Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítséget szeretnékkér kérni...

Segítséget szeretnékkér kérni a következő feladatban /emelt kémia/?

Figyelt kérdés

2 azonos tömegű platinalemez ismeretlen fémmel vontunk be, a tömegük azonos. Az egyiket Hg(II) szulfát oldat a a másikat CusO4 oldatba merítettük. A platinán lévő fém összesen kicserélődött. A lemez tömege a CuSO4 esetén 3,600 %-al csökkent a Hg só esetén 6.675%al nőtt. Melyik fémmel volt bevonva a Pt lemez.



Kövi héten érettségiztem de ezt a feladatot nem tudom megoldani... :(


Nagyra értékelték ha valaki tudna segíteni, amúgy a megoldás a Cd (kadmium) a megoldási menetét nem értem. Előre is köszönöm.


2018. okt. 10. 10:49
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Én írtam neked a feladat sorszámáért, ami, mint kiderült, 531B volt az Ötösöm lesz-ből.

Legyen az ismeretlen fém vegyjele X, moláris tömege x, vegyértéke n! Mondjuk, hogy y anyagmennyiségű ismeretlen fém ment az oldatba, ekkor ennek tömege xy.

Az első reakció:

2 X + n Hg(2+) --> n Hg + 2 X(n+)

2x gramm ismeretlen fém megy oldatba, míg -- 200,6n gramm Hg válik ki

2xy ---II------ 200,6ny gramm higany

Másik reakció:

2 X + n Cu(2+) --> n Cu + 2 X(n+)

2x gramm fém --- 63,5n gramm réz

2xy ---- 63,5ny

Ekkor felírható az első reakcióra, hogy a növekedés:

6,675 (gramm tömegnövekedés)=200,6ny-2xy (Tehát a kiváló Hg tömege mínusz az oldatba kerülő fém tömege)

Illetve a második esetben a csökkenés:

-3,6=63,5ny-2xy (A csökkenést negatív előjellel jelöltem, így az előző egyenlethez képest nincs változás a kiírás módjában.)

Ez a 2 egyenlet egy egyenletrendszert alkot, mely két egyenletet egymásból kivonva épp kiesnek az "xy" tagok:

137,1*ny=10,275

Ebből megvan, hogy mennyi "ny" értéke: ny=0,07495.

Az "n*y" értéket pl. az első egyenletbe behelyettesítem:

200,6*0,07495-2xy=6,675

Ebből xy=4,1795.

Az elején definiált 3 ismeretlenből (n, y, x) y-ra nem tudunk semmilyen pontos értéket, ám a másik többire igen:

n egy pozitív egész szám (1, 2, 3, 4...)

x pedig egy létező atom atomtömege. Ez az atom ugyebár fém történetesen. Ez azt jelenti nekünk, hogy pl. 4 nem lehet, mivel az a héliumé stb.

Az y-ra ugye sajnos nem ismerünk semmilyen kikötést. Sőt, mivel százalékokról van szó, csak egy önkényesen bevezetett érték, ami alapjában véve nem is számít.

Ezek alapján x-re és n-re kell valami pontosabb kikötést keresnünk.

Van két egyenletünk ugye:

ny=0,07495

xy=4,1795

Ezekből ugye ahogy mondtam, el kellene tüntetni az y-t. Ezt úgy tehetem meg, hogy elosztom egymással a 2 egyenletet:

x/n=55,76

Innen pedig próbálgatással:

n=1 x=55,8 g/mol, ami lehetne a vas, de nincs 1+ töltésű stabil ionja.

n=2 x≈112 g/mol, ami megfelel a kadmiumnak. Sőt, van 2+ töltésű ionja is! :D Itt a megoldásunk!


Biztos lehet ezt egyszerűbben, és érthetőbben is megoldani, de nekem így kijött :D

Ha valakinek van egy jobb megoldási útja, ne tartsa magában! :)

Üdv

2018. okt. 10. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Wáo! Király vagy! Köszönöm szépen!


Sajnos nehezebben mennek ezek a fajta feladatok... :( Mondjuk van még egy hetem szóval hajrá olé oléoléolé

2018. okt. 10. 20:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!