Egy derékszög háromszög egyik befogója 5 cm, az átfogóhoz tartozó magasság cm. Mekkora az átfogó és a másik befogó?

2019. máj. 1. 19:40
 1/2 A kérdező kommentje:
*magasság 3cm
2019. máj. 1. 19:43
 2/2 anonim ***** válasza:

Van egy ABC háromszög. Az átfogóhoz tartozó magasság az oldallal derékszöget zár be, így gyakorlatilag van 3 derékszögű háromszög, amire felírható a Pitagorasz-tétel.

Ha a derékszögnél lévő csúcs a C, az átfogó és a magasság metszéspontja pedig Tc, és CA=5 cm, akkor a CATc háromszögben: 3^2+(TcA)^2=5^2. Ebből TcA=4 cm.

Legyen a TcB x cm, BC pedig y cm.

A másik két háromszögre felírva a Pitagorasz-tételt:

x^2+3^2=y^2 (BCTc háromszög)

y^2+5^2=(4+x)^2 (ABC háromszög)

Két ismeretlen, két egyenlet, innen már egyszerű, csak meg kell oldani az egyenletrendszert.

2019. máj. 1. 20:21