Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ha állítólag ekkora a tanárhiá...

Ha állítólag ekkora a tanárhiány, miért nem vesznek fel alapszakosokat is iskolába tanítani?

Figyelt kérdés

Vannak frissen végzett ismerőseim, egy történelem MA-s és egy germanisztika BA-s és közel fél éve munkát keresnek. Én is most végzek az utóbbi szakon és már előre félek.

Ha még a csapból is az folyik, hogy nincsenek tanárok és a gondnok tartja a technika órát, miért ne vehetnének fel egyszakos hallgatókat? Csak mert ők nem tanultak pszichológiát vagy módszertant? Úgysem ettől lesz valaki jó tanár. Germanisztikás ismerősöm mondta, hogy egy kisvárosi gimibe kerestek német tanárt már hónapok óta. De őt meg nem vették fel, csak mert nem tanárin végzett, hanem alapszakon. Akkor csak nem lehet tanárhiány, ha ennyire válogatnak, ez az egész egy képmutatás (?) Az álláshirdetésekre is seperc alatt szokott lenni első 5 jelentkező.



2022. jan. 6. 21:00
 1/10 anonim ***** válasza:
91%

Jogszabály határozza meg, hogy kit vehetnek fel az iskolák. Meghatározza, hogy milyen diplomával lehet valaki tanár.


Egyébként nem a történelem szakosokból van hiány, sőt...

2022. jan. 6. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
79%

"Csak mert ők nem tanultak pszichológiát vagy módszertant? Úgysem ettől lesz valaki jó tanár."

Deeee, nagyban hozzájárul. Így is túl sok olyan tanár van, akik nem odavalók.

2022. jan. 6. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Akkor tegyük fel egy informatika tanárt keresnek. Valaki jelentkezik rá, annak ellenére, hogy a tanári bér többszörösét megkereshetné. Még ez sem elég bizonyíték hivatástudatnak? Ez nyelvszakra szintén igaz, sokan azért nem mentünk tanárnak, mert baromi hosszú, de az ötlet nem lenne rossz. Amúgy a minap volt itt egy kérdező, aki anglisztikával tanított általánosban, ha kisgyerekekhez beengedték pszichológia nélkül (akik a leginkább befolyásolhatóak), gimisekhez simán felvehetnének olyat, aki ért az adott tárgyhoz és nem egy bűnöző és kész.
2022. jan. 6. 21:20
 4/10 anonim ***** válasza:
79%
Ha tanulni a szakmát baromi hosszú, akkor ne legyél tanár! pláne ne egy alapszakkal, ami jószerével semmit sem ér. De még a töri MA sem így magában.
2022. jan. 6. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
80%
Nem lenne hülyeség visszahozni az alapszakra épülő rövidciklusú tanári mesterképzést, de azzal az az egész osztatlan tanárképzés csődjét vallanák be.
2022. jan. 6. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
66%
2022. jan. 6. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
93%

Ahogy első mondta sokszor jogszabálytól függ hogy kik taníthatnak hol, nem az iskola dönti el, arról nem beszélve hogy nem az elvárásokat kéne csökkenteni hogy valaki tanár lehessen, mert az a minőség romlását okozza, hanem olyan körülményeket kéne létrehozni hogy szívesen válasszák az emberek a tanári pályát.


Főleg egyébként reál szakos tanárok nincsenek, mint matematika, fizika kémia, info

2022. jan. 7. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
64%

Hát én anglisztika BA-s vagyok, de rendszeresen kapunk megkereséseket a helyi iskolákból, hogy akár hallgatóként is mehetnénk órát adni, mert nincs tanár. A végzett ismerőseim között is van olyan aki pedagógus végzettség nélkül tanít, illetve az én középiskolai nyelvtanáraim sem rendelkeztek tanári végzettséggel. Azt nem tudom, hogy ezt hogyan papírozzák le stb., de egészen biztos vagyok benne, hogy ilyen van.

Egyébként én azt gondolom, hogy valóban nem attól lesz valaki jó tanár, hogy tanári szakot végzett, mert borzalmas a rendszer és a tanterv… nem mondom, hogy nincsen kivétel és ne lennének sehol az országban hasznos pedagógiás, pszichológiás, módszertani órák is beépítve a képzésbe, de ami nálunk van arra az 5-6 éves képzés teljesen felesleges.

2022. jan. 7. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
71%

Én tanárképzést végeztem, és egyetértek, hogy semmivel nem járult hozzá ahhoz, hogy jó tanár lehessek. Pszichológián babalélektant tanultunk, a tinikről semmit. Pedagógiából meg neveléstörténet, meg tantervkészítés (amit a tanár már készen megkap a sulikban) stb. Szakmódszertan egy félév volt, ami persze tanártól is függ, hogy milyen. Mivel én magyaros vagyok, nekem kellett nyelvtant és irodalmat is felvennem. A nyelvtan jó volt, az irodalom csapnivaló. De még a nyelvtan is nagyon kevés volt, kb. minden félévben kellett volna ilyen.

A tanítási gyakorlat meg összesen 30 óra volt, amit egy gyakorló tanár egy hét alatt lenyom. Ott is az volt, hogy az egyik szakvezetőm nagyjából örült, hogy nem neki kell megtartani az órát, volt amikor be sem jött. A másiktól sokat tanultam, de a 15 óra az semmi sem volt. Szóval tényleg nem ezen múlik.

Az igaz, hogy jogszabály van róla, hogy ki mit taníthat. De én is hallottam róla, hogy sokszor eltérnek tőle, ha nincs tanár. Valószínűleg ahova jelentkeztél, ott volt rajtad kívül más jelentkező is. Én tovább próbálkoznék.

2022. jan. 7. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Én még nem jelentkeztem sehova tanárnak, jelenleg is állást keresek. Csak annyira semmi lehetőség nincs ezzel a diplomával, azért gondolkoztam kínomban a német tanításon. A minorom sajna média volt. Aki a kérdésben van ő egy ismerősöm, aki szintén germanisztikás, csak hamarabb végzett, mivel nem volt passzív féléven. És ő mondta, hogy ez a szak szerinte zsákutca és tanítani ehhez képest egy fokkal jobb lenne. Csak alapszak ugye nem tanárszak. De látom abban mind egyetértünk, hogy a régi alapszakra épülő tanári jobb volt/lehetett. Akkor még többen el is végezték.
2022. jan. 8. 17:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!