Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Sikerülni fog. – Ez hányadik...

Sikerülni fog. – Ez hányadik szám hányadik személyben van?

Figyelt kérdés

A 6. osztályos nyelvtan munkafüzetben ez a mondat szerepelt, közösön oldottuk meg, és mondta a tanár, hogy E/3. Ott még nem problémáztam rajta, de most újra átolvasva nem igazán értem.


Ebből honnan szűröm le, hogy milyen az igei személyrag? Az alábbi szavakban a ragozásból el tudom dönteni: olvassatok (T/2), bukjanak (T/3), írod (E/2); de a kérdésben lévő mondatnál ezt nem érzem. Nem hiányzik az elejéről egy személyes névmás, amiből ezt kikövetkeztethetjük?


Nekem sikerülni fog. – E/1

Neked sikerülni fog. – E/2

Neki sikerülni fog. – E/3

Nekünk sikerülni fog. – T/1

Nektek sikerülni fog. – T/2

Nekik sikerülni fog. – T/3



2018. dec. 13. 16:38
 1/9 anonim válasza:
Szerintem a szövegkörnyezettől függ az egész.Máshogy névmások nélkül nem lehet megmondani mert rag nincsen egyik szón se.Sikerülni ugye egy főnévi igenév a fog meg jövőidejű segédige
2018. dec. 13. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A mondat helyesen: "(ez) sikerülni fog". Teljesen mindegy, hogy *kinek*, nem az a mondat alanya, hanem általános alany van, E/3 személy.
2018. dec. 13. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Igen, ezt írtam le, én is ugyanígy vélem.
2018. dec. 13. 18:21
 4/9 A kérdező kommentje:

Az előző üzenetem #1 hozzászólónak ment, pont abban a perceb írta meg a #2 is. Így már érthetőbb, igaz nem tanultunk még olyanról, hogy általános alany, de utánanéztem és tényleg emiatt lehet E/3. Rossz felül közelítettem meg a kérdést.


Köszönöm szépen a választ! :)

2018. dec. 13. 18:24
 5/9 A kérdező kommentje:
Akkor ha mondatból nem derül ki, akkor az E/3? Mármint "Tanulni kell.". Itt sem derül ki, hogy kinek, mert lényegtelen. Mivel nem egyértelmű ezért erre is rámondjuk, hogy E/3?
2018. dec. 13. 18:33
 6/9 anonim ***** válasza:

Persze.

Mit állítunk? "Tanulni kell" (összetett állítmány)

Ki? (Általános alany)

2018. dec. 13. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

... e szerint un. "lappangó alany". Ez lehet a megoldás.

[link]

2018. dec. 13. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, már minden világos!

Valószínűleg majd ezt később fogjuk venni, de jó, hogy már most tisztázódott. :)

2018. dec. 13. 22:27
 9/9 falubolongya válasza:

csótojom!

Há pedig ez elég eccerű!

Eperegy: én sikerülni fogok

eperkettő: te sikerülni fox

eperhárom: ő sikerülni fog

téperegy: mi sikerülni fogunk

téperkettő: ti sikerülni fogtok

téper3: ők sikerülni fognak.

Szívesen :)

2019. jan. 3. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!