Ez hogy jön ki? sin^2x-cos^2x=cosx?

Egyszerűen nemtudok rájönni...

2019. márc. 13. 22:43
 1/4 anonim ***** válasza:
58%

Ugye valamelyik azonosság alapján a bal oldal -cos(2*x).


Innét megy?

2019. márc. 13. 23:12
 2/4 anonim ***** válasza:
66%

Nézd meg ezt! Biztosan rögtön "rájössz":

[link]

2019. márc. 13. 23:40
 3/4 anonim ***** válasza:
78%

Akkor már én is befejezem…


Egy másik azonosság alapján a jobb oldal –cos(x + π). Ezzel

cos(2*x) = cos(x + π).

Ugye ha egy olyan egyenletünk van, hogy cos(a) = cos(b); akkor a koszinusz periodicitása (létezik T, hogy cos(x) = cos(x + T) minden x-re) és paritása (cos(x) = cos(–x) minden x-re) miatt vagy az van, hogy a = b + 2*π*n, ahol n egész; vagy pedig –a = b + 2*π*n, ahol n egész. Szóval

I. 2*x = x + π + 2*n*π, ahol n egész,

x = π + 2*n*π;

VAGY

II. –2*x = x + π + 2*π*n, ahol n egész,

x = –π/3 – 2/3*π*n.


Ezzel készen is vagyunk, talán egy picit emészthetőbbé/átláthatóbbá/összehasonlíthatóbbá tehető a dolog, ha kiválasztjuk az I = (–π, π] intervallumba eső gyököket, és mindegyikhez egységesen 2*π*n-et adunk (ez egyrészt abból látszik, hogy lehet, hogy az eredeti egyenlet 2*π-nként periodikus, másrészt a megoldásoknál is látszik, hogy az I. és II. esetben is 2*π-nként vannak gyökök). Az I. esetben n = 0-ra lesz x része az I-nek; a II.-ban pedig n = 0-ra és n = –1-re; tehát

x = π + 2*π*n,

x = π/3 + 2*π*n,

x = –π/3 + 2*π*n.


------***---******---***------


> „Neked is ennyi jött ki? [link]

Hát… Sajnos most nem. Ugye másodfokúra visszavezetve is meg kell nézni mind a 2 gyöknél a 2-2 esetet:

a1 = cos(x1) = –1 = cos(π), tehát

I. x1 = π + 2*π*n VAGY II. x1 = –π + 2*π*n;

a2 = cos(x2) = 1/2 = cos(π/3), tehát

I. x2 = π/3 + 2*π*n VAGY II. x2 = –π/3 + 2*π*n.

Az I.1 esetben n = 0-ra kerülünk az intervallumba, az II.1 esetben n = 1-re; az I.2 és II.2 esetben pedig n = 0-ra:

I.1: x = π + 2*π*n,

II.1: x = π + 2*π*n, //Látszik, hogy ez ugyanaz, mint az előző, tehát az egyiket elhagyhatjuk. Persze arra is lehetett volna hivatkozni, hogy a periódus során a koszinusz egyszer veszi fel a minimumát, de ugye ez másodfokúra visszavezetéses megoldás pont azoknak jó, akik nem szeretik a trigonometriát és az azonosságait.

I.2: x = π/3 + 2*π*n,

II.2: x = –π/3 + 2*π*n.


------***---******---***------


Tehát összességében, ha nem találsz jó azonosságot, akkor visszavezetheted egy polinomra az egyenletet, és akkor már csak sok 'cos(x) = konstans' típusú egyenletet kell megoldanod (mindegyiknél 2-2 esettel); vagy ha szerencséd van, akkor a trigonometrikus azonosságokkal tudsz csinálni 'cos(a) = cos(b)' típusú egyenletet, ahol már csak két esetet kell vizsgálni.

Az egyik megoldás ötletelősebb, a másik számolósabb, mind a kettő jó; de ahogy egy „kedves” tanárom megfogalmazta: „a sz*t így is, úgy is meg kell enni, de a szabadságod megvan, hogy előtte nyersen kenyérre kened, vagy almás süteménybe sütöd”.


(((BTW én kicsit belegondolva arra tippelek, hogy a geogebrás megoldásban csak annyi ment félre, hogy az a2 esetnél 'sin(a) = sin(b)' eset villant be; ott ugye a = b + 2*π*n vagy a + π = b + 2*π*n.)))

2019. márc. 14. 09:27
 4/4 A kérdező kommentje:
Ahh köszönöm a levezetéseket, főleg az utolsónak, hogy ilyen részletesen elmagyarázta. Elég hülye vagyok matekból, úgyhogy ez most sokat segített. :~D
2019. márc. 14. 20:20