Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizikából kérhetek kis segítsé...

Fizikából kérhetek kis segítséget?

Figyelt kérdés

Egy gondolat nem tiszta számomra a munkával kapcsolatban.

Vegyük például az emelési munkát. Ugye W=F*h.

A kifejezett erő elvileg megegyezik a nehézségi erővel, ami Fg=m*g, így az emelési munka W=m*g*h.

Az lenne a kérdésem, hogy ha a kifejezett erő megegyezik a nehézségi erővel, akkor nem az kéne hogy legyen, hogy a test nem mozdul el sehova?


2019. máj. 20. 00:01
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
Abban az esetben nem mozdul el sehova, ha a h=0.
2019. máj. 20. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
Abban igazad van, hogy ez esetben a testre ható erők eredője nulla. Na de ha egy testre nulla erő hat, akkor az milyen mozgást végez?
2019. máj. 20. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

"ha a kifejezett erő megegyezik a nehézségi erővel"

Mármint a kifejtett erő? Ha ellenkező irányba mutatnak, akkor nincs elmozdulás. De olyan is lehet, hogy az egyetlen F erő maga a súlyerő, akkor van elmozdulás, és akkor a gravitáció végzi a munkát.

"W=m*g*h"

A munka tuképpen energia bevitel/kivétel, és biztos észrevetted, hogy ez a képlet pont a helyzeti energia, vagy annak a változása. Másképp: ez az a munka, ami a nulla magasság és h magasság közötti helyzeti energiák különbsége, vagyis ami energiát belevittünk vagy kivettünk a rendszerből.

2019. máj. 20. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

#3 igen, elírtam, kifejtett akart lenni


Köszi a választ, számomra sok mindenre fény derül most. Sosem voltam jó fizikából, egyszerűen képtelen vagyok elképzelni a folyamatokat.

Szóval összegezve ha a kifejtett erő=nehézségi erő, akkor nincs elmozdulás. Szuper.

A helyzeti energia magyarázatért külön köszönet.

2019. máj. 20. 01:16
 5/21 anonim ***** válasza:

Ha egyenlő az erő, akkor nincs sebességVÁLTOZÁS. Tehát az álló és az egyenletesen emelkedő liftben is egyenlő.


Ilyenkor az eredő erő nulla, a munkatétel szerint tehát a test mozgási energiája nem nő (nem gyorsul). Az emelő erő (ha a test felfelé mozog) a test potenciális (helyzeti) energiáját növeli.


Technikailag a két álló helyzet közötti emelés persze véges idő alatt nem képzelhető el gyorsítási munka nélkül, de ez ideális esetben a megállításkor visszajön, illetve tetszőlegesen kicsivé tehető, ha nagyon ráérünk. Ezért tekintjük az emelési munkát egyenlőnek a helyzeti energia növekedéssel.

2019. máj. 20. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:

"Az lenne a kérdésem, hogy ha a kifejezett erő megegyezik a nehézségi erővel, akkor nem az kéne hogy legyen, hogy a test nem mozdul el sehova?"


Éppenséggel az is lehetne, de egy másik lehetőség, hogy egyenesvonalú egyenletes mozgást végez. (V.ö. mozgások dinamikai feltétele, Newton I.axiómája).

2019. máj. 20. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
Ha felemelsz egy tárgyat és az asztalra teszed, akkor nyilván munkát végzel, amelynek nagysága mgh. Az asztalon továbbra is hat a gravitációs gyorsulás a testre (ezért lesz súlya), de van egy tartó erő is (ez az asztal). Mivel a két erő ugyanakkora a test nem fog elmozdulni.
2019. máj. 20. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
64%

"Mivel a két erő ugyanakkora a test nem fog elmozdulni."


Hibás következtetés, és pont ez amit a kérdező sem értett. Pedig a korábbi válaszomban direkt kiemeltem a mozgások dinamikai feltételét, de ezek szerint süket fülekre talált, hogy továbbra is megzavarod a kérdezőt.


Az elmozdulás ugyanis nem az erőhatástól függ! Ha egyenesvonalú egyenletes mozgást végez, akkor is kiegyenlíti egymást a két erő, az elmozdulás mégsem zérus...

Az a feltétel, hogy szumma F = 0, nem csak statikus egyensúlyra igaz, hanem az egyenesvonalú egyenletes mozgás esetén is fennáll. (az inerciarendszerek függetlensége is ezzel kapcsolatos, v.ö. Galilei transzformáció).

2019. máj. 20. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

Remélem nem írok hatalmas hülyeségeket, de muszáj megértenem a dolgot.


Szóval vegyünk egy olyan esetet, amikor van a földön egy test, nem mozog, nincs sebessége, nyugalomban van. Ekkor van neki egy helyzeti energiája, és hat rá a nehézségi erő.

Ha ebben az esetben fejtek ki rá ugyanakkora nagyságú, de ellentétes irányú erőt, mint a nehézségi erő, akkor elmozdul, vagy nem? Megtörténik a munkavégzés, vagy sem?

2019. máj. 21. 00:04
 10/21 anonim ***** válasza:

Ha a fenti esetben pontosan akkora erőt fejtesz ki rá, mint a súlya, akkor nem mozdul el, és nem lesz munkavégzés. Ahhoz, hogy elinduljon felfelé, valamivel nagyobb erőt kell rá kifejteni, mint a súlya. De elég csak egy kicsivel nagyobbat, és elég csak rövid ideig.


Ebben az időszakban a test gyorsulni fog felfelé (hiszen nem nulla erő hat rá). Amikor eléri az általad kívánt sebességet, akkor az erőt vissza kell csökkenteni a súlyerő nagyságára.


Innentől az erők eredője megint nulla, de már van a testnek sebessége, és ezzel a sebességgel fog tovább emelkedni. És ilyenkor már van munkavégzés is.


Tudom, neked az a furcsa, hogy ugyanakkora erővel hatsz a testre, mintha csak tartanád. Mégis, az egyik esetben van munka, a másikban meg nincs.


De a munka már csak ilyen , mert ez a definíciója (Fs). Hiába van erő, ha nincs elmozdulás.

2019. máj. 21. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!