Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi a garancia arra, hogy a...

Mi a garancia arra, hogy a járvány miatt egymástól távol ülő érettségizők nem használtak okostelefont, vagy távközlésre alkalmas "füldugót"?

Figyelt kérdés
Amint az közismert, a koronavírus járvány miatt a 2020-ban érettségire jelentkezetteket egymástól legalább másfél méter távolságra ültették le a vizsgákon. Tekintettel arra, hogy a mai fiatalok jelentős része már akár okostelefont, akár távközlésre alkalmas úgynevezett füldugót is könnyedén és szinte bűvészként és észrevétlenül tud használni, főként arra lennék kíváncsi, hogy az illetékesek a tanáraikat előzetesen kötelezték-e arra, hogy ilyen szempontból megmotozzák a vizsgázókat. Ami a füldugókat illeti, elsősorban olyanokra gondolok, mint amilyeneket a tévéműsorok vezetői használnak. Azok ugyanis olyan kicsik, hogy még akkor is nehéz észrevenni, amikor a műsorvezető oldalra fordítja a fejét. Továbbá azért, mert már több olyan városi legendáról értesültem, amelyek szerint az anyagilag tehetős szülők gyerekei ilyen eszközökkel csaltak az érettségi vizsgáikon.

2020. máj. 11. 15:12
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Üdv!


Nem igazán találom az összefüggést a gondolatmenetedben. Sőt, pont ellentétesen: idén nehezebb volt telefonozni, hiszen a felügyelő figyelmén kevesebb diák osztozott.


Lévén, laikus vagy a témában, röviden összefoglalom, miként is kell ezt elképzelned.


A headsetet tekintve tévedsz: a legminimálisabban sem lóg ki a fülből egy nano típusú, gyakorlatilag a dobhártyán ül, ha 5 centiről belenézel a fülbe és belevilágítasz, akkor sem látni semmit, kiszedni is csak mágnessel tudod. Ezt egy nyakad köré erősített indukciós hurok gerjeszti, a dobhártya pedig membránként funkcionál, így hallhatod meg a téged segítő telefonhívás hangját. A kétoldalú kommunikációt mikrofon segíti, ami szóbelin releváns, illetve pl. a túl gyors diktálást is köhintéssel tudod jelezni.

Motozáshoz nincs joga a tanároknak,


“Anyagilag tehetős szülők gyermekei...” részhez annyit, hogy egy ilyen nano headset 20 000 forint alatt van, 3-4 különóra ára, semmi köze az anyagi helyzethez. “Egy haverom” már az ismerősök között 5 érettségit abszolvált, éppúgy idén, mint korábban.

Live- kamerás tollat - ha profin akarod csinálni - szintén beszerzel 20-30 000 forintért, élő képet biztosítva segítőidnek, ezeken felül pedig csak egy különtanár, vagy a tantárgyban kompetens haver szükségeltetik.


Eddig is nyugodtan lehetett csalni egyébként, sokkal “faékszerűbb” módszerekkel is, hiszen soha senkit nem motoztak meg alsógatyába/bugyiba elrejtett telefonnal, kvázi bárki, korlátlan alkalommal kimehetet netezni egyet a WC-re.


A “haverom barátnője” idén már úgy elszemtelenedett, hogy a fentebb említett kamerás tollal sem szerencsétlenkedett, emelt (!) matekon a pulóvere alá, a kezére erősített telefonnal végigfotózta a feladatlapot. Még WC-re sem ment ki elküldeni az előzőleg megbeszéltek szerint, pedig semmibe nem került volna, hanem lazán, ott, a pad alatt elküldte a fotókat, aztán ment a fülére a megoldás.


Etikátlannak tartom-e? Nem. A csalást ne relativizáljuk, annak van erkölcsi joga ítélkezni, aki a tanulmányai során sosem nézett rá még csak a szomszédjára sem.

Aki igen, az ugyanolyan “csaló”, csak ahhoz már gyáva, hogy picit nagyobb tétnél is meglépje.

2020. máj. 11. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Tisztelt Válaszíró! Köszönöm a több szempontból megnyugtató és felvilágosító válaszodat. Ezért már csak egyetlen dologra szeretnék egyértelmű választ kapni a járvány idején lezajlott érettségi szabályokkal kapcsolatban. Vajon tudják-e az illetékesek, hogy az USÁ-ban őshonos városi legendák szerint állítólag éppen akkor és azért hozták létre az internetről ingyen letölthető Wikipedia nevű enciklopédiát, amikor ott elterjedt az okostelefon. Akkoriban ugyanis az amerikai egyetemi vizsgázók közt találtak olyanokat, akik a zakójuk bélésére rögzített okostelefonokon titokban kértek és kaptak külső segítséget az írásbeli vizsgakérdések helyes megválaszolásához. Amikor pedig erre a tanáraik rájöttek, attól kezdve a legtöbb egyetemen bevezették az úgynevezett röntgenkapukat, amelyeken minden vizsgázónak vizsga előtt át kell mennie. Ilyen röntgenkapuk ma már pl. a magyar bíróságokon, repülőtereken és több más helyen is megtalálhatók. Az ilyen röntgenezéssel ugyanis minden fémtárgy kimutatható a kapun átmenők ruházatában. Tehát szerintem továbbra is és Magyarországon is érdemes az ilyen dolgokra odafigyelnie az illetékeseknek. Főként akkor és ott, ahol nem tartják szükségesnek a szóbeli vizsgáztatást.
2020. máj. 11. 16:23
 3/4 anonim ***** válasza:
92%

Persze, lehetne tenni lépéseket, de a “védekezés” mindig le lesz maradva egy lépéssel, hiszen az nem más, mint egy válaszreakció a már meglévő, működő módszerekre.

Ahogy a mágneskaput is át lehet vágni (kompromisszumok árán) 3D- nyomtatású fegyverrel - hogy a példádra reflektáljak...-, úgy a vizsgák csalásában is lenne válaszlépés, egészen addig, amíg az emberi méltóság nyújtotta jogok nem teszik lehetővé, hogy mindenkit levetkőztessenek, megmotozzanak, majd a helyszínen kapott ruhában vizsgázzanak úgy, hogy WC-re sem mehetnek ki.


Egyébként nem tartom elterjedtnek a módszert, szerintem 1000-ből 980 vizsgázó teljesen becsületes, 16-18 fő “alkalom szülte csaló”, oldalra pillant, esetleg kimegy telefonon ránézni néhány dologra, s “csak” 2-4 fő akad olyan, aki előre szervezetten, szisztematikusan végigcsalja a vizsgát.


Egyébként egészen addig nincs miről beszélgetni, amíg középszinten saját tanár javítja a vizsgákat és saját intézményben kerül lebonyolításra.

Nyugat- magyarországi top gimnáziumban köztudott, hogy a diákokkal “közösen” javítják az érettségiket.

Ha mindenhol nem is durva ennyire a helyzet, azt kijelenthetem, hogy egyetlen intézmény sem akarna este a híradóban szerepelni, SEHOL nem jeleznék, ha valakit csaláson kapnának.

2020. máj. 11. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk elméletileg kint kellett hagyni a telefont, a többség nem tette meg. Aki meg bevitte magával, semmilyen garancia nincs arra, hogy az a diák nem fogja használni a telefonját vagy bármi mást. Mivel én idén érettégiztem, így elmondhatom azt, hogy egy átlag polgári családból származó diák a telefonjáról másolta le a megoldásokat. Emellett sokan meg is beszélték egymás között a dolgokat a tanár! jelenlétében. Ez előbbi példa azt mutatja, hogy nem csak a tehetős szülők gyermekei élnek vele. A másik példa azt mutatja, hogy nem nagyon foglalkoznak a dolgokkal se diák se tanár részéről. Ehhez hozzáfüzve a diák(ok) nagy örömmel mesélték el ezt.

A hármas válaszolónak igaza van, hogy egyik intézmény sem akarna az esti híradóban szerepelni, így nem verik nagy dobra.

2020. máj. 12. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!