Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi a háttere annak, hogy már...

Mi a háttere annak, hogy már télen jelentkezni kell az ősszel kezdődő egyetemi képzésre?

Figyelt kérdés

Picit másabb "környezetből" jövök, lehet ezért nem értem ennek a logikáját. Személyes esetem, hogy 11. osztály végén voltam mikor elköltöztünk Magyarországra, így a 12. osztályt már itt kezdtem. A költözéssel már 11. közepe fele tisztában voltam, el is kezdtem pl töriből külön tanulni, a románt hanyagolni, mert mindig is fontos volt nekem a tanulás, szerettem volna jó jegyet elérni az érettségin. Viszont azzal nem nagyon voltam tisztában, hogy 12. közepén nekem már jelentkeznem kell egyetemre, ha már szeptemberben szeretnék is menni, és hát bár a suliban sokat beszéltünk a jelentkezésről, nekem még nagyon sok fogalmam nem volt arról, hogy mit szeretnék, nem is hittem volna, hogy ilyen hamar kell döntenem. Sajnos, vagy nem sajnos, február végén jöttem rá, hogy mi lenne az álomszakom egyetemen és mit is szeretnék vele kezdeni. Eleve jelentkeztem matek emelt érettségire, mert Romániából egy elég erős tudást hoztam magammal, a szüleim és én is egyet értettünk, abban, hogy "ne hagyjam elveszni" azt a tudást. Végül mint kiderült, még a kinézett egyetemi szakom is elfogadja, szuperül sikerült az érettségi meg minden, de ez akkor "mit sem ért", mert így is úgyis várnom kell egy évet egyetemig.


Akik eleve itt jártak suliba: nektek pl középsuli kezdetén elkezdett pörögni azon az agyatok, hogy mit merre tovább? (Az osztályom kb 75%-a jelentkezett akkor egyetemre, és kábé csak 5-10% volt aki azért nem tette, mert nem tudta merre menjen tovább, a többiek nem is akartak egyetemre menni)


Mi e mögött a motiváció? Miért nem jobb megoldás az, hogy érettségizzen le egyszer az ember, és annak a függvényében jelentkezzen egyetemre. Így sokan pl meg se próbálnának bizonyos szakokat.

Miért fontos, hogy 12. közepén már tisztában legyen vele az ember, hogy mit akar?

Jó, lehetne mondani, hogy de akkor hogy várjuk el bárkitől is, hogy májusban bármiből is emeltet rakjon, ha azt se tudja mit akar: hát szerintem annyit azért a leghülyébb továbbtanulni akaró is eldönt, hogy most inkább a mérnökibb vagy bölcsész vagy természettudományos vonalon akar továbbmenni...



2021. febr. 15. 17:21
 1/7 anonim ***** válasza:
60%

Most tavaly februárról van szó? Nincs értelme ilyenen rágódni, ez a szabály és kész. Az egyetemen majd jobban érdeklődj, mert véletlen elsiklik feletted sok információ. Ott még ennyire sem tájékoztatnak, minden után neked kell érdeklődni.


Szóval szerintem ne bánkódj az elvesztett év miatt, már egyenesben vagy, most koncentrálj majd az egyetemi ügyintézésre, ellenőrizd a csatolmányokat stb.

2021. febr. 15. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nem rágódom, csak eszembe jutott, hogy pl Romániában mennyivel másabb mentalitással kezeltük az egyetemi felvételit. Jó nyilván, aki mondjuk orvosira készült, az már 10-ben elkezdte, de 70%-nak ráért érettségi után kezdeni készülni egyetemi felvételire, mert volt rá idő bőven...

Nem arról van szó, hogy lemaradtam volna a tájékoztatásról, egyszerűen még nem kezdtem el gondolkodni a dolgon, mert nem tudtam, hogy a költözés miatt majd ilyen gyorsan döntenem kéne. 11. elején még úgy voltam vele, hála a jó égnek van 1.5 évem gondolkodni, aztán itt a suliban szeptemberben tájékoztattak, hogy amúgy februárban jelentkezés...


Csak kíváncsi vagyok, hogy miért alakult ki ez itt másképp, miben más a diákok mentalitása a szabály miatt.

2021. febr. 15. 17:51
 3/7 anonim ***** válasza:
29%
Esetleg azért, mert céltudatosabbak a diákok, fel vannak készülve. Más a rendszer és kész. Ha nem tetszik vissza lehet menni "Romániába"
2021. febr. 15. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
nana csak kíváncsiságból tettem fel a kérdést, nem becsmérelni vagy feldicsérni akarom egyik vagy másik rendszert, csak érdekességképp hoztam fel a különbséget.
2021. febr. 15. 18:08
 5/7 anonim ***** válasza:
86%

Szerintem nem céltudatosabbak, én sem voltam az, csak annyit tudtam, hogy valószínűleg egyetemre szeretnék majd járni. Egészen februárig még lehet dönteni, hogy hova, vagy esetleg vissza szeretnéd-e vonni. És utána a kijelöltekből még június-júliusig lehet válogatni. Én a legeslegutolsó napon döntöttem el a nyáriszünetben. De amúgy igen, már a középsuli közepén kezdett pörögni az agyam rajta, csak nem jutottam sehová. Általában a 10.-es faktválasztás hozza meg az emberek kedvét a dologhoz.


És én egyébként nem tudtam eldönteni, hogy mérnöki, bölcsész, vagy ttk szakra menjek, sőt, még egy művészeti szak is meg volt jelölve. :) Szerintem nem kéne ítélkezni, vannak, akiket nem csak egy terület érdekel/nem csak egy tárgyból jók.

2021. febr. 15. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Kb ugyanaddig lehet érettségire és egyetemre jelentkezni. Szerintem ez a lényeg az itteni rendszerben.

Előbb találd ki, hogy hova akarsz jelentkezni és akkor az alapján eldöntöd, hogy milyen érettségik kellenek.

Pl lehet, hogy valaki nem annyira szereti a matekot, mint a törit, de a felvételin kellene neki a matek emelt. Ha előbb csak érettségizne, valószínűleg nem emeltezne matekból, mert a törit jobban szereti és arra nagyobb kedvvel készülne. Aztán jönne a koppanás, hogy hiányzik a matek emelt érettségije, mert nem gondolkodott előbb azon, hogy hova akar menni.

Ha jól értem amit írsz, akkor Romániában külön van az egyetemi felvételi és az érettségi ("70%-nak ráért érettségi után kezdeni készülni egyetemi felvételire"). Magyarországon az érettségi=egyetemi felvételi. Megírjuk az érettségit és az alapján döntik el hogy felvesznek-e (néhány szak kivételt képez). Ha nincs összefüggés az érettségi és a felvételi között, persze hogy másképp állnak hozzá, és más sorrendben hoznak döntést.

2021. febr. 15. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Mivel itt tudják a diákok, hogy mi a határidő, így nyilván hamarabb kezdenek el gondolkodni a továbbtanuláson, sőt. Általában aki gimnáziumba megy, az tovább szeretne tanulni. Ez az első döntés a jövővel kapcsolatban. 10.végén elkezdenek gondolkodni irányokon. Megnézik milyen szak milyen érettségit követel meg, mivel fakultációt kell választani. Én anno már céltudatosan biosz-kémiát választottam, mert a gyógyszerészeti ezeket kéri, de pl egyik barátnőm annyit tudott, hogy őt a biológia érdekli, így felvette fakultációnak. Aztán kicsit több mint egy év múlva már jelentkezés van, nekem ugye kiforrott elképzelésem volt, barátnőm meg akkor végigpörgette, hogy mik azok a szakok amik biológia érettségit kérnek és érdeklik őt.
2021. febr. 16. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!