Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Pontos vessző vagy pontosvessz...

Pontos vessző vagy pontosvessző? Pontosvessző helyesírása? Egybe vagy külön?

Figyelt kérdés

#helyesírás #pontosvessző #pontosvesszővel
2019. ápr. 9. 22:14
1 2
 1/14 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
pontosvessző
2019. ápr. 9. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
27%
Helyesírást nem a gyakorin kell kérdezni, hanem be kell írni a google-be!
2019. ápr. 9. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Nem adott ki semmit xd de neked is és főleg elsőnek is köszi
2019. ápr. 10. 06:58
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

pontos vessző= a pontos melléknév és jelzője a jelzett szónak, azt jelenti, hogy pontosan olyan a vessző amilyennek annak lennie kell, nem pontatlan vessző (persze semmi értelme nincs ennek)


pontosvessző=összetett szó, egy írásjel a központozásban

2019. ápr. 10. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
79%

hasonló és talán jobban érthető az angol tanár / angoltanár esetén.

Angol tanár: egy tanár, aki angol, Angliából jött.

Angoltanár: tanár, aki angol nyelvet tanít.

2019. ápr. 10. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
48%
Nem adott ki semmit? Meg se próbáltad! [link]
2019. ápr. 10. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 BringaManó ***** válasza:
#5: hasonló? hát... alig-alig. (legfeljebb abban, hogy mást jelent egyben, mint külön)
2019. ápr. 10. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

És nem abban kell hasonlónak lennie? Ja de. Hiszen ez volt a kérdés.


Ha melléknevet külön írod, akkor jelzős szerkezet, ha egybe írod a főnévvel, akkor összetett főnév.

A pontos vesszőnek nem sok értelme van a jelzős szerkezetként, ezért írtam egy példát, aminek értelme is van és látszik a különbség.

2019. ápr. 10. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 BringaManó ***** válasza:

tök jó. csak az a gubanc, hogy az angolt tanító tanár (= angoltanár) esetében nem melléknév az angol, hanem főnév... ('angol nyelv')

márpedig ha a magyarázathoz szántad kiegészítésnek (vö. "talán jobban érthető"), akkor nem(csak) a "külsőségekben" kellene hasonlónak lennie, hanem a "működésében" (is) – márpedig az angoltanár egész más, mint a pontosvessző.


a pontosvessző azért van egybeírva, mert a "két szó kapcsolatának jelentése több vagy más, mint a tagok jelentésének együttese", ld. [link]

(vagy még konkrétabban: [link] )

tehát sima jelzős szerkezetből indulunk, hiszen valóban "pontos vessző" – vagyis egy 'ponttal ellátott vessző' –, azonban ez így, írásjel formájában egy önálló fogalommá (sőt "szakkifejezéssé") vált, ezért hát a "jelentésváltozás miatt egybeírt összetett szavak" közé sorolom – remélem, hogy nem tévesen. :-)

a másik lehetőség, hogy itt nincs akkora jelentésváltozás, amely indokolná az egybeírást, csak egyszerűen így szoktuk... ez sem gond, hiszen van rá lehetőség, hogy a "kialakult szokást megtartva jelentésváltozás nélkül is egybeírjuk" – ld. [link]


az angoltanár egész más "állatfaj": jelentéstömörítő összetételnek mondanám, vagyis 'angolt tanító tanár', vö. [link]

(esetleg azt is mondhatjuk rá, hogy 'az angolnak (vagyis az angol nyelvnek) a tanára' - ez esetben jelöletlen birtokos jelzős összetétel, vö. [link] )


szóval a lényeg, hogy az angoltanár alapján nem tudnám a pontosvesszőt se megmagyarázni, se megérteni, de lehet, hogy bennem van a hiba. :-)


--


Ui.: na jó, megnéztem az AkH.-ban, hogy az említett szavak egybeírását mivel indokolják, és a következő az ábra:

pontosvessző: 105.

angoltanár: 110.

2019. ápr. 10. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Többfélét feldobott a keresőm, nem tudom mire gondolsz pontosan, de egyikben sem találtam semmit amiről te beszélsz.


Egyik esetben a 110 vmi színek, árnyalatok-ami se a pontosvessző, se az angoltanár. Egyik sem szín pláne nem árnyalat.

A másiknál módosult jelentés pl botcsinálta, ami megint se az angoltanár, se a pontosvessző. Hiszen itt a tanár tanár, a vessző is vessző nem módosul a jelentésük.


Szerintem ez már olyan szinten a túlmagyarázás amibe nyelvészeken kívül senki nem kíván belemenni. Meg felesleges is. Különösen ha azt vesszük kérdező nem tudta hogyan irják a pontosvessző szót-szerinted mélységeiben érdekli a nyelvtudomany? Még engem sem pedig tanultam nyelvészetet és 5ösre is szigorlatoztam belőle.


Az angoltanár analógiájára a pontosvessző is egybe irandó és pont. Meg az összes ilyen jellegű szókapcsolat.

2019. ápr. 10. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!