Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Karrierlehetőségek a gazdasági...

Karrierlehetőségek a gazdasági / pénzügyi matematika osztatlan szak elvégzése után?

Figyelt kérdés
Miért tartják sokan a legjobb gazdasági szaknak, való életben mely helyeken köt ki egy, a szakon végzett szakember?

2019. dec. 2. 20:47
 1/6 anonim ***** válasza:
94%
Ez a szak a közgazdaság csúcsa. Befektetési bankok, biztosító társaságok, kockázati befektetők, holdingok M&A osztálya stb. a természetes elhelyezkedési lehetőségük, de ezen felül bárhova beülhetnek, ahova az összes többiek. Ők a gazdasági élet csúcsragadozói.
2019. dec. 2. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! Ezek a munkakörök lennének az úgynevezett “quantok”? A pénzügy-számvitel szakosok is pénzügyesek lesznek, megkérdezhetem, ők milyen munkakörökbe kerülnek jellemzően, és melyik jobb választás, tekintettel a jövőre nézve?
2019. dec. 5. 14:01
 3/6 anonim ***** válasza:
85%

Igen, a gazdasági matekosokból lesznek a quantok. Itt olvashatsz erről bővebben: [link]


Hogy mit csinálnak, pár példával:


(1) Tőzsdei elemzők. Megnézed a tőzsdéket, akkor a részvényárfolyamok mozgása meglehetősen hektikus. Ez nem csoda, hiszen egyrészt minden egyes cégnek megvan a maga története, üzlete; másrészt a befektetői pszichológia is bonyolult; harmadrészt külső tényezők is befolyásolják (kormányzati döntések stb.). Egy rendkívül bonyolult, nagyon volatilis rendszer ez, amelyben ha valamit előre akarsz jelezni, akkor az nehezebb, mint az időjárás-előrejelzés, pedig az se könnyű... Na itt jön a nagyon jó matek (meg a machine learning / gépi tanulás), akik próbálnak a trendekben mintázatokat keresni, az előzmények (és a körülmények, azaz rengeteg változó) alapján becsléseket / jóslásokat adni.


(2) Biztosítások és hitelbírálat. Nagyon hasonló. Szintén nagyon sok változós (matematikailag sokdimenziós) adathalmaz (a hiteligénylő személyes + szociális + ... stb. adatai), és ezek alapján adnak becslést pl arra, hogy a hitelezett fog-e fizetni, vagy hogy mekkora eséllyel következik be biztosítási esemény.


(3) Vállalatértékelés (amit az M&A, mergers & acquisitions osztály szokott pl. csinálni): ez is elég bonyolult tud lenni, sokféle modellt tudsz felállítani, hogy miért vagy hajlandó egy vállalatért ennyit annyit fizetni. Vannak egyértelmű esetek és könnyű kalkulációk, de vannak nagyon nehezek. (Pl. hogy miért fizetett a Facebook a WhatsAppért 19 milliárd dollárt...)


(4) Hedge funds. Szintén sokváltozós kockázatelemzés, hova érdemes tenni a pénzedet.


Soros György például nem [vagy nem csak] azért gazdagodott meg, mert egy hidegszívű gazember; hanem mert egy nagyon jó matematikus.


Ez a foglalkozás azért ilyen nagyon értékes, mert tényleg elég mély matematikai tudás szükséges hozzá. De, ennek ellenére, e munkák cseppet sem unalmasak vagy nem csak számokból állnak. Akármelyiket nézed, iszonyúan érdekes részei vannak, pl vegyük a hedge fundokat -- nyomon kell hozzá követni a legfrissebb technológiai trendeket, érteni kell elég nagy mélységekben, hogy mi történik (csak hogy pár példát mondjak, nem elég sajtószinten tudni azt, hogy mi az a blockchain, hanem látni kell, hogy pl a hyperledger fabric pontosan mi, mit csinál, mire képes stb. ugyanígy érteni kell a quantum computinghoz stb. stb.), és kell ahhoz is érzék, judícium, hogy minek van jövője és minek nincs.


--


Pénzügyek. Totálisan más téma. A vállalati pénzügyek abból állnak, hogy vannak egy vállalatnak bevételei és kiadásai, és a pénzügy ezeket kezeli, illetve jó esetben elemzi és javítja. Mondjuk a számviteli / adózási bűvészkedés engem speciel pont hidegen hagy, de van ennek a szakmának is izgalmas része és érdekes módszertana, pl target costing stb.


Erre egy példa, hogy mondjuk a HR felkeres, hogy legyen 2 nap kötelező home office minden munkavállalónak, mert az trendi és jó. És a pénzügynek számosítania kell, hogy akkor ez pontosan mit jelent majd (és itt mindent át kell gondolni, hogy pl aki otthon van, az nem fogyaszt áramot a cégben, de mondjuk kevesebbet dolgozik, többet lóg, eszi a cég más erőforrásait pl. telefonálgat stb.).


A psz értelemszerűen sokkal könnyebb, mint a gazdasági matek, és az én szívem ez utóbbi foglalkozás felé húz erősen (érdekesebbnek is találom), de a pénzügy-számvitel sokak számára elérhetőbb.

2019. dec. 5. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Zolály ***** válasza:
100%
Utolsó, jól leírtad a dolgokat, viszont hozzátennék pár dolgot. A gazdelemző eredetileg csak a közgazdaságtani matematikaoktatást jelentette, a pénzügyi matek része kb. 10 éve került be a szakra. Emiatt nem értem, miért nem említetted a másik csapásirányát a szaknak, ami a big picture-re, makro-mikroökonómiára-játékelméletre-ökonometriára fókuszál, és jellemzően minisztériumokba, nemzeti bankokba, szabályozó hatóságokba képez embereket. A másik, hogy a pénzügy mester NEM csak a vállalati pénzügyi részt fedi le, van külön befektetéselemző specializáció ott is, amin gyakorlatilag azt tanulják meg, amit a pénzügymatekosok, és hasonló munkakörök betöltésére is lesznek alkalmasak (befbank, hedge fund stb.), persze nyilván kevesebb elméleti megalapozottsággal.
2019. dec. 11. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
85%
Köszönöm a kiegészítést.
2019. dec. 11. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
50%

Halkan megjegyezném, hogy az igazi kvantosok Amerikában fizikából, asztrofizikából, matematikából és egyébb STEM területből doktorált emberekből kerülnek ki.

A világ leghíresebb és leggazdagabb "Quant-ja" James Simons például kifejezetten megtiltja, hogy pénzügyi végzettségűeket vegyenek fel az alapkezelőjéhez quant kutatónak. Soros György meg soha nem foglalkozott HFT-el.

Ez a szak alapvetően közgazdasági, nem pedig üzleti irányultságú.

2020. jan. 26. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!