Határozd meg az másodfokú egyenlet valós megoldásait! (10. o) Hogyan kell kiszámítani?


Ez az a típus, amit nem igazán értek. Hogyan kell kiszámítani? Elég csak a hogyan is, de ha valaki kiszámolja, és nem csak a végeredményt írja, azzal is nagyon segít!

4x(negyediken)-9x(négyzet)+2=0



2019. jan. 6. 21:21
 1/4 anonim ***** válasza:

Ma már ajánlottam ehhez a témához videókat itt:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..

2019. jan. 6. 21:33
 2/4 anonim ***** válasza:
74%

Leírom a kiszámítást, te pedig majd kiszámolod.


Nos mivel az x^4=(x^2)^2 tehát x a négyzeten a négyzeten, ezért az x^2 helyett új ismeretlent vezetünk be, ez legyen mondjuk az y. Tehát innentől x^2=y, azaz x^4=(x^2)^2=y^2. Remélem eddig érthető.


Fogod a 4y^2-9y+2=0 egyenlet bal oldaláról az y együtthatóit és a konstans tagot azaz a kettőt, és a másodfokú egyenlet megoldóképletébe a, b, és c (jelen esetben a=4 b=9 c=2) helyére helyettesítesz. Ha ez megvan, kiszámolod a két eredményt, és megkapod y lehetséges értékeit. Vigyázz! Ha a megoldóképletben a gyök alatt 0 lesz, akkor az egyenletnek csak 1 megoldása van!


Megvannak y értékei, amit a feladat elején egyenlővé tettünk x^2-el. Ha már megvan x^2 értéke, akkor abból gyökvonással megkapod x abszolút értékét. Azért abszolút értéket, mert ha pl x^2=9 akkor x egyenlő lehet 3-mal és -3-mal is, mivel mindkettő négyzete 9, és a gyökjel alatt pedig csak nemnegatív szám állhat. Gyökvonás után (ahol √x=|x|) után a feladatot kettéágaztatod a következőképp: egyik esetben |x|=x a másik esetben |x|=-x


Az utolsó részben értelemszerűen az x-ek helyére már a számot írod ami kijött


Remélem segítettem! Ha kérdésed van bármi más matekos témával kapcsolatban, írj pm-et! :)

2019. jan. 6. 23:10
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2019. jan. 9. 22:07
 4/4 anonim ***** válasza:
Kettes vagyok, nem tudom hogy ki pontozott le, de az egész nyugodtan csinálja meg jobban! :)
2019. jan. 10. 11:48