Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Amikor nagyon sok olvasnivaló...

Amikor nagyon sok olvasnivaló van, hogyan tanulod meg?

Figyelt kérdés

Főként szakmai (angol nyelvű) cikkek. De olyan 20-30 oldal darabja.


Sajnos nagyon lassan olvasok ilyenkor mert nehezen koncentrálok.


Bármi mást pikk-pakk elolvasok. Szal nem diszlexia vagy ilyesmi.


Laptopon olvasom és közben néha papírra, néha Word-be jegyzetelek de úgy érzem bitang lassan.


Valamj jó technikát tudnátok ajánlani esetleg?



2020. szept. 13. 01:18
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
97%
Meg szoktam keresni videón, és hallgatom inkább. Ha nincs akkor reggel veszem elő, akkor sokkal frissebb az agyam és gyorsan haladok vele.
2020. szept. 13. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Nincs videón. Ezek tudományos cikkek.
2020. szept. 13. 01:23
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Akkor marad a friss időszakod, finom kávéval vagy teával. 😊 És esetleg oszd el, hogy meddig akarsz vele végezni, és oszd fel egyenlő részekre. Kitartás.
2020. szept. 13. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
34%

Hát mondjuk ahogy érzed, hogy szünetre van szükséged, mondjuk pl két óra után 20 perc szünet, hogy felfrissüljél.

És jegyzeteld ki; ha lehetőség van rá, tehát papírra szerintem jobb jegyzetelni. Sokkal. Sokkal közelebbi hozzád, mintha csak ott látnád egy nagy fényes monitoron, meg a monitor előtt nem biztos, de többnyire lehet, hogy görnyedsz;mondom, lehet, és egyébként meg pl a papíron van, akkor úgy sokkal könnyebb testhelyzetet is váltani,pl ha gondolod, hasalsz, ha gondolod, fel-alá járkálsz közben, ha gondolod, egy helyben állsz; tehát változatosabban lehet variálgatni a testhelyzeteket;ha papíron, füzeten van meg, és már az általad rövidítettet; kijegyzeteltet tanulod.

Meg pl a gépen tehát olyan gépies betűk vannak, és sokkal tehát emberközelibb; meg még önmagadhoz jobban közelibb, és még jobban is rögzül, hoghya a te saját betűiddel van rajta azon a papíron, pl lehet, hogy két szónak mondjuk két különbözőfajta kis k-betűt használtál, és akkor tehát már a szónak a formája, hogy különböző, az is segíthet memorizálni. És miközben írod le, és nem világít folyamatosan a monitor az arcodba, mert lefele nézve jegyzetelsz; akkor időnként tehát kicsit szüneted is van; nem feszült testtartással meredsz a monitorra gyakorlatilag mozdulatlanul.

Tehát nekem nagyon fontos, hogy mindig legyen kézzel írott jegyzet.

De egyébként meg, ha nincs már idő az egészet kiírni kézzel, akkoris még én kinyomtatom , lehetőség szerint minél több szöveg férjen ki minél kevesebb helyre.pl

olyan kicsire állítom a margót, ami méretnél még tudom, hogy a nyomtató tutifixen nem hagyja le a lap szélét; valamint még hát akkora betűkkel, ami még tutira nem zavarja a szemem; két hasábot is csinálok, hogy ne legyenek üres félsorok, hanem akkor legyen stabilan lehetőleg "telített sor"; tehát ne maradjanak fehér sávok, hanem minden fehér hely a lapon lehetőleg kerüljön kihasználásra úgy, hogy az elrendezés még ne zavarja, tehát ne nézzen ki egy zsúfoltságnak, amit nem szívesen olvas az ember; tehát még kellemes lehessen ránézni; tehát okosan-ügyesen, esztétikusan kell ezt csinálni; hogy azért annyi szünet legyen mindenhol pl bekezdések között, hogy ne egy teljes, egybefüggő massza legyen; tehát legyen azért még közben átlátható is; de minimális tinta-meg minimális lapszámot használva hozzá (ezzel amúgyis mindig spórolunk,mert drága, vagy sokan használjuk, és kell, hogy hagyjunk másnak is; vagy ilyesmik.) Na, és akkor még , ha kevesebb helyet is foglal, és nem ragyog az arcodba közben egy monitor;

Tehát, ha kevesebb lapot tesz ki, mondjuk, ha egy alapból 15 oldal szöveg 3-4 oldalra kifér, akkor sokkal szívesebben, könnyedebben veszed rá magad; hogy átolvasd az egészet; mert látni fogod, hogy ez nem is olyan sok.

De mondom, tehát , akkora betűméret, meg akkora sortávok legyenek, amik még nem zavarják a szemet;és akkor tehát pszichológiailag, lelkileg is könnyebben ráveszed magad; hogy átolvasd; hogyha látod, hogy kevés. Kevesebb szöveget nagyobb türelmed van feldolgozni, és akkor nem is tűnik olyan vontatottnak, meg erőltetettnek; hanem mondjuk pl 3 oldalt azt játszikönnyedséggel elolvasol. És tehát akkoris már egy rövidebb, vázlatosabb változatot, amit én készítettem, olyat nyomtatok ki; tehát amit személyreszabottan magamnak; és ha még abban is van, ami aláhúzható; mert mondjuk pl meghagytam egy egész mondatot a szövegkörnyezet miatt; akkor ott abban aláhúzom , hogy lehetőség szerint leegyszerűsítve a lényeges szavakból ugyanúgy egy rövidebb mondat, de ugyanazzal a tartalommal forduljon elő.

Vagy pl definíciókat is át lehet úgy írni, hogy minél rövidebb legyen, például.

Bigyula: Egy olyan izébigyó, amelyik a bizgentyűk megfelelő helyrebiggyesztésére használunk használunk.

És akkor pl , rövidített változat:

Bigyula: izébigyó, bizgentyűk helyrebiggyesztésére.

Vagy pl még ez is lehet jó, ez mondjuk egy másik példamondattal lenne jó, de most ez is jó lesz:

Bigyula:Izébigyó, amit a bizg-k helyrebiggyesztésére hasznk. De itt inkább írjuk ki, hogyha valami új, idegen szakszó van a szövegben, amit még éppen akkor vettetek , akkor azt inkább mindig írd ki; tehát ez a verzió így jobb:

Bigyula: izébigyó, amit a bizgenytyűk helyrebiggyesztésére haszn.

De szóval inkább a legelső rövidített variáció a legjobb, amit írtam; azt a legkönnyebb megjegyezni, mégis bennevan minden; a többit meg majd a dolgozatban hozzáköríted. Az már onnantól, ha az alap megvan, onnantól akkor megy.

Tehát még lehet ezekkel is játszani, mert olyan csodálatos a magyar nyelv; és akkor a törzsanyagot is,

hogyha pl meg tudod oldani;hogy akkor az összes lényeges dolgot csak így, ilyen rövidítgetve; kis gondolatjelekkel írd ki.

Vagy pl ha már nagyon emberfeletti megjegyzőkapacitást követel a feladat az agytól, ami már emberfeletti, már-már irreális,szürreális teljesítményt vár el, hogy ennyit megjegyezz; akkor nem is kell feltétlenül az összes lényegeset megtanulni, hogyha mondjuk egy tölteléktárgyról van szó, és mondjuk nem kapcsolódik szorosan a szakodhoz; tehát, ha nem tudnál annyit megjegyezni, akkor meg minden témakörhöz írjál ki magadnak 6-7 gondolatjellel röviden tehát 6-7 fontos dolgot; amit meg tudsz jegyezni, ami bele mehet az agyadba; tehát annyit. Amennyit reálisan képes vagy megjegyezni. De egyébként az is lehet jó,ha amúgy mindent lényegeset kiírsz, és akkor abból aláhúzol a végén utólag 6-7-et, hogy az lesz majd belőle , amit megtanulsz, de azért a többi is legyen ott; de szerintem simán elegendő annyi, amennyit meg tudsz jegyezni; és ez tök random, tehát pl a lényeges információk között nem kell rangsor; hogy "na most melyik 6 tulajdonságát tanuljam meg a 21-ből?" Hanem csak úgy random nyugodtan kiválasztasz 6 tulajdonságot a felsorolásból, és leírod bele a jegyzetedbe magadnak; és akkor amikor megkérdezik, hogy mik ennek a tulajdonságai, leírod az a 6-ot. Vagy mondjuk lehet, hogy úgy is szól maga a feladat; hogy írd le legalább 5 jellegzetességét, nem baj, ha többet írsz, de ötöt írjál le; de mégha nemis úgy szól a feladat;ha emberileg képtelenség mindet megjegyezni, mind a 21-et, akkoris legalább kapsz valami részpontszámot. De ha mondjuk orvosira megy valaki, akkor gondolom, hogy minden tantárgy, vagy ha lenne is 1-2 ami nem, a nagyja az azért fontos; de szóval szerintem oda eleve olyanok jelentkeznek, akik már nagyon jó képességűek, és mint kis szivacs így ügyesen már lehet, hogy eleve az óráról egy jócsomó tudás megmarad bennük; szóval szerintem oda már a legpróbbak jelentkeznek, és ez így is van rendjén, és hatalmas tisztelet nekik, hogy megcsinálják,nagyon ügyesek. De még mondjuk ott is lehetnek szabválok,ami nem kapcsolódik az orvosi dolgokhoz, hanem felveszed, mert érdekel,vagy kell x-számú szabvál;és tehát,hogyha nagyon tömény, és nagyon sok oda, abba a tárgyba a tananyag; ami szinte képtelenségnek tűnik, hogy megjegyezd; akkor tehát lehet csinálni ezt a szövegegyszerűsítőset; hogy a lényeg az legyen megbenne, és akkor tehát a körítést, az alapszavakat, majd leírásban, dolgozatnál hozzáköltöd; tehát ami nem kapcsolódik szorosan a szakodhoz-os tantárgyaknál. Tehát pl a "használ"-szót majd hozzáírod, és ott már tehát teljesen, kerek mondatban fogalmazol, megjegyezni rövidebb alakban ugyanazt a mondatot könnyebb;tehát szóval, ami nem kapcsolódik szorosan a szakodhoz, vagy nem érzed,hogy beleférne annyi a fejedbe, hiába nyüstölöd magad órák óta; akkor tehát szelektálj, mert legalább keveset tudj belőle; de azt biztosra. Mert, ha az egészet bele akarod sulykolni a fejedbe; akkor az egész hosszú tömör szöveget újra - és újra - és újra átolvasod, és semmi nem marad meg belőle; akkor legalább egy részét tudjad.

2020. szept. 13. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
25%
*Ja és hogyha pl szótár, tehát idegen szavakat kell megjegyezni, abban pl nem tudok segíteni. A szódogáim, ahol 51%-tól volt kettes középiskolában általában 1-esek lettek; és 1-2 pont hiányzott volna a ketteshez; tehát ebben nem tudok segíteni. Ja de várj, annyit,hogy írd ki magadnak a szavakat a szótárfüzetedből is egy külön lapra; de ott is szép, rendezett legyen; ott is mehet az írás egyébként több hasábba. Tehát, ha leírod mégegyszer, akkoris rögzül. Meg úgy nemtom, pl az én füzeteim rendezetlenebbek voltak, meg úgy tehát pl olyan szabadabb; hogy nincsenek ott csíkok-rácsok, hanem mondjuk egy sima fehér lapra írtad ki; ha van rá lehetőséged. Nekem tehát ezek mindig kellettek, hogy le legyenek írva papíron. Most az áramszünet -témát még gondoltam, hogy megemlítem, de nem feltétlenül akarom ide behozni ebbe a sztoriba; hogy papíron még akkoris látod, ha a laptop már lemerült pl; vagy olyan géped van, amit mindig csatlakoztatni kell a konektorhoz. De ez már csak így tehát külön, de tehát nekem nem ezért kell elsősorban, hogy le legyen írva papírra is, csak még most így eszembe jutott hozzá; hogy, "Ja, amúgy tényleg, amúgy ez se hátrány." De amúgy elsődlegesen, amikor először elkezdtem magamnak kijegyzetelni valamit, nem ez volt a motivációm; sőt, ez kábé soha se merült fel bennem; csak most így, ahogy írtam ezeket;most jutott eszembe.:)
2020. szept. 13. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
30%
20-30 oldalt elolvasni nagyon gyors. Nem tudom mi a problémád ezzel. Talán az angol tudás nem elegendő.
2020. szept. 13. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Az angol tudásom anyanyelvi szintű. Azzal nincs baj. Csak nem bírok odafigyelni és jegyzetelni folyton.
2020. szept. 13. 09:04
 8/11 anonim ***** válasza:
Én ilyenkor kinyomtatom őket, és szövegkiemelővel kiemelem a kulcsszavakat és oldalra odaírom a magam kommentjeit. Lehet nem a legkörnyezetbarátabb megoldás, de ha már kinyomtattam, akkor el is teszem, hogy máskor is meglegyen.
2020. szept. 13. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Milyen a tanulási stílusod? Ha nem jön be a jegyzetelés, próbáld ki a vizuálist (pl. Mind-mapping), az audionálist (felmondod hangrögzítőre, hallgatod) vagy úgy teszel mintha megtanítanád valakinek éppen az anyagot.
2020. szept. 15. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Nekem ebből eléggé az jön le, hogy téged nem érdekel, amivel foglalkozol. Ha minden más gyorsan megy, akkor másra tudsz koncentrálni, csak erre nem, vagyis a probléma nem a koncentráció, hanem a téma maga.


Mellesleg azt is kipróbálhatod, hogy sokkal gyakrabban pihensz, pl. elolvasol 1-2 bekezdést, utána mondjuk meghallgatsz egy zenét.

Amúgy a videós ötletre, ha ezek viszonylag új cikkek, akkor elég valószínű, hogy valamilyen szövegfelolvasó képes felolvasni neked, szerintem az adobe reader-ben van ilyesmi.


A #4-es kommentjéről meg annyit, hogy baromi hosszú és baromi nehezen olvasható, mivel sok a szóismétlés és nagyon csapongó az egész. Érdemes a témánál maradni és nem mellébeszélni valahogy így: "hatalmas tisztelet nekik, hogy megcsinálják,nagyon ügyesek"

Arról nem beszélve, hogy ha papírra ír, akkor ott is simán görnyedhet, illetve olvashat telefonról, tabletről is, amivel szintén könnyű a helyváltoztatás.

2020. szept. 15. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!