Egy gyermekszínház műsorának valamelyik jelenetében dekorációként az ábrán

látható elrendezés szerinti négy csillag közül egyeseket zöld vagy kék lézerfénnyel rajzolnak ki. Hány különböző dekorációs terv készülhet, ha legalább egy

csillagot ki kell rajzolni a lézerrel?

Az a lényeg, hogy az ábrán négy különböző csillag van.

Hogyan számolom ezt ki? Levezetné nekem valaki?



2019. ápr. 1. 18:58
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha csak azt nézzük, hogy hányféleképpen lehet kiszínezni a csillagokat, akkor:

1 csillag esetén: 2

2 csillag esetén: 2*2=4

3 csillag esetén: 2*2*2=8

4 csillag esetén: 2*2*2*2=16

Összesen tehát 2+4+8+16=30-féleképpen lehet a csillagokat kiszínezni.


(Mindegyik esetben ismétléses variácóval lett számolva.)

2019. ápr. 1. 19:10
 2/3 anonim ***** válasza:

Sajnos az első válasz nem helyes. Ez egy régebbi érettségi feladat, kb 4x oldottam meg és lestem a megoldókulcsot, mire felfogtam. Íme:

Legalább egy csillag fénylik- tehát a zöld és a kék opcio mellett van egy harmadik, amikor nincs fénye a csillagnak.


3 lehetőség van tehát: zöld, kék, semmi.

4 csillagunk van.

3^4 lenne így a megoldás, de ebben benne van az is, amikor mind a négy le van kapcsolva, de a feladat értelmében ez nem helyes.

Tehát ezt az egy esetet ki kell vonni.

3^4=81

81-1=80

80 féle lehetőség van.

2019. ápr. 1. 21:44
 3/3 anonim ***** válasza:

Valóban. Azt nem vettem figyelembe, hogy adott számú csillag nem csak egyféleképpen választható ki. Ennek fényében:


1 csillag esetén: 2 * 4 = 8

2 csillag esetén: 2*2 * (4 alatt a 2) = 24

3 csillag esetén: 2*2*2 * (4 alatt a 3) = 32

4 csillag esetén: 2*2*2*2 = 16

Ha ezeket összeadjuk, akkor kijön a 80, ami a 2-esnek is kijött. Természetesen az a gondolatmenet sokkal egyszerűbben (és elegánsabban) adja ki az eredményt, én csak a számolásomat javítottam ezzel. Illetve tanulságos olyan szempontból, hogy többféleképpen is lehet számolni, és nem árt az esetszétválasztásos gondolatmenetet is elsajátítani, mert sok esetben csak azzal lehet okoskodni.

2019. ápr. 2. 00:53