Hogyan kell befejezni ezt a titrálásos feladatot?


5 cm^3 ecetsavoldatot 45 cm^3 vízzel 50 cm^3-re hígítottuk. A hígított oldat 10 cm^3-ét titrálva 5,2 cm^3 0,145 mol/dm^3 NaOH fogyott. Mennyi az eredeti ecetsavoldat koncentrációja? Hány mg ecetsav van 5 cm^3 eredeti oldatban?


0,0052 mol/dm^3 * 0,145 mol/dm^3 = 7,52*10^4 mol NaOH

7,52*10^4 mol NaOH -> 7,52*10^4 mol CH3COOH

c= 7,52*10^4 mol NaOH / 0,01dm^3 = 0,0753 mol/dm^3

a hígított oldat koncentrációját ki tudom számolni, de az eredetivel hogyan tovább?


2018. szept. 24. 00:01
 1/1 Arp Du ***** válasza:

jól számoltad végig, csak ezt a minusz jelet (10^-4) nem írtad ki:

0,0052 dm^3 * 0,145 mol/dm^3 = 7,54*10^-4 mol NaOH

hígított oldat koncentrációja: c=0,0754 mol/dm3 ecetsav


5cm^3 ->50cm^3. 10-szeres hígítás (térfogat 10-szeresére nőtt)

c=n/V -> n/10V= 0,1c. koncentráció 10-szeresen csökkent a hígítás miatt

(0,754 eredeti-> 0,0754 mol/dm^3)

számítással: (50cm3= 0,05dm3)

a hígított oldat c= 0,0754 mol/dm3= n/0,05dm^3

n= 0,0754*0,05= 0,00377 mol ecetsav

(ugyanannyi mol ecetsav van 5cm^3 eredeti oldatban és 50cm^3 hígítottban is)


az eredeti oldat c=n/V= 0,00377 mol /0,005dm^3= 0,754 mol/dm^3

ecetsav tömege:

m= n*M= 0,00377mol *60g/mol= 0,2262 g= 226,2 mg

2018. szept. 24. 06:53