Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy működnek pontosan a...

Hogy működnek pontosan a bináris számlálók?

Figyelt kérdés

[link]


[link]


E két kép alapján tenném fel a kérdést.

Honnan lehet tudni, hogy az idődiagrammon, a lefutó él után fog megjelenni a kimenet értéke? Miért nem a felfutóéltől?


Illetve itt meg csak engem kéne kijavítani, ha rosszul gondolom(H=1):

Mikor elindul a hálózat, akkor megkapja az első flipflop az 1-es értéket, amit megnegál. Mivel így Q=0, így a következő flipflopnak nem kezdődik meg a működése. Aztán itt nem értem, hogy igazából mi történik. Szóval itt visszakapja a Q=0-at és az 11 bemenet miatt azt fogja ő megnegálni, így lesz Q=1; ami elindítja az órajelet a kövi flipflopnál ahol ugyanez fog megtörténni?



2018. dec. 11. 20:33
 1/8 anonim ***** válasza:

Igazából a kapcsolás teljesen lényegtelen, a második képen látod a működését.


CLK: órajel.

Q0...Q3: állapotok. Ezek nem egymástól, hanem az órajeltől függenek.


Pl. A Q0 minden "lekapcsolásnál" vált állapotot, tehát amikor 1-ről 0-ra vált az órajel.


"Mikor elindul a hálózat, akkor megkapja az első flipflop az 1-es értéket, amit megnegál."

Nem. A Q0 nem csinál semmit az elején.


De nézzük meg: Ha az órajelet egy kapcsolónak tekintjük, akkor mi is történik pontosan?


* A kapcsoló "off" állásban van, nincs jel.

* Felnyomjuk a kapcsolót, jön a jel, de nem történik semmi.

* Lenyomjuk a kapcsolót, nincs jel, a Q0 állapotot vált.

- Felnyomjuk a kapcsolót, jön a jel, nem történik semmi.

- Lenyomjuk a kapcsolót, nincs jel, a Q0 állapotot vált.

[...]


Az ábráról ez olvasható le a Q0-nál, nem tudom érthető-e.

2018. dec. 11. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Egyébként ne érts félre, de ez egyetemen egy teljes félév tananyaga, amit nem lehet részletesen elmagyarázni pár mondatban. Röviden, a második ábra az maga a kiindulási terv, amiből látszik, hogy mit csinál a technika. Ebből mindenféle módszerekkel fel lehet írni állapotfüggvényeket, amit Karnaugh-táblával egyszerűsíteni lehet és így tovább, s ami ebből kijön állapotfüggvény azt látod grafikusan felrajzolva az első ábrán. Tehát ha a működését akarod megérteni, akkor nem a felrajzolt kapcsolásból célszerű kiindulni.
2018. dec. 11. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 sharkxxx ***** válasza:
45%

A JK flip-flop kimenete akkor változhat, amikor az órajel 1-ről 0-ra vált.

Amikor a J=1 és a K=1, akkor a kimenet értéke negálódik.

A bináris számlálónál az egyik JK flip-flop kimenete bele van vezetve a következő JK flip-flop órajel bemenetébe.


"Miért nem a felfutóéltől fog megváltozni a kimenet értéke?"

Mert a JK flip-flop nem így működik.


Ezen az ábrán megjelöltem pirossal, hogy mikor változik a következő JK flip-flop kimenete más értékre.

[link]

2018. dec. 11. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Igazából azt próbálom elérni, hogy ha ránézek egy kapcsolásra, akkor rájöjjek, hogy mit valósít meg a hálózat.

2018. dec. 11. 22:33
 5/8 anonim ***** válasza:
Ránézésre nem fogod megállapítani, ahhoz vissza kell fejteni a megvalósított függvényt. Bár, amit linkeltél az még jobbik eset, mert szintenként van felrajzolva a kapcsolás, de a flip-flop megbonyolítja az átláthatóságot. Ha érdekel az ilyen, akkor keress rá arra, hogy "digitális technika", biztosan találsz jegyzeteket, írásokat, amikből megtanulhatod a módszert. :)
2018. dec. 12. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Honnan lehet tudni, hogy az idődiagrammon, a lefutó él után fog megjelenni a kimenet értéke?"


A nyíl jelöli. Lehetne felfutó él is, sőt lehetne szintvezérelt is.


Kezdetben tételezzük fel, hogy minden kimenet 0 (Q0...Q3). A JK-tároló ha 1-1-et kap, akkor vált (l. T flip-flop), ha úgy tetszik, negálja az előző állapotát. A fenti kapcsolásban a második ff fele, a harmadik negyed, a negyedik nyolcad olyan gyorsan fog váltani. Nézzük csak az első kettőt:

Q0 = 0, Q1 = 0 (J = K = 1), majd jön az órajel magas szintje, még semmi változás a kimeneten, majd a lefutóél, ekkor:

Q0 = 1-re vált, ekkor a második ff megkapta az ő órajelének (azaz Q0-nak) a magas értékét, "vár" lefutóra a váltáshoz.

Kövi órajelperiódusban

Q0 = 0-ra vált CLK lefutójára, ennek a lefutása fogja átbillenteni Q1-et. A következő ciklusban Q0 megint vált, de lefutó még nem érkezett Q1-re, ezért ő még marad. Innen már könnyű tovább gondolni, és általánosítani az n-edik ff-ra.

Amúgy ezek elhiszem, hogy nehéznek tűnnek, szerintem a digitális technika a legnehezebb tantárgy a villamosmérnöki szakon belül, nem tudom, hogy te hova jársz.

2018. dec. 12. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
És honnan tudom, hogy amit használok az felfutó vagy lefutó élvezérelt flipflop? (Vagy MS/DLO)
2018. dec. 13. 19:44
 8/8 anonim ***** válasza:
Feladat megadja, pl megjelöli nyíllal. Különben meg adatlap.
2018. dec. 14. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!