Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítene valaki megértettni...

Segítene valaki megértettni az ELISA-teszt működési elvét, az antigén-antitest kapcsolódási esetet?

Figyelt kérdés

Nekem zavaros ez egy kicsit. Nagyjából értem. de most nem tudom mi ez a szubsztrátos, enzimes történet. Nekem bonyolultan van leírva, mindenféle mikrotiter meg polisztirol anyagokkal. Az elv érdekelne, hogy most akkor mi az a szubsztrát itt, mi köze ennek az enzimhez stb.


Az alábbi linken találtam erről valamit, de ez ellentmondásos.

Ezt írják:

"Az enzim által katalizált reakció kiindulási vegyületét szubsztrátnak nevezik. Az enzim a biokémiai reakcióban ezen a molekulán fejti ki a hatását, megváltoztatva annak szerkezetét."


A képen meg az van írva, hogy az enzimnek megváltozik az alakja, amint a szubsztrát megkötődik, de közben meg az van írva, hogy az enzim az ami megváltoztatja a szubsztrát szerkezetét.


[link]



2019. júl. 1. 21:35
 1/3 anonim ***** válasza:
78%
A reakió során a szubsztrát termékké alakul. Amit belinkeltél, ott 1 szubsztrát hasad 2 termékké. De lehet 1-1 is az arány, csak az a lényeg, hogy a szubsztrát megváltozik VÉGLEGESEN és termék lesz belőle. Ez egy nagy energiabefektetést igénylő folyamat. Magától is végbemegy, csak nagyon lassan. De ha enzim is van jelen, kisebb befektetett energia kell, és a szubsztrát-termék átalakulás felgyorsul. Amikor a szubsztrát beköt az enzimhez, általában megváltoztatja az enzim szerkezetét, de ez NEM VÉGLEGES,
2019. júl. 1. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
78%

bocs, véletlenül elküldtem, szóval nem végleges, ahogy a termék leszakad az enzimről, azonnal visszaáll az eredeti térszerkezet, és olyan szubsztrát megkötésére lesz képes.

Bár ennek az ELISÁ-hoz nem sok köze van. Az ELISA az antigén-antitest kötésen alapul, és igen, a legvégén lehet, hogy egy enzimes reakció megy végbe, ami színváltozást okoz (színtelen a szubsztrát, színes a termék), de nem csak így lehet kimutatni, pl. a másodlagos antitesthez fluoreszcens jel is kapcsolódhat, az is adhat pozitív ELISA jelet.

2019. júl. 1. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi, kicsit beljebb lettem. Lehet a link sem megfelelő, jobbat nem találtam.
2019. júl. 2. 11:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!