10. osztályos fizikaházi?

Figyelt kérdés

Egy 0,05 kg tömegű rulettgolyó a rulett-tantányéron 0,2 m sugarú körpályán 1,5 s periódusidővel egyenletes körmozgást végez.


a) Mekkora a rulettgolyó lendületének nagysága?

b) Mennyivel változik a golyó lendülete, miközben 60°-os szöggel fordul el?



2019. febr. 11. 20:02
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Mennyi a kör kerülete?

2. Mennyi a golyó sebessége?

3. Menniy a golyó lendülete?

2019. febr. 11. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
a kérdezőnek mondom, hogy az 1. válaszoló ezeket a kérdéseket neked adta segítségül. Ha szép sorban mész, akk megkapod a választ :) hajrá!
2019. febr. 11. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A feladat egyébként 10.osztályos szinthez képest ravasz. Az a) feladatrész triviális, látjuk ránézésre, hogy I=m*R*2pi/T az impulzus nagysága.

A b) kérdéshez viszont már vektorokkal kell tudni számolni.Bár elvileg ez nem probléma, mert azt tanulják 10.-ben. Amit lehet tudni, hogy a lendület nagysága nem változik, az iránya viszont igen, és itt az eredmény egy vektor lesz.


Válasszunk olyan koordinátarendszert, hogy a zérus szögelforduláshoz tartozó lendületvektor Iz=[0,I] alakú legyen, amely most a megszokott (x,y)síkon van tekintve. Egy fi szöggel való elfordulás után geometriailag látható, hogy az impulzusvektor:


I(fi)=[-I*sin(fi),I*cos(fi)]. Kiemelve I-vel:


I(fi)=I*[-sin(fi),cos(fi)]. Ismerve a a sin^2(fi)+cos^2(fi)=1 azonosságot, látható, hogy az impulzusvektor nagysága fi-től függetlenül konstans.


Két szögelfordulás között kapható Impulzuskülönbség:


Delta(I)=I(fi)-Iz=[-I*sin(fi),I*{cos(fi)-1}]. Kiemelhetünk I-vel, ekkor


Delta(I)=I*[-sin(fi),cos(fi)-1].


A behelyettesítést már a kérdezőre bízom.


Látható tehát, hogy a lendületváltozás egy olyan vektorral adható meg, amelynek csak az iránya változik, a nagysága nem.

2019. febr. 11. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

3as válaszoló:


"a lendületváltozás egy olyan vektorral adható meg, amelynek csak az iránya változik, a nagysága nem"


And thats where you're wrong kiddo....


Vesd rá pillantásodat megint az utoljára megadott delta I képletedere. Ennek kérlek az irány és a nagysága is változik. Jó a képleted, csak az utsó mondatod nem igaz.


Maga a LENDÜLETvektor (tehát nem a változása) viszont tényleg konstans nagyságú és szépen lassan pörög körbe körbe. :)

2019. febr. 11. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

4-esnek: Talán egy picit pontatlan volt a megfogalmazás, és a végén már továbbgondoltam a példát. Arra kell gondolni, hogy tekintjük a fi=0 és a fi=valami*Delta(fi) szögekhez tartozó lendületvektorokat. Nyilvánvalóan bármely k*Delta(fi) és (k+1)*Delta(fi) szögekhez tartozó impulzusvektorok különbségének nagysága konstans. Az irány ami változik, és erre akartam utalni.


De ez már tényleg továbbgondolása a feladatnak, és a centripetális gyorsulás is ebből jön ki (a sebesség irányának változásából), azonban annak levezetését középiskolában általában elsikkasztják.


Ha a kérdező megérti a geometriai felfogást, és különböző szögekre fel tudja rajzolni a sebesség/impulzusvektort, az is nagy haladás a (semmihez képest, amit a kérdése is tükröz).

2019. febr. 11. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!