Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A borospohár minőségjelzős...

A borospohár minőségjelzős szóösszetétel, vagy jelentéstömörìtő?

Figyelt kérdés

2018. szept. 24. 17:47
 1/3 BringaManó ***** válasza:
ez szabadon választott
2018. szept. 25. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Amikor melleirtam a dogaban hogy jelentestomorito utana mondta a tanar hogy minosegjelzos,es mas nem jo.Akkor szolhatok neki?
2018. szept. 26. 14:44
 3/3 BringaManó ***** válasza:

Hát, ha szeretnél pár "rossz pontot" szerezni a tanárnál, akkor "vitatkozz" vele nyugodtan... :->

Ha aszondja, hogy az szigorúan minőségjelzős, akkor miattam lehet úgy is, nyilván volt róla szó az órán, és azért kéri számon...


Amúgy épp ez a példa van az OH.-ban is (108. o.), és ott is minőségjelzősnek írják, arra alapozva, hogy ez esetben "az -s képzős bővítményű szerkezet jelentése ’vmi tartására, tárolására szolgáló edényféle’" is lehet, és akkor az minőségjelző, bármennyire is úgy tűnik, hogy a kifejezés "elő- és utótagja között olyan, bonyolult kapcsolat van, hogy az összetétel csak többszavas szerkezettel értelmezhető", ahogy a jelentéstömörítő összetételek esetében van, "például: vámvizsgálat (= vámnál végzett, vámmal kapcsolatos vizsgálat); csigalépcső (= a csiga házához hasonló lépcső); stb.".

(ld. [link] )


Szóval szerintem ő csak azért ilyen magabiztos, mert megfogott egy "tankönyvi példát", márpedig így az ő hivatkozási alapja kicsit jobb, mint neked a GYK... ;-)

2018. szept. 26. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!