Kémia védő oxidréteg?

Figyelt kérdés

Az alkáli fémek oxidálódnak a levegőn.Ez azt jelenti hogy például Na2O keletkezik? Ezt miért nem tekintjük védő oxidrétegnek?

A Mg-nál pedig miért tekintjük annak?Hisz ő is oxidálódott és még a MgO oldódik is.

Nem értem teljesen hogy mit takar hogy az alkálifémek oxidálódnak.Vagy ilyenkor arra kell gondoljak hogy a páratartalommal reakcióba lépek?

Összefoglalva mi történik velük pontosan a levegőn állva?



2019. jan. 17. 20:28
 1/6 anonim ***** válasza:
56%

Vannak a fémek és van a levegőben az oxigén.

Gondolom tudod, hogy az alkálifémeknek 1 külső elektronja van, az alkáliföldfémeknek 2 külső elektronja van.

Az oxigénnek pedig 6 van. Mivel 6 van neki csak 2 kell, hogy 8 legyen (mivel a nemesgázokhoz szeretne hasonlítani szerkezetileg) =>

Kinek van felesleges elektronja? A fémeknek =>

Ilyenkor az oxigén felveszi a fémektől a külső elektronokat azaz OXIDÁLJA= A fémek pedig leadják, így ők REDKÁLODNAK

Ezt a folyamatot REDOXI reakciónak nevezik.

Fontos gondolat!

A Na (nátrium) atomnak 1 elektronja van, de a az O (oxigénnek) 2 kell=> 2 Na lép reakcióban=> Na2O

A Mg (magnézium) atombak 2 elektronja van=> ezért az O csak 1 ilyen atommal lép reakcióba=> MgO

2019. jan. 17. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Valamit erősen összezagyválsz, magyarán nem tudod (aki rosszul tudja, az valójában nem tudja).

A nátrium oxid azonnal reakcióba lép a levegő nedvesség tartalmával is, gyakorlatilag elfolyósodik és tömény nátrium-hidroxid keletkezik.

A magnézium-oxid ROSSZUL oldódik vízben, sokkalta kevésbé reakcióképes, mint a nátrium-doxid. Ezért lehet a magnézium-oxidot (égetett)magnézia porként sportban használni izzadás/csúszásgátlásként szertornánál vagy súlyemelésnél.

2019. jan. 17. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Szerintem nem zagyváltam semmit sem össze,egy szóval sem mondtam,hogy értem,ezért tettem fel a kérdéseket.Csak megkérdeztem egy nem annyira nyilvánvaló dolgot.Hogy az oxidációt miként kell felfogni NaOH vagy Na2O keletkezésnek.A MgO-ról pedig a wikipédia azt írja hogy vízzel érintkezve Mg(OH)2-á alakul,ebből gondoltam.

A stílus ellenére köszönöm a válaszokat.

2019. jan. 17. 21:46
 4/6 anonim ***** válasza:

Jajj. Szerintem nem kaptál a kérdésedre választ. Egyszerűen: a védő oxid réteg megvédi a fémet a korróziótol. A vas pl. rozsdásodik, mivel az ő védő oxid rétege nem összefüggő, hanem lyukacsos szerkezetű.


Az alkálifémek oxigénnel való reakciójában pedig inkább peroxidok/szuperoxidok képződnek.

2019. jan. 17. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Na+O2=Na2O2 ( natrium peroxid lesz belole,helyesen, a NaO2 helytelen)

Vannak femek amelyek konnyen korrodealodnak mert tulsagosan reakcio kepesek,igy levegon az oxigennel azonnal reakcioba lepnek,nem vedi oket semmi, de peldaul az aluminium eseteben van osszefuggo tomor oxid reteg amely vedi a levegotol a femet igy nem megy tonkre,a vasnak pedig nincs ilyen feluleti oxid retege ezert levego es viz jelenleteben a feluleten rozsda alakul ki amely laza es szivacsos szerkezetu,tonkre megy a vas belso szerekezete.

Eleg ha megnezed a standardpotencial ertekeket,a kisebebb ertekek (Na,Fe) oxidalodnak,korrodealodnak.

2019. jan. 18. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Megkérdeztem egy kémiatanárt Na2O2 keletkezik.Köszönöm a válaszokat.
2019. jan. 26. 18:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!