Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell ezt az abszolútérték...

Hogy kell ezt az abszolútértékes egyenlőtlenséget megoldani?

Figyelt kérdés

sqrt(-x^2+6x-5)>8-2x

Wolfram Alpha szerint 3<x<=5, de nekem csak a 3<x<4,6 jön ki. Mit rontok el?

Megoldásom: négyzetre emeltem (kikötöttem persze, hogy 1<=x<=5 az abszolútérték miatt), aztán átrendezéssel a

0>5x^2-38x+69 egyenlőtlenséget kaptam, melyre:

3<x<4,6

Ami a megoldásnak nem az egésze.

Előre is köszönöm a segítséget! :)



2019. febr. 15. 18:44
 1/7 A kérdező kommentje:
Bocsánat, a négyzetgyök helyett abszolútértéket írtam! :)
2019. febr. 15. 18:45
 2/7 A kérdező kommentje:
Mármint a kérdésben, az egyenletet sikerült jól beírnom.
2019. febr. 15. 18:46
 3/7 anonim ***** válasza:
71%

Ugye ha egy egyenlőtlenséget úgy emelsz négyzetre, hogy az egyik oldal negatív, akkor ott tudnak bajok lenni (például 2 > –4, de 4 < 16; viszont 2 > –1, és 4 > 1). Szóval nem elég kikötni, hogy a bal oldal értelmes legyen, az is kell, hogy a jobb oldal ne legyen negatív, mert az egy (vagy akár több…) másik eset.


Úgy érdemes csinálni, hogy rögtön az elején vizsgálsz értelmezési tartományt és értékkészletet is. Tehát a bal oldal nyilván nem negatív (a gyök értékkészlete miatt), amikor teljesül a kikötés, így minden olyan x jó lesz, amire a jobb oldal negatív (és még értelmes marad az egész, természetesen).

2019. febr. 15. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Tehát ha a jobb oldal a négyzetre emelés előtt negatív, akkor a négyzetre emeléskor megfordul a relációs jel?
2019. febr. 15. 19:05
 5/7 anonim ***** válasza:
71%

Nem feltétlen, pont ezért írtam két példát.


De a lényeg az, hogy ha a jobb oldal itt most negatív, akkor nyilván kisebb lesz, mint a bal oldal, tehát szépen hozzá kell venni azokat az x-eket a megoldáshoz, amikre negatív lesz. (Persze az 1 <= x <= 5 értelmezési tartományon belül.)

2019. febr. 15. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, sikerült megoldani! :)
2019. febr. 15. 19:18
 7/7 anonim ***** válasza:
Illetve még az is segít, ha függvényként ábrázolod az egyenlőtlenség két oldalát.
2019. febr. 15. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!