Hogy kell ezt a feladatot megoldani (határérték)?

[link]
2018. nov. 3. 12:45
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem jelenik meg a kép.
2018. nov. 3. 12:53
 2/4 A kérdező kommentje:
2018. nov. 3. 13:02
 3/4 anonim ***** válasza:

Az ilyen alakú határértékeket úgy szoktuk megoldani, hogy bővítünk valamivel úgy, hogy könnyebben kezelhető kifejezést kapjunk. Itt a problémát az okozza, hogy különböző gyökszám alatt vannak a tagok, így ebben a formában ez kivitelezhetetlen. Először azt kellene megoldani, hogy azonos gyökszám alatt legyenek. Ezt meg tudjuk oldani úgy, hogy az elsőből gyököt vonunk, de hogy értéke ne változzon, négyzetre is emeljük, a másiknál hasonlóan, csak ott köbgyökkel és 3. hatvánnyal, ekkor kapjuk ezt:


hatodikgyök((n^3+4n^2+1)^2) - hatodikgyök((n^2+9n-1)^3)


Ezt már tudjuk bővíteni a következő azonosság szerint:


a^6-b^6 = (a-b)*(a+b)*(a^2-ab+b^2)(a^2+ab+b^2)


Ezt használva a számlálóba ez kerül:


(n^3+4n^2+1)^2 - (n^2+9n-1)^3 =-(19n^5+...), igazából a többi nem is lényeges.


A nevezőbe: [link]


A nevezőben azt a ronda zárójeles kifejezést sajnos ki kell bontani; meg kell nézni, hogy melyik tagokból "nyerhető ki" az n^5, és azt látjuk, hogy összességében 6 darab n^5-nt tudunk összeszedni, tehát a nevezőbe azt kapjuk, hogy (6*n^5+...)


A tanultak szerint az ilyen alakú határértékeknél csak a domináns taggal kell foglalkozni, és a számlálóban és a nevezőben is ugyanakkora a domináns tag kitevője, akkor a határérték azok együtthatója lesz, jelen esetben most -19/6 (de úgy is be lehet látni, hogy egyszerűsítjük a törtet n^5-nel, ekkor -(19+...)/(6+...), és a "..."-ra kerülő kifejezések mind 0-hoz fognak tartani, így a határérték -19/6).


Meg merem kockáztatni, hogy van ennél lényegesen egyszerűbb megoldás is, de egyelőre csak ezt találtam.

2018. nov. 4. 02:16
 4/4 anonim ***** válasza:
52%

Hát igen, valóban van lényegesen egyszerűbb megoldás (aki tudja persze hogyan egyszerű egy ilyet megoldani...)


Mondjuk először a köbgyök alatt teljes köbbé alakítunk, így


n^3+4n^2+1 = (n+4/3)^3-16n/3-37/27.


Hasonlóan teljes négyzetté alakítunk a négyzetgyök alatt, ezt ugye már egy általános iskolás is tudja:


n^2+9n-1 = (n+9/2)^2-81/4-1 = (n+9/2)^2-21.25


A teljes hatványok első tagját kiemeljük a gyökökből:


köbgyök(n^3+4n^2+1) =

=(n+4/3)*köbgyök[ 1-16n/{3*(n+4/3)^3} - 37/{27*(n+4/3)^3} ].


Hasonlóan a négyzetgyöknél:


gyök(n^2+9n-1)=(n+9/2)*gyök[ 1 - 21.25/{n+9/2}^2 ].


Most a limesen belül szeparáljuk a gyököket együtthatók szerint.

A köbgyök önmagában 1-hez tart, és a négyzetgyök is. Vagyis a konstans együtthatóknak a különbsége lesz a keresett határérték, azaz 4/3-9/2 = -19/6.


A nem konstans együtthatóból (n) és a gyökök szorzatából képzett kifejezés pedig zérus lesz, ezt látjuk ránézésre.


Látjuk tehát, milyen egyszerű, szinte általános iskolai eszközökkel oldhatjuk meg a példát.

2018. nov. 5. 00:24