Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki tud segíteni ennek a...

Valaki tud segíteni ennek a matekfeladat megoldásában?

Figyelt kérdés

Ennek a kifejezésnek kell az értelmezési tartománya: log3(x^2+5x+6)/log2(1-x)

El sem tudom kezdeni :/



2019. ápr. 13. 18:24
 1/10 anonim ***** válasza:
73%

Mindig azt kell megnézni, hogy valamilyen számra keletkezhet-e olyan művelet, amit nem tudunk elvégezni.


Esetünkben akkor nem tudunk elvégezni egy műveletet, hogyha


0-val kellene osztani

negatív számnak vagy 0-nak kellene venni a logaritmusát


Ezek értelmében a nevező értéke nem lehet 0, tehát


log(2)[1-x] =/= 0


illetve negatív számoknak és a 0-nak nem tudjuk venni a logaritmusát, tehát a logaritmusokon belül pozitív értékeknek kell állniuk, tehát


x^2+5x+6 > 0 és

1-x > 0


Ezeket kell elvégezni, majd a kapott számhalmazok uniója fogja adni a kifejezés értelmezési tartományát (vagyis azon számok halmazát, amelyek beírhatóak x helyére úgy, hogy csak elvégezhető műveleteket kapjunk).

2019. ápr. 13. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Miért ne tudnánk venni negatív számoknak a logaritmusát?
2019. ápr. 13. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Csak úgy halkan kérdem; most ki kötözködik? ...
2019. ápr. 13. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem az unióját hanem a metszetét kell venni a kapott számhalmazoknak.
2019. ápr. 13. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Feltettem egy kérdést, ez miért kötözködés? Másrészt pedig a metszet kell nem az únió...
2019. ápr. 13. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"Feltettem egy kérdést, ez miért kötözködés?"


Sajnos ha erre nem jöttél rá magadtól, akkor én hiába írom le, úgysem fogod megérteni, ahogyan az rendszerint bekövetkezik... De legyen, tegyünk egy újabb próbát;

Azért kötözködés, mert "ezen a szinten" úgy tartják, hogy negatív számnak nem lehet a reciprokát venni, mivelhogy nem létezik olyan valós szám, amelyik hatványra emelve egy pozitív számot negatív eredményt kapnánk (most a "valós" kifejezést csak és kizárólag a te kedvedért írtam ki, hogy nehogy fölösleges köröket fussunk...). Ráadásul te folyton azért sírsz, hogy "ezek" képtelenek megérteni a logaritmust, de azért te elvárod annak ellenére, hogy a "könnyített" pálya sem megy nekik, hogy negatív számokra tudják értelmezni...

A lényeg: ennél a kérdésnél irreleváns, hogy egyébként tudjuk értelmezni a negatív számok logaritmusát. Szóval csak ezért volt kötözködés, semmi másért..


"Másrészt pedig a metszet kell nem az únió..."


Valóban, elírtam. De egyrészt érdekes, hogy addig nem tűnt fel, hogy elírtam, amíg valaki más rá nem mutatott, másrészt, ha már annyira a helyesíráson szeretsz lovagolni, akkor tanult meg leírni...

2019. ápr. 13. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Azt leírhatom, hogy jó volt a sejtésem; 23:37:58-kor nyomtam rá a küldés gombra, és láss csodát, 23:37-et ír a hozzászólásomhoz, és nem 23:38-at, aminek szerinted kellene szerepelnie.
2019. ápr. 13. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Azt viszont el kell ismernem, hogy kicsit elvittél az erdőbe... Ugyanis nem azon a két percen van a hangsúly, hanem azon a 40 percen, amennyi idő eltelt a két válaszod között... Neked sokkal nagyobb gond volt az, hogy azt írtam, hogy negatív számoknak nem tudjuk értelmezni a logaritmusát (ami ennél a feladatnál igaz is), mint az a tényleges probléma, hogy metszet helyett uniót írtam...

Emlékszel, hogy azt mondtam, mindig valami mondvacsinált dolgon problémázol? Na, ez pont az...

2019. ápr. 14. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ az elsőnek, innen már menni fog. :D Nem gondoltam volna hogy vita lesz belőle, de a kérdést hamarosan törlöm.
2019. ápr. 14. 09:09
 10/10 anonim ***** válasza:

Amíg ez az elmeháborodott szabadon garázdálkodhat, bármi megtörténhet...

Annyit a válaszomból tényleg vegyél ki, hogy a kapott számhalmazoknak nem az uniójuk kell, hanem a metszetük.

2019. ápr. 14. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!