Geometria - gúlák oldallapja?


Sziasztok!

Teljesen elvesztem a geometriában.

Egy szabályos hatszög alapú gúlában az oldallap és az oldalél magassága ugyanakkora? Az alaplap hossza egyenlő a szár hosszával?

Teljesen megkavarodtam, pedig eddig értettem. Nincs erre valami kép, ami megmutatja mi mivel egyenlő, stb?

Köszönöm!!


2018. okt. 6. 12:30
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem egészen értem a kérdést. A gúla fenéklapja egy szabályos hatszög, amelynek az oldalhosszúsága x.


A gúla oldallapjai speciális esetben (ún. egyenes gúlánál) egyenlőszárú háromszögek. (6 ilyen van). Ezen egyenlőszárú háromszögeknek az alapja éppen x. A szárak hossza pedig mondjuk s, a magasság pedig m.

Pitagorasz tételből a következő összefüggés írható fel:


s^2=(x/2)^2+m^2.


Ha a gúla magassága h, akkor erre a következő írható fel:


s^2=h^2+R^2. Itt R a gúla fenéklapját megtestesítő hatszög köré írható kör sugara. (Ez egyszerű geometriai ismeretekkel meghatározható).


Ha a hatszogbe írható kör sugara r, akkor pedig az írható fel, hogy:


m^2=h^2+r^2.


Ez a néhány képlet általában minden hatszög alapú gúla számításaihoz elég szokott lenni.

2018. okt. 6. 13:57
 2/3 anonim ***** válasza:

De egyébként az lenne a legjobb, ha egy kartonlapra szerkesztenél egy szabályos hatszöget, és minden oldal fölé egy egyenlőszárú háromszöget.


Azt kivágva és összehajtogatva jobban átlátnád térben, hogy melyek a geometriai összefüggések.

2018. okt. 6. 14:00
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2018. okt. 7. 07:51