Mekkora gyorsulással mozognak az egyes testek?

Egy csigán átvetett fonál egyik végére 4 kg, másik végére 3 kg tömegű testet függesztünk. A rendszert szabadon hagyjuk futni. (A csiga és a fonál tömege elhanyagolható.)

2019. febr. 5. 00:16
 1/7 anonim ***** válasza:
A nehézségi gyorsulás hetedével.
2019. febr. 5. 00:34
 2/7 Wadmalac ***** válasza:

#1 megadta a jó választ, kis magyarázat azért talán nem ártana.


Egyszerűség kedvéért vegyük a nehézségi gyorsulást 10 m/s2-nek.

A csiga két oldalán lóg két tömeged, egyik oldalon 3, másikon 4 kg.

Mindkettő húzná maga felé a kötelet, egyik (F=m*g) 30, másik 40 N erővel.

A kettő különbségével, 10 N erővel a 4 kilós fog "győzni", az ő oldalán indul meg lefelé a kötél, a 3 kilós súlyt a túloldalon felhúzva.

De a 10 N erőnek a komplett rendszert kell gyorsítania, mind a 3+4=7 kilogrammot.

A rendszer gyorsulása így a=F/m=10/7 m/s2


Vagyis 1/7 g.

2019. febr. 5. 08:30
 3/7 Wadmalac ***** válasza:

"Vagyis 1/7 g"

Félreértés elkerülésére, 1/7 földi nehézségi gyorsulás, nem gramm. :)

2019. febr. 5. 08:32
 4/7 anonim ***** válasza:

Bár jó a meggondolás, elegánsabb lett volna Newton II.törvényét felírni a két testre. De mindegy, így is jó (nekem).


Vajon ha a csiga tehetetlenségi nyomatékával is számolni kell, az hogyan jelenik meg a gyorsulás képletében.


Mert most ugye lényegében az a=[(m2-m1)/(m1+m2)]*g képletet hoztátok ki. Hova lehetne rakni a tehetetlenségi nyomatékot?

2019. febr. 5. 10:27
 5/7 Wadmalac ***** válasza:

"Hova lehetne rakni a tehetetlenségi nyomatékot?"


Na az szépen bővít a képleten, mert kerületi gyorsítóerőként lép be a szöggyorsulással.

2019. febr. 5. 14:51
 6/7 anonim ***** válasza:
Inkább lassítóerőként nem? A testek gyorsulása így kisebb lesz, mert a redukált tömeg a nevezőben jelenik meg.
2019. febr. 5. 15:07
 7/7 Wadmalac ***** válasza:

"Inkább lassítóerőként nem?"

A gyorsulás neve gyorsulás, ha negatív is. Nem akartam átkereszteléssel bekutyulni, főleg, hogy itt fékerőként fog fellépni, de a rendszer gyorsuló. Nem tudom, mi lenne a jobb szó, inkább hagytam a "gyári" állapotban. :d

2019. febr. 6. 07:36