Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Határozzuk meg az egyenlő...

Határozzuk meg az egyenlő szárú háromszög területét, ha alapja 26 cm, egyik szára 18 cm?

Figyelt kérdés

Egy minta alapján kiszamoltam, 223,9 jött ki, de nem értem hogy miért kell felezni az alapját?

A szárát pedig úgy hagyni


2019. febr. 25. 12:06
 1/9 anonim ***** válasza:

Gondolom pitagorasz tétellel számoltad és akkor annak az egyik befogója az alap fele, a másik pedig a magassága (ugyebár ezt keressük) - az átfogó pedig az egyik szára.


Ha megvan a magasság - jöhet a terület számítás.

2019. febr. 25. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Az alapot jelölje a, a szárat s. Ekkor a magasság:


m=gyök[s^2-(a/2)^2]


Tehát a terület: T= 0,5*a*gyök[s^2-(a/2)^2] Ez a végképlet ebbe kell behelyettesíteni.

2019. febr. 25. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Ahhoz, hogy ki tudd számolni a háromszög területét, tudni kell az egyik oldal hosszát, és az arra merőleges magasság hosszát (a későbbiekben már szögekkel is fogunk tudni számolni, de egyelőre maradjunk a "fapados" megoldásnál).

Ha a szárhoz tartozó magasságvonalat akarnánk kiszámolni, akkor sokkal körülményesebb lenne a számolás (minimum egy egyenletrendszer kellene, ha csak az oldalakkal számolunk), mivel a szárhoz tartozó magasságvonalról gyakorlatilag semmi biztosat nem tudunk mondani; háromszögtől függ, hogy hogyan viselkedik. Ellenben az alaphoz tartozó magasságról tudjuk, hogy az egyben mindig a háromszög szimmetriatengelye is, amiből egyenesen következik, hogy felezi az alapot. Tehát amikor behúzod az alaphoz tartozó magasságot, akkor a keletkező derékszögű háromszögek egyik befogójának hossza az alap fele lesz.

A szárat azért kell úgy hagyni, mert azzal "nem csináltunk semmit"; az úgy, ahogy van, a keletkező derékszögű háromszög átfogója lesz.

2019. febr. 25. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ha ismered egy hárromszög oldalait, a területét legegyszerűbben a Heron képlettel lehet.

Ismered ezt a formulát?

2019. febr. 25. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Valóban, a Héron-képlettel is lehet, de azt olyan háromszögeknél szokás használni, ahol a magasság kiszámítása sokkal körülményesebb lenne.

Persze kinek mi a szimpatikusabb.

2019. febr. 25. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Sziasztok köszönöm a válaszokat 😊 bár én is érteném a matekot :D
2019. febr. 25. 15:07
 7/9 anonim ***** válasza:

Ha vennéd a fáradtságot, és fölrajzolnád az egészet, akkor te is kérdező megértenéd.

A #2 válaszban a teljes példa megoldását megadtam, össze kéne vetned az ábrával a képleteket.

Mert az egy dolog, hogy én magam előtt látom az ábrát, annélkül hogy lerajzolnám, neked azért kezdőként még hasznos lenne lerajzolnod.


Ha dolgozat lesz, ott is javaslom ilyen példáknál hogy csinálj ábrát.

2019. febr. 25. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Az 5. válaszolónak:

Igazad van, ez ízlés dolga.

Egyenlő szárú háromszög esetén azért tartom praktikusnak, mert az egyik oldal - a (b) - kétszer szerepel, a gyök alatt a négyzete lenne, ami eleve kihozható a gyökjel elé, ahol csak az s(s-a) szorzat marad, így a terület

T = (s-b)√[s(s-a)] alakú lesz.

Én előszeretettel használom ezt a formulát.

2019. febr. 25. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

#8 A levezetett képleted így még hiányos, mert a félkerület nincs megadva. Tehát a félkerület helyére vissza kell írnod az oldalakat, és azt a végső képletet kell megkapnod, amit korábban már megadtam.

Ettől függetlenül a Héron-formulás megoldásod helyes.

2019. febr. 26. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!