO4 + 8 H2O


Ezkből a rekació egyenletekből látszik, hogy összesen 4 mol KMnO4 reagál összesen 10 mol keverékkel ( 5 mol oxálsav és 5 mol Na-oxalát). És akkor felírtam egy ilyen arányt:

4 mol KMnO4 -> 10 mol keverék

3*10^-4 -> 7,5*10^-4 mol keverék

Ha 10 cm^3 törzsoldatban 7,5* 10^-4 mol keverék van

100 cm^3 törzsoldatban 7,5*10^-3 mol keverék van.

Hígításkor az anyagmennyiség nem változik, tehát a keverék is 7,5*10^-3 mol lesz.

Ezután az oxálsav anyagmennyiségét jelöltem x-szel, és a Na-oxalát anyagmennyiségét pedig 7.5*10^-3-x- szel, és a keverék tömegére ezt az egyenletet írtam fel:


90x + 67*(7,5*10^-3-x) = 0.75

Ebből kijött, hogy x=0, 01076 mol, tehát ennyi az ocálsav anyagmennyisége, míg ebben az esetben a Na-oxaláté pedig mínusz szám, -0, 10001, tehát valamit biztosan nem jól számoltam ki.

Hol rontottam el? Nagyon megköszönném, ha valaki segítene!



2018. szept. 9. 22:20
 1/7 anonim ***** válasza:
69%

90x + 67*(7,5*10^-3-x) = 0.75

A 67 helyére próbáld ki a 134-et, mert az a Na-oxalát moláris tömege. Nem tudom, hogy ez a hiba miért vezetne negatív eredményhez, de egyelőre ezt találtam, és most inkább lefekszem aludni mert álmos vagyok.

2018. szept. 9. 23:08
 2/7 anonim ***** válasza:
56%
Azért mert vasárnap késő este csinálod.
2018. szept. 9. 23:13
 3/7 A kérdező kommentje:
első válaszolónak köszönöm,kijött a jó eredmény, ezer hála :* ment a zöld kéz
2018. szept. 9. 23:15
 4/7 anonim ***** válasza:
77%
A Na2C2O4 móltömege 134 nem pedig 67, valamiért a felével számoltál.
2018. szept. 9. 23:27
 5/7 anonim ***** válasza:
69%
#4 vagyok, nem láttam az első két választ miközben a sajátomat írtam :)
2018. szept. 9. 23:29
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2018. szept. 10. 08:00
 7/7 anonim válasza:

Én ezt a következőképpen vezetném le, sokkal egyszerűbb:


0,750g -> 100cm^3 (kimérünk) -> 10cm^3

<- 15cm^3 (fogy) , 0,02 mol/dm^3

100cm^3 -ben a 10cm^3 meg van tízszer, így 15cm^3-ból lesz 150cm^3


5 (COOH)2 + 2KMnO4 +3 H2SO4 = 10 CO2 + 2 MnSO4 + K2SO4 + 8 H2O


5 (COONa)2 + 2 KMnO4 + 8 H2SO4= 10 CO2 + K2SO4 + 2 MnSO4 + 5 Na2SO4 + 8 H2O


A két egyenletből fel tudjuk írni a következőt:

n(COOH)2 / n(COO)2Na2 = 5 / 2 = n / 150/1000 dm^3 * 0,02 mol/dm^3

n = 7,5*10^-3 mol

M= 0,750g / 7,5*10^-3 mol = 100 g/mol

100=90x+134-134x

-34=-44x

x1=0,773

x2=0,227

ezek lesznek az n/n%-ok!

m/m% = 0,773*90 / 0,773*90 + 0,227*134 * 100 = 69,6% - 30,4%

2020. dec. 12. 18:54