Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ady Endre:Föl-Földobott kő...

Ady Endre:Föl-Földobott kő verselemezésére lenne szükségem. Valaki segítene benne? Már nagyjából összeállt a dolog és minden leírást elolvastam hozzá amit találtam de elég nagy a katyvasz a fejemben.

Figyelt kérdés

Milyennek kell lennie a verselemzés szerkezetének? Bevezetés oké. Tárgyalás rész ez zavaros nekem. Miket soroljak fel? Stílus? Meg hogy hány soros egy versszak? Vagy miket? Vagy csak menjek versszakról versszakra? Aztán amit gondolok?

NA szóval ezt nagyon nem vágom. A befejezés már megint oké, leírom a véleményemet a versről igaz? Vagy? Mit lehet még? Köszi ha segít valaki .



2019. jan. 7. 08:27
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Még csak közel sem jársz. Fogd meg a szép, új illatú irodalom tankönyved és nyisd ki egy Ady vers elemzésénél. Elég valószínű, hogy ez is benne van, de ha nem, akkor keress egy másikat. Ha végigolvasod az elemzést, tökéletesen ki fog tűnni belőle, hogy milyen pontokat várnak el tőled egy ilyen folyamat során, egyszerűen csináld meg ugyanezt az adott verssel!
2019. jan. 7. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Nincs könyvünk. 0-os vagyok. De azért köszönöm a semmit.
2019. jan. 7. 13:39
 3/13 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:

Talán innen lehet ötletet meríteni a tárgyalás felépítéséhez:


[link]

2019. jan. 8. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Gondolom, könyvtár sincs.
2019. jan. 8. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

De könyvtár van.

Köszi a válaszokat.

2019. jan. 8. 10:02
 6/13 A kérdező kommentje:
Heni nénit olvastam meg a többi internetes találatot is. Majd lesz valami.
2019. jan. 8. 10:02
 7/13 anonim ***** válasza:
Ha a heni nénis alcímeket megjegyzed, akkor tudni fogod, hogy milyen pontok kellenek egy verselemzéshez. A verset amúgy kontextusban lehet igazán megérten: Ady egy csomó versében vizsgálja a költő és a környezet viszonyát és pl. A magyar Ugaron-ban pont egy kemény kritikát fogalmaz meg. Ebben a versben viszont (bár nem tudom, melyik a korábbi) olyan, mintha ráeszmélne, hogy a küzdelem ellenére is ez az ami számára rendeltetett és ez talán így van rendjén.
2019. jan. 8. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:
Javaslom, hogy legközelebbi alkalommal mikor órán verset elemeztek, jegyzeteld le milyen struktúra szerint halad a tanár.
2019. jan. 27. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó!

Lejegyzetelném ha lenne mit! De nem tanít!! Csak követel!

2019. jan. 28. 07:16
 10/13 anonim válasza:

Van kiindulási alapod? Ha most akarnál nekiesni az elemzésnek, akkor mit emelnél ki, mi fontos a versből? Sőt, mire való a verselemzés, miért tanítják irodalom órán?

Általánosságban szövegelemzésnél első olvasásra én ezeket emelem ki (nem feltétlenül ebben a sorrendben):

- a szöveg tartalma röviden (mire vonatkozik a vers és miből következtethetünk erre az alábbi pontok mentén)

- történelmi háttér

- műfaj és stílus

- alkalmazott szerzői eszközök

- formai és szerkezeti jellemzők

- egyedi sajátosságok amik eltérnek a fent felsoroltaktól (pl. Anakronisztikusság, antonimák vagy többjelentésű szövegelemek)

Nagyon ügyelek rá, hogy ezek a pontok egymással összefüggésben álljanak.

További tippek:

-SOHA ne írd le a személyes véleményedet (kivéve ha kaparsz a kettesért), mindig obijektíven írj a témáról. A verselemzés lényege ugyanis egy adott korszak(ok), szerző(k), műfajok bemutatása.

-a fenti vázlatot akármilyen elemzésre vonatkoztathatod, de összehasonlításnál 2× csinálod meg, párhuzamba vagy ellentétbe állítva egymással a műveket

- a prózaelemzés a leghálásabb: gyorsan elolvasod a szöveget és kb akárhány oldalt írhatsz, a retorikát viszont próbáld kerülni az érettségin mert ugyanakkora szívás mint prózát/verset elemezni de nehéz hármasnál jobb jegyet szerezni.

- olvass gyakran, sokféle szöveget nyitott szemmel, emelj ki szövegtani sajátosságokat. Ha ez neked nem megy akkor válaszd ki valaminek a paródiáját, olvasd el a könyvet, aztán a paródiát és hasonlítsd össze a kettőt: ezzel kicsit jobban észreveszed a stílusbeli sajátosságokat. Ha egyéb kérdésed/észrevételed van akkor dobj privátot mert nem biztos, hogy feltűnik egy új válasz.

Ja és bocsi tényleg, azt hittem magyaráz valamit a tanár csak pont ezen az órán nem figyeltél, azt sem értettem miért ezt veszitek, ha 0-os vagy, de így már világos.

2019. jan. 28. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!