Valaki aki jó matekból, ezn belül a munkavégzéses feladatokból, segítene?

Anna, Bea és Cili együtt dolgoznak egy munkán. Együtt 6 órával kevesebb idő alatt végeznek, mintha Anna egyedül dolgozott volna, 1 órával korábban végeznek, mint ha Bea egyedül dolgozott volna, és feleannyi idő alatt végeznek, mint ha Cili egyedül dolgozott volna. Ha Anna és Bea Cili nélkül dolgozna, akkor 80 perc alatt végeznének. Hány perc alatt végezné el a munkát Anna, illetve Bea külön-külön?
2018. okt. 7. 17:49
 1/1 anonim ***** válasza:
91%

Emlékezz vissza a fizika órára: mi is volt az a teljesítmény?

p = ΔW/Δt,

vagyis megmutatta, hogy vki egy adott munkát mennyi idő alatt végez el:

Δt = ΔW/p,

jól látszik, hogy akinek nagyobb a teljesítménye, az rövidebb idő alatt végez.

A feladatban ugyanazt a munkát kell elvégezni, ez legyen egységnyi! Együtt "t" óra alatt végeznek. Jelölje Anna teljesítményét "a", Beáét "b", ekkor

a = 1/(t+6)

b = 1/(t+1)

Ha együtt dolgoznak teljesítményeik összeadódnak, és tudjuk, hogy együtt 80 perc = 4/3 óra alatt végeznek, tehát

4/3 = 1/(a+b) = 1/(1/(t+6) + 1/(t+1)).

(Emlékezzünk vissza a Δt = ΔW/p képletre!)

Megoldva az egyenletet a pozitív gyök: 2/3-ra adódik (0,6667 óra).

Tehát a munkát

Anna t + 6 = 6,667 óra,

Bea t + 1 = 1,667 óra,

Cili 2t = 1,333 óra alatt végezné el.

(Ellenőrzésképpen, ha tudjuk, hogy Cili teljesítménye: c = 1/2t, akkor behelyettesítve visszakapjuk, hogy 3-an együtt 2/3 óra alatt végeznének!)

2018. okt. 7. 20:46