Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Egyetemen gazdaságot vagy...

Egyetemen gazdaságot vagy pszichológiát érdemesebb tanulni? Programozóknak rosszat tesz hogy a a gépet nézik egész életükben? Milyen egyetemre èrdemes menni ha a munkád során később egészséges akarsz maradni és jól keresni?

Figyelt kérdés

2021. júl. 11. 15:21
 1/10 anonim ***** válasza:
86%

A programozók nem a gépet nézik egész életükben, lgefeljebb amikor dolgoznak rajta.

De ez nem csak rájuk érvényes, hanem rengeteg más szakmára is, ahol gépen dolgoznak.

De sem a gépen dolgozás nem tesz rosszat senkinek, se nem kell amiatt, hogy ilyen munkája van megszünni az egész életének.

2021. júl. 11. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
84%

Nem tudom, de ne légy gyári munkás, bányász, kukkás, utcaseprő.

Amúgy bármilyen irodai munka mellett(igen, a gép előtt ülő, passzív mellett is) egészséges tudsz maradni, ha jól eszel és rendesen mozogsz.

Gép előtt nem csak a programozók ülnek egész nap, hanem sokan mások is.

Pszichológia és gazdaság közül pedig azt érdemes tanulnod, ami jobban érdekel.

2021. júl. 11. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
69%

Közgazdaságtant, mert azzal akkor is el fogod tudni tartani magad, ha nem te vagy a legjobb/legtehetségesebb a szakmában. Pszichológiával ez már nessze nem megy ilyen könnyen, célszerűbb hobbiként tekinteni rá, mintsem jövedelmet biztosító szakmaként.


A többit leírták. Még annyit, hogy egy programozó ugyan valóban előfordul, hogy rengeteget ül a gép előtt (és tépi a haját, hogy mi a fene nem jó még mindig), viszont az elméjüket egész életükben magas szinten pallérozzák. Ez olyan előny, ami nagyon sok munkakörben nem adatik meg. Önmagában egyik szellemi munkáról sem lehet kijelenteni, hogy az abban dolgozók amiatt váltak egészségtelenné, így javaslom, ne ez alapján dönts!

2021. júl. 11. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
97%
Inkább érdeklődési kör alapján válassz. Pszichológiát tanulok, valóban nehezebb vele érvényesülni, mint például programozóként, viszont közgazdászokból ugyanúgy túlképzés van, mint pszichológusokból. Mind közgazdászként, mind pszichológusként kelleni fog valami plusz, ami miatt kiemelkedsz a többiek közül. A pszichológia egyébként azért tökjó, mert nagyon sokféle területen el lehet vele helyezkedni. Dolgozhatsz egészségügyi területen, szociális szférában, versenyszférában stb. Viszont arra készülni kell, hogy az 5 év tanulás a pszichónál a minimum, ellenben közgazdász már 3 év alatt lehetsz. Mérlegeld ezeket, de szerintem az a legfontosabb, hogy azt tanuld, ami igazán érdekel :)
2021. júl. 13. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
10%

#4. "viszont közgazdászokból ugyanúgy túlképzés van, mint pszichológusokból"


Nem, sajnos nem ugyanúgy, és légyszi ne is keltsük szegény, tanácstalan kérdezőben azt a téves gondolatot, hogy itt egyenlőség tehető. Nagyon sok közgazdászt képeznek, de nagyon sok állás is van, ami ezzel a végzettséggel tölthető be, míg a pszichológia esetében már csak a mondat első fele lesz igaz. Ha azt is mellétesszük, hogy kinek a szakmája lesz válságállóbb (ez ma például szempont), még tovább nő az egyenlőtlenség. Persze az is igaz, hogy sok olyan pozíció is van, ami egy gyakorlatilag bármilyen diplomával betölthető, de annak értelemszerűen megint inkább az üzleti élethez lesz köze, mintsem a pszichológiához (előnyt tehát ez a szak itt sem jelent kifejezetten). Azt viszont meg kell vallanom, hogy többségében szépen megállják a helyüket ezek az emberek is, mert - ezt sokan nem tudják, de - nem olyan "hülyék" matekból, mint pl. a bölcsészek vagy a szociológusok átlagában. Ennek ellenére keveset láttam ezek közül az emberek közül, aki nem rekedt meg végül a call centeres pozícióban, ahonnan egy kb. bármilyen közgáz-tanulmánnyal azért vezethetne felfelé az út bőven.


Én azt javasoltam eddig minden ismerősömnek, aki a fentieken lamentált, hogy válassza előbb a közgázt. Pár évvel a végzés után már lazán tud függetlenedni anyagilag (értem ez alatt, hogy például nyugodtan lakhat egyedül is egy albérletben Budapesten), és ha érdekli, levelezőn még lehet pszichológus is, de már nem kell azon gondolkodni, hogy ebből hogy lesz kaja. Ha nem merül fel anyagi kérdés, akkor persze mehet 18 évesen is, de azt azért elég szomorú látni, amikor szándékuk ellenére tömegével költöznek vissza az egykori hallgatók a családi házba, mert az egyetem elvégzése után nem jön össze, hogy a fővárosban maradjanak. Nem mondom, hogy a közgázon nem láttam ilyet, de azért picit kevesebbet. És mondom ezt úgy, hogy a közgáz szakok nagyobbik részét én sem látom igazán piacképesnek.

2021. júl. 13. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
92%

Hát én munka-és szervezetpszichológia szakirányon tanulóként másképp látom a helyzetet... :) hülyeség ez a call centeres pozíciós dolog amit írtál, ne általánosíts kérlek, amíg nem tudod, hogy az összes pszichológián végzett hallgató hol helyezkedik el. én csak leírtam a valóságot. számtalan pszichón végzett ismerősömnek sikerült nagyon jó pozíciókban elhelyezkednie... és ha a kérdezőnek esetleg van más érdeklődése, például egészségügy, mert te erre egyáltalán nem térsz ki, akkor nagyon nem a közgázt kéne választania...

megint csak a második bekezdésedben megragadtál egy területnél. nem tudom, hogy mennyire van tisztában vagy van közöd a pszichológusképzéshez, de ne állíts kérlek valótlan dolgokat, mert ez nem így van. akik egészségügyi területen akarnak elhelyezkedni, lehet, hogy vidékre költöznek, mert ott kapnak állást. Ellenben egy BME munka-és szervezetpszichológiát ne vegyél ezzel egy kalap alá, mert nagyon más...

Én még mindig azt mondom kérdező, hogy döntsd el mi érdekel igazán és úgy válassz szakot.

2021. júl. 13. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
0%

#6. "én csak leírtam a valóságot"


Az általad leírtakkal szemben a valóság sokkal közelebb áll ehhez:

[link]

[link]


És ezek csak a keresetek. Azt illetően is elég nagy a különbség, hogy melyik végzettséggel milyen gyorsan lehet munkát találni.


És miért ne beszélhetnék általánosságban véve a képzésekről? Sokkal nagyobb információtartalommal bír, mint pl. az, hogy kiragadod a munka- és szervezetpszichót. Akkor én meg ragadjam ki mondjuk az aktuáriusokat, akik közül max a junior pozikban keres valaki 800 bruttó alatt és már végzés előtt mindenkinek van munkája? Ugye, mennyire nem volna fair?


"és ha a kérdezőnek esetleg van más érdeklődése, például egészségügy, mert te erre egyáltalán nem térsz ki"


Értelek, de ezt ugyanúgy írhatnám én is. Merthogy közgáz területen is vannak olyan pozik, amiket betölteni pszichológusként nem fog menni. Ráadásul az én alapgondolatom nem a lebeszélés volt, hanem a levelező képzés. Hiszen az működik, hogy eltartod magad és tanulsz munka mellett is, de közgáz után a pszichológiát ilyen téren könnyebb lesz összehozni, mint fordítva.

2021. júl. 13. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
96%

Kiválasztottad pont a pénzügy mesterképzést, ahova valljuk be, hogy beekrülni sem könnyű és elvégezni sem. A közgazdászok nagy része megmarad az alapszaknál és nem ennyit fog keresni, hanem feleennyit. Tapasztalatból mondom, voltak közgazdász pasijaim meg van pár rokonom is, aki ezen a területen dolgozik, alapszakkal nem keresnek túl sokat.


Én azt szerettem volna érzékeltetni, hogy a pszichológusok nem mindegyike hal éhen és kell hazaköltöznie vidékre szülőkhöz, mert te teljesen ezt az illúziót keltetted. Nagyobb erőfeszítés kell hozzá, mint egy közgáz képzésnél, hogy jó legyél és kitűnjél, de személy szerint én érdekesebbnek tartom magát a képzést, meg később a munkát is.


az az egy baj van a levelezős képzés elméleteddel, hogy az országban nem túl sok helyen van pszichológia képzés levelezőn, pont azért, mert eléggé gyakorlati képzés, folyamatos szupervíziót igényelnek a gyakorlatok meg minden és nehéz nekik összehozni egy színvonalas képzést levelezőn. Épp ezért az összes színvonalas mesterképzés nappali tagozaton indul csak. CSerébe elég rugalmas az órarend, simán lehet dolgozni, szóval ez nem hátráltató tényező egy huszonéves embernél. Egyébként ha a kérdezőnek van rá lehetősége, csinálhatja párhuzamosan a pszichó és a közgáz képzést is, mert van csomó évfolyamtársam, aki így tesz, és tök jól el vannak igazából, annyira nem haldokolnak a sok tennivalótól.

2021. júl. 14. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

#8. "Kiválasztottad pont a pénzügy mesterképzést, ahova valljuk be, hogy beekrülni sem könnyű és elvégezni sem."


Mesterképzést szerettem volna összehasonlítani mesterképzéssel, hiszen a pszichológia esetében eléggé meg van lőve, aki nem megy tovább BA után (míg a közgáz szakokra ez sem igaz), tehát ez így fair, 5 év tanulmányt 5 év tanulmánnyal összevetni. És egészen pontosan azért választottam épp a pénzügyet, mert tömegképzéssel érveltél. A pénzügy MSc több évben is vezette a legnépszerűbb mesterképzések listáját, jelentkezők szempontjából is, illetve relatíve magas (ma már nem biztos) a felvehető hallgatók száma is. Miért ne lenne ez korrekt? Vannak olyanok közgáz vonalon, akik náluk is jobban keresnek.


"a pszichológusok nem mindegyike hal éhen és kell hazaköltöznie vidékre szülőkhöz, mert te teljesen ezt az illúziót keltetted"


Nyilván nem, és nem is volt célom ilyen illúziót kelteni. Én összehasonlítást kívántam végezni, és úgy találtam, hogy egyszerűen kisebb esélyed van az anyagi bizonytalanságra közgázzal, mint pszichológiával. Épp azért reagáltam az általad leírtakra, mert te azt sugalltad, mintha kb. ugyanolyan lenne a helyzet a két szakmával. Ez az, amiben nem értünk egyet, én ugyanis markáns különbséget látok.


"Nagyobb erőfeszítés kell hozzá, mint egy közgáz képzésnél, hogy jó legyél és kitűnjél"


Erről van szó, ezzel gyakorlatilag megerősíted, amiket írtam.


"de személy szerint én érdekesebbnek tartom magát a képzést, meg később a munkát is."


Ez teljesen legitim érv, mint ahogy vannak, akik a közgazdaságtant tartják sokkal érdekesebbnek. Ez szimplán ízlés kérdése. :)


A levelezős érved korrekt, (és szemben ezzel a közgáz például abszolút jó levelezőn), de az a problémám, hogy egy pályaválasztás előtt álló fiatalnak nem biztos, hogy ez megoldás. Mert szerintem az anyagiak ekkor még ennyire fontosak. A párhuzamos képzéssel is az a probléma, hogy az állami félévek akkor duplán fogynak (persze a Diákhitel2 egy elég baráti konstrukció, be lehet vállalni nyugodt szívvel azt is). Illetve az én kiindulópontom nyilván az volt, hogy a pszichológiára kockázatos szakmaként tekinteni, de abban persze igazad van, hogy aki tántoríthatatlanul ezt érzi magáénak (vagy biztosan tudja, hogy nem lesznek anyagi problémái, ezért ez nála nem szempont), az menjen nappalira. Csak az elég szar érzés, amikor nem jön be a dolog, és valaki pályaelhagyásra kényszerül, ami ezen a szakon minden kétséget kizáróan többször fordul elő, mint a közgáz szakokon. Lehet, hogy sarkosan látom, de nekem ez a kockázat csak úgy fér bele, ha maradok az eredeti szakmámban, és levelezőn tanulok még valamit, ami érdekel. Nem abból a célból, hogy feltétlenül abban szeretnék karriert építeni, csak azért, mert ténylegesen érdekes számomra. Aztán ha mégis bejön, akkor váltok, ha nem jön be, akkor pedig még mindig nincs semmi gond. De megmondom őszintén, én még a közgáz alapszakom végén is majd' megőrültem, hogy hogy lesz ebből karrier és hogy fogok megélni...még nagyobb stresszben lettem volna pszichón, efelől semmi kétségem. :)

2021. júl. 14. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Már most csak az utolsó mondataidra szeretnék reflektálni. Ebben van valami, amit leírsz, egy bizonyos anyagi biztonságnak lenni kell mögötted, amíg pszichológiát tanulsz és ha 5 év után megunod a tanulást, akkor valószínűleg utána is, mert 5 évnyi tanulással bármilyen módszertani képzés, szakképzés nélkül nem lehet annyira jól keresni. Viszont a szakképzések elvégzésével kinyílik egy olyan kapu, ami biztos anyagi megélhetést nyújt egész életedben és vissza is térül az, amit a mesterképzés után a képzésedbe fektettél. Nem mondom én sem, hogy teljesen nyugodt vagyok a továbbiakkal kapcsolatban, viszont az egyik legjobb mesterképzéses diplomával a kezemben és így, hogy tudatosan már alapképzés alatt olyan diákmunkákat kerestem, amik jól mutatnak az önéletrajzban (értsd: inkább közgáz terület, mint pszicho, mert ugye a munka-és szervezetpszichológia szorosan összefonódik a versenyszférával), kicsit nagyobb biztonságban érzem magamat, mert sok olyan embert ismerek, akik ezt az utat járták be mint én most, és elég jó állásaik vannak.


Ha tényleg nagyon-nagyon fontos a kérdezőnek a pénz, akkor a legjobb a felsoroltak közül egyértelműen a programozó, aztán a közgáz és utána jön a pszichó. Viszont rajta múlik, hogy mit hoz ki egy adott képzésből és mit tud elérni. Ugyanúgy láttam már sz@r közgazdászt, aki nem vitte sokra, mert nem tudott megtanulni rendesen angolul, pedig pénzügy-számvitelen végzett, lehetne jó állása, meg láttam már pszichológust is nagyon jót, aki szép karriert csinált magának. Egyébként zárójelesen írom, hogy jelentkeztem közgáz mesterre is és meg lettek volna a bemeneti minimum kreditek, csak másképp döntöttem végül, a pszichó mester után szeretném még közgázzal kiegészíteni majd, mert a pszichó alapképzés magában tényleg nem ér sokat, ezt aláírom.

2021. júl. 14. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!