Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Melyik képletet hogyan kell...

Melyik képletet hogyan kell felírni (konstitúciós/szerkezeti)?

Figyelt kérdés

Emelt érettségi szempontjából érdekelne.

Most néztem egy ofis könyvben, ahol azt írta, hogy a konstitúciós képlet az, mikor minden atomot, kötést és nem kötő elektronpárt jelöl, de eddig mi úgy vettük, hogy az a szerkezeti képlet, és a konstitóciós pedig az atomcsoportos (tehát amikor ugye olyanok vannak hogy CH3 meg COOH...).

Az megvan, hogy a molekülaképlet=összegképlet és hogy a tapasztalati meg az arányokat jelzi.

Valaki tudná tisztázni nekem a konstitúciós/szerkezeti/atomcsoportos képletek dolgát? Illetve ha van még valam más képlet ami kellhet érettségire akkor azt is?



2021. ápr. 24. 13:07
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Én idén érettségizem kémiából, így nekem elég aktuális. Tehát a konstitúciós képlet nagyon részletes, érdemes azt megadni ha nem mondják, hogy pontosan mit, mert azzal nem hibázhatsz (kémia tanárom mondta). Minden hidrogént külön jelölünk, a nemkötő elektronpárok is jelöljük, stb.

A következő a félkonstitúciós képlet, ahol pl a metiléncsoportot leírhatod egyszerűbben, de a funkciós csoportját részletesen rajzolod fel.(Pl alkoholoknál, karbonsavaknál stb)

Az atomcsoportos képlet, amikor már a funciós csoportot is leegyszerüsíted (a C-C kötéseket még itt is jelenítsd meg!)

A szerkezeti képlet ha jól tudom az ugyanaz mint a konstitúciós képlet.

Egyébkent az érettségiben ha konstitúciós képletet kérnek oda szokták zárójelben írni, hogy minden nemkötő elektronpárt is tüntess fel segítségképp.

2021. ápr. 24. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Hát most éppen amit aktuális példának tudok mondani, hogy a 2017. májusi érettségi 7. feladatában a b) rész azt írja hogy konstitúciós képletet kér, és a megoldási útmutatóban az atomcsoportos szerepel.
2021. ápr. 25. 13:19
 3/4 anonim ***** válasza:
Szerintem ha konstitúciós képletet kér és atomcsoportosat adsz meg az hiba, ha fordítva akkor nincs baj. De a javító tanárok ebben általában rugalmasak :)
2021. ápr. 25. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Plusz ilyen miatt fel tudsz lebbezni ami procedúra, de megkapnad érte a pontot utólag.
2021. ápr. 25. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!