Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan mondjam el egy matektan...

Vurugya béla kérdése:

Hogyan mondjam el egy matektanárnak, hogy a teljes tangensfüggvény NEM szigorúan monoton növő?

Figyelt kérdés

Egy matektanár szerint a tangensfüggvény szig mon. növő!


Nyilvánvaló, hogy a teljes függvény nem az (csak szig. mon. növő részekből áll), de ezt valahogy meg kellene neki mondani, valamire hivatkozva. A szig on növekedés definícióját szerintem simán lesöpörné valami mellébeszéléssel. Sajnos a neten is katasztrófa, hogy vannak olyan oldalak, amik hibásan írják, pl:

[link]


Tudtok olyan oldalakat a neten, ahol egy tanár számára is hitelesen kiderülhet, hogy nincs igaza ebben?



2019. ápr. 14. 17:39
 1/5 dq ***** válasza:

A Springer és az Európai Matematikai Társaság által szerkesztett EMS:

[link]

Csak hiteles. (Nyilván nem a társaság tagjai szerkesztik, de na)

(Hogy mi számít valós/parciális/teljes/akármi függvénynek, az nem ennyire egyértelmű, de a szigorúan monoton növekedés definíciója az.)


A matekarcosoknak meg kéne írni hogy wtf.

2019. ápr. 14. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 dq ***** válasza:
EMS által szerkesztett EoM*
2019. ápr. 14. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Mondom, hogy a monotonitás definícióját nem biztos, hogy hajlandó lesz végigolvasni, pláne angolul. Meg mondhat bármit, hogy itt most ez nem úgy értendő. Nem én kérdezném tőle, hanem egy diákja. Az lenne jó, ha egy hiteles honlapon az lenne leírva, hogy a tangens fv NEM monoton.

A "teljes függvény" kifejezés nem matematikai szakkifejezés, csak azt akartam mondani vele, hogy intervallumonként azért igaz az a monotonitás, csak a "teljes" ÉT-n belül nem.

Kigondoltam egy taktikát is: meg kell kérdezni, hogy a törtrészfüggvény is szig. min. növő-e, hátha rájön a tévedésre.

2019. ápr. 14. 18:03
 4/5 A kérdező kommentje:
Szóval nem jó a kiírt kérdés szövege, - bocs-, mert valójában nem is én beszélnék a tanárral.
2019. ápr. 14. 18:05
 5/5 anonim ***** válasza:
51%

Azt kell megértetni vele, hogy a szigorú monotonitás definicíója egy adott intervallumra van kimondva.


Azaz a monotonitás általános esetben intervallumfüggő.

2019. ápr. 14. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!