Centripetális gyorsulás képlet bizonyítása?

A tanár nem mondta el, de én szeretném tudni miért v^2/r. Neten nem találom. Nagyon örülnék ha valaki leírná, vagy küldene egy linket róla. Köszönöm!

2018. dec. 7. 22:01
 1/4 anonim ***** válasza:
56%

Tekintsünk egy általános térgörbe menti mozgását egy anyagi pontnak, a mozgástörvény r(t).


A befutási törvény legyen s(t) alakú, ahol s ugye az ívhossz. Ekkor


dr/ds=et, a tangenciális irányú egységvektor.


Másrészt dr/ds=dr/dt*dt/ds=v*1/(ds/dt), vagyis


v=(ds/dt)*et. Itt nyílván ds/dt=|v|, azaz a pályasebesség.


Differenciálgeometriából tudjuk hogy det/ds=(1/ro)*en, ahon en a normális egységvektor, ro pedig a pálya adott pontjához tartozó simulókörének a sugara.


A gyorsulás ezért: a=dv/dt=(d/dt)(ds/dt*et)=(d^2s/dt^2*et)+(ds/dt)*det/dt, vagyis


a=(d^2s/dt^2)*et+(ds/dt)^2*en/ro.


Ebből látjuk, hogy a gyorsulás két tag összegeként adódik, egy tangenciális és egy normális irányú gyorsulásból.


Egyenletes körmozgásnál triviális, hogy a tangenciális komponens zérus, a normális komponensnél pedig ds/dt=v, vagyis


|a|=v^2/R, ahol R a körpálya sugara.


Remélem világos.

2018. dec. 8. 09:47
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2018. dec. 8. 13:40
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha később ilyen jellegű kérdés merül fel benned, esetleg érdemes lehet a Holics László által szerkesztett FIZIKA 1 című könyvben utánanézned.


Abban a mechanikától az elektrodinamikáig elég sok dolgot megtalálsz, s rendszerint le is vezetik benne a közölt összefüggéseket, így valószínűleg megtalálod, ami érdekel.

2018. dec. 9. 11:02
 4/4 anonim ***** válasza:

Utolsónak: A Holics-féle könyvek nagyon hasznosak, én is szoktam ajánlani őket, aki emelt fizika érettségire készül, annak nagyon jó.

Azt viszont nem tudom, hogy a centripetális gyorsulás abban le van -e olyan szabatosan és érthetően vezetve, ahogy én előző válaszomban tettem.


Persze ha a kérdező eléggé érdeklődő, akkor az iskolai könyvtárban is találhat számos mechanikával foglalkozó szakirodalmat, amelyek által tudását is bővítheti.


Ha érdekli egyébként a kérdezőt, írhat akár privátot, tudok ajánlani viszonylag sok szakirodalmat, amelyből tanulhat .

2018. dec. 9. 11:13