Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy készüljek emelt történele...

Hogy készüljek emelt történelem érettségire?

Figyelt kérdés
Még van 1 évem addig, közben tanulok angol emeltre is. Az a helyzet, hogy eddig nem nagyon vettem komolyan a tantárgyat, nem tudtam hogy olyasmi fog tetszeni melyhez kell a töri. Jegyzetem se nagyon van. Hogy kéne rá felkészülnöm?

2021. ápr. 5. 10:31
 1/10 anonim ***** válasza:
75%
Egészen a 9. tananyagokig menj vissza. Kérd el a történelem tanárodtól a tételsort, amire szükséged lesz. Elméletileg nagyrészt leírtatok azokat az anyagokat, amiket meg kell majd tanulnod. Nézz szét az eddigi emelt töris érettségi feladatoknál, hogy általában miket kértek(sok lesz, de ez is számít) Kérdezd meg a töri tanárod, hogy nem-e küldené el neked a tételeket, vagy bármilyen segítség jól jönne. Szerezz be egy jó atlaszt, nagyon sokat segít! Aztán ha meg vannak a tételek, kezd el tanulgatni, és megint térj vissza az elmúlt évek érettségi feladataihoz. Old át az összeset, megoldás is van, le tudod magad ellenőrizni. Ha valamelyik anyagot nagyon nem érted, nézd meg a Zanza tv oldalán. Egy isten volt aki kitalálta!! Nagyon sokat tud segíteni.
2021. ápr. 5. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2021. ápr. 5. 11:07
 3/10 A kérdező kommentje:
Ment a zöld!
2021. ápr. 5. 11:08
 4/10 anonim ***** válasza:
79%
Köszönöm szépen!! :)
2021. ápr. 5. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
A legelejéről nézz át mindent. Van a Youtube-on a Videótanár, meg ott a Zanza tv is segítségül. Ezek nagyjából elmagyarázzák a lényeget. Szerezz be egy emelt töris felkészítő könyvet (én ezt használtam: [link] Illetve az előző évek feladatsorait csinálgasd. Nagyon sok a visszatérő kérdés és téma, biztos megragad egy idő után. Az esszéknél érdemes megnézni, hogy mi alapján pontoznak, és az alapján felépíteni a szöveget.
2021. ápr. 5. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

"Kérd el a történelem tanárodtól a tételsort" ennek nincs értelme, mert az emelt töri tételeket központilag határozzák meg, nem az egyes tanárok. Oktatási hivatal honlapján évekre visszamenőleg megtalálod az emeltes tételsorokat.

A többiben kb igaza van: igazából szinte mindent meg kell tanulni (őskor kivételével).

Az esszéket nagyon nézd át. Érdemes azt csinálnod hogy amikor átnézel egy anyagrészt, megkeresed a hozzájuk tartozó esszéfeladatokat. Így rögtön be tudod gyakorolni őket, és látod hogy bizonyos részekből mik a legfontosabbak, mik szoktak leggyakrabban előjönni esszétémaként. Nem kell feltétlenül megírnod az össze esszét eleinte, de érdemes legalább egy vázlatot kidolgozni, összeírni hogy milyen szakszavakat, évszámokat használnál. Ehhez kapcsolódóan nézd meg a megoldókulcsot is. Eléggé egyszerű struktúrát várnak el az érettségi esszéknél, de érdemes a szerint begyakorolni és figyelni nehogy pontot veszíts (pl elegendő szakszó használat, ténymegállapítás és következtetés levonások a forrásból, etc.)

Az esszékkel a szóbelire is tudsz gyakorolni, mert nagyjából ugyanaz a menet. Kapcs forrásokat (emelten eléggé sokat), kapsz egy kis időt hogy kidolgozd, kivázlatold magadnak, és utána el kell mondanod. A menet ugyanaz mint egy esszénél csak nem leírod hanem elmondod.

Az atlaszt tényleg a kezdetektől forgasd hogy megismerd, tudd hogy milyen adatok vannak benne, mit hol kell keresned hogy minél gyorsabban menjen. Az első válaszoló valószínáleg régebben érettségizhetett, amikro még lehetett normálisabb atlaszokat használni és tényleg hasznos infók voltak benne (pl kornológia), ma már inkább csak ellenőrizd hogy olyanod van-e amit használhatsz.

A zanza tv kb semmit sem ér emelt szinten. Annál jóval mélyebben kell tudni az anyagokat.

2021. ápr. 5. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Mindenkinek megy a zöld. Majd rendelünk egy könyvet, mellyel egyszerűbb lesz felkészülnöm az érettségire. (5-ös, sajnos csak annyit ír, hogy a keresett oldal nem található.)
2021. ápr. 5. 18:15
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Ezt a könyvet linkeltem.

2021. ápr. 6. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2021. ápr. 6. 20:45
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Az a könyv nekem is megvolt pár éve, és valóban nagyon jól jött. :) Azt nem fogom újra leírni, amit a többiek már remekül leírtak előttem. Az előző évek feladatainak ismerete nagyon hasznos, de az ilyen videós dolgok általában szerintem sem elég részletesek az emelt szinthez, maximum alap dolgok átismétlésére jók.

Viszont azt hozzátenném, hogy ha majd az utolsó évedben december környékén megjelenik a központi tételsor, akkor nagyon jó, ha te magad dolgozod ki a tételeket, és nem csak kinyomtatsz egy kész tételt a netről vagy elkéred a tanárodtól. Természetesen több idő, meg másra is kell tanulni, de szerintem nagyon megéri. Nyilván ne fejből írd meg, mert több különböző dolgot fel lehet hozzá használni (főleg a tankönyvet, de akár a net vagy a linkelt könyv is nagyon jók), de úgy írd meg a tételeket, hogy aztán jól meg tudd tanulni. Értem ezt a tétel felépítésére, vagy akár a konkrét megírásra. Te tudod, hogy hogyan tanulsz a leghatékonyabban, valaki kézzel írja le a dolgokat, kiemelőt használ a szövegben, más begépeli, kinyomtatja, aláhúzkodja... Mindenkinek más módszer válik be legjobban, de már most, a többi órára való tanulásnál is kipróbálgathatod ezeket a különböző módokat, ha esetleg még nincs egy nagyon jól bevált módszered.

Sok sikert! :)

2021. ápr. 7. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!