Az egyetem "suli"?

Figyelt kérdés

Egyetemre járok, levelezőn. Felnőtt ember vagyok.


Rendkívüli módon zavar, amikor kérdezik, hogy "mész suliba?" :D


Egy professzorom azt mondta egyszer, s maximálisan egyetértek vele, hogy "az egyetem nem suli, a szemináriumi dolgozat nem beadandó, a szóbeli vizsga pedig kollokvium, nem pedig sima "vizsga"".


Szerintem ez igaz. Ez egy magasabb szint, még akkor is, ha kicsit felhígult a felsőoktatás.


Nem tartom magam sznobnak, de kicsit úgy érzem, hogy ezek a kifejezések degradálják az egyetemet s a hallgatókat.



2021. okt. 24. 15:46
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
98%

Könnyebb kimondani, mint az egyetemet.


De azt kívánom, vogy ennél nagyobb gondod ne legyen az életben.

2021. okt. 24. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
köszönöm. :)
2021. okt. 24. 15:58
 3/17 anonim ***** válasza:
88%
Én orvosin végzek lassan (szóval tényleg nem valami "büfészak", itt még a "felhígulás" sem igazán jön szóba, a végzősség pedig annyiban releváns, hogy azért már nem tegnap ballagtam a suliból) és apám a mai napig rendszeresen kérdezi, hogy mi volt az "iskolában". Simán csak valakinek ez a szava járása, nem feltétlenül akar degradálni vele.
2021. okt. 24. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Én egyetemista vagyok, bár nem orvosin, de komolynak tartott szakon tanulok. Nekem vannak beadandóim, van házim és szerintem suli. Nem érzem a különbséget. Van 18-20 "osztálytársam", mindegyik 19-20 éves. Oké, nincs ofő. És? Az anyag se olyan lehetetlenül nehéz, sőt, nem is tudom mi számít "magasabb szint"-nek. Az, amit még nem tanult mindenki középiskolában? Vagy az, amit még senki nem tanult középiskolában? Vagy az, amit a csoport 50%-a nem ért? Vagy mi? Bőven van olyan, amit gimiben már a legelején tanultunk, egyetemen pedig sokkal később került elő. Szerintem nem nagyobb lépés, mint általánosból gimibe menni. Öregebb lettem egy évvel, másik intézményben tanulok, más emberekkel, más tanárokkal és a végén erről papírt fogok kapni.

Suliba járok, van diákom, iskolatáskám, jobb napokon még tolltartóm is.


Egyébként pedig dolgozom (a szakomhoz kapcsolódóan), nem otthon lakom.


A tanáraim kollégaként kezelnek, többen közülük valóban kollégáim. De minket gimiben is emberszámba vettek.


Nem érzem degradálónak, hogy suliba járok, büszke vagyok rá, hogy tanulok, mert szeretem azt, amit tanulok.


Szerinted miben más az egyetem, ami miatt nem "suli"?

2021. okt. 24. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
90%
A harmadik diplomámért tanulok munka mellett. Nekem is suli marad. Nem attól leszek nagy ember, hogy másképp hívom, hanem attól, amit elérek általa.
2021. okt. 24. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
92%
3 egyetemre jártam, abból egyet elvégeztem (osztatlan), a másodikat hamarosan befejezem. Nekem a vizsga az vizsga, a záróvizsga ZV, az utóvizsga UV, nem sznoboskodom, és nem szoktam kollokviumnak hívni a vizsgát. De ne állj meg itt kérlek, majdnem minden egyetemi eseménynek, fogalomnak van latin megfelelője, szóval az előadótermet mostantól hívd auditóriumnak, a gyakorlatot szemináriumnak, a választható tárgyakat fakultatívnak, a tantárgykövetelményeket pedig syllabusnak és így tovább, elvégre az egyetemnek latin gyökerei vannak. :) Szerintem nem sok évfolyamtársad beszélgetne veled ezután. Jah az egyetem nekem nem suli, hanem egyetem.
2021. okt. 24. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Én sem neveztem sulinak vagy iskolának, de számomra ez inkább szóhasználat, nincs akkora jelentősége, hogy zavarjon, ha más máshogy fejezi ki magát.

Ellenben nekem beadandóim, ZH-im és vizsgáim voltak, sőt, kapaszkodj meg az egész egyetemen senkinek sincsenek szemináriumai vagy kollokviuma, hivatalos megnevezés szerint is előadás, gyakorlat, vizsga, szóbeli vizsga van. Az egyedüli kivétel az összesítő teljesítményértékelés (vagy valami hasonló), amit néhány éve átneveztek, de továbbra is mindenki zárthelyinek hívja.

2021. okt. 24. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
17%
Igazad van, nem suli, hanem egyetem. A suli a közoktatási intézmények beceneve. Sokan nem tudják ezt, azért mondják sulinak, de valóban az a helyzet, hogy ezzel (akaratlanul is) degradálják az egyetemet.
2021. okt. 24. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Mindenkinek ment a zöld pipa, köszönöm szépen a válaszokat.


A négyes válaszolónak: Az általános iskola, az suli szerintem. A gimnázium, vagy középiskola az becenevén még talán belefér a suliba, de valójában már az is egy magasabb fokozat. A felsőoktatás pedig szintén egy magasabb szintet képvisel a szememben. Amikor valaki a munkahelyemen odaveti a kérdést, hogy "hétvégén sulizol?", kicsit megütközök, mintha abszolút nem venné komolyan a felsőoktatást, mintha szándékosan degradálná. (biztosan nem így van, csak néha így csapódik le)


A hatos válaszolónak: igen, szoktam/szoktuk a nevén nevezni a dolgokat. Persze nem minden esetben és kontextusban, de sokszor a latin/latin gyökerű névvel illetjük a "dolgokat". (minden rossz szándék nélkül és tényleg nem sznoboskodásból, inkább egyfajta tiszteletből) És még, ha az előadóterem marad csak előadóterem is az esetek túlnyomó részében, a suli-egyetem párhuzam mégis tiszteletlennek tűnik. Nem felénk, hanem a tudomány és az intézmény felé.


Viszont mindig tanulok, most is . Úgy értem a kommentek alapján arra jutottam, hogy önreflexiót tartok. :D Meg kell vizsgáljam, hogy miért zavar ez ennyire. Nem tartom magam sznobnak, de megvizsgálom a tudatalatti motivációimat, amennyire sikerül.


Mindenesetre köszönöm a válaszokat még egyszer, jöhetnek még, ha úgy van. :)

2021. okt. 24. 22:43
 10/17 anonim ***** válasza:
77%
Melyik egyetemre jársz, milyen szakra?
2021. okt. 25. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!