(an)n>=1 mértani sorozat (haladvány)
a1+a2=6
a3+a4=24
Mennyi az állandó hányados? (q)
2018. okt. 4. 20:10
1/6 anonim válasza:
Hol akadtál el? Azt ugye tudod, hogy a hányadost úgy kapod, ha két egymás melletti tagot elosztasz egymással. Esetedben pl. q=a2/a1. Egyenletrendszer megoldásról van végülis szó.
Jelezd, hol és miben akadsz el.
3/6 anonim válasza:
Folytatva ugye a gondolatot q=a3/a2 és q=a4/a3 is igaz.
Ebből ugye az jön ki hogy:
a1*(1+q)=6 és
a1*(q^2+q^3)=24. ill. a1*q^2*(1+q)=24.
Ha osztod egymással a két egyenletet, akkor látjuk hogy (1+q) kiesik, és q^2=4 marad. Tehát kész is vagyunk...
4/6 anonim válasza:
Néhány perccel a 2-es Úr megelőzött, a megoldási menet látom ott is u.az.
5/6 A kérdező kommentje:
#1 ott, hogy akármilyen alakba is írtam, sehogysem jött ki q
Pl felírtam, hogy a2/a1=(6-a1)/(6-a2) vagy a4/a3=(24-a3)/(24-a4)
2018. okt. 4. 20:43
6/6 A kérdező kommentje:
#2 köszönöm szépen, ez soha nem jutott volna eszembe sajnos
2018. okt. 4. 20:43