Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ismétlő(javító?) középszintű...

Ismétlő(javító?) középszintű érettségit szeretnék tenne úgy, hogy most májusban érettségiztem mindenből.

Figyelt kérdés

A matekom eléggé gyengén sikerült, októberben ha lehet újrapróbálnám. Megtehetem ezt? Ha igen mi ennek a menete?


2024 májusában úgy hallottam hogy az új rendszer miatt mindent újra kellene tennem, ha csak egyből is szeretnék javítani, mivel nem keveredhetnek a régi fajta érettségik, az újjal. Ez mennyire valós információ?



2023. máj. 23. 09:41
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem buktál meg, csak nem vagy elégedett az egyik érettségiddel, akkor ismétlő érettségit tudsz tenni vizsgadíj ellenében. Az érettségi bizonyítvány megszerzése után bármikor és bármilyen tárgyból mehetsz érettségizni. Szeptember elején kell rá jelentkezni, vagy egy középiskolában, vagy a kormányhivatalnál. Érdemes ezzel kapcsolatban az oktatási hivatal honlapját figyelni.

Viszont csak akkor ajánlott újraírni egy érettségit ha a kinézett egyetemi szakra követelmény és abból fogják számolni az érettségi pontjaidat, ugyanis az új eredményt tanúsítványként fogod megkapni, nem a bizonyítványba írják és ezért a tanulmányi pontokon nem tudsz vele javítani.


"2024 májusában úgy hallottam hogy az új rendszer miatt mindent újra kellene tennem, ha csak egyből is szeretnék javítani, mivel nem keveredhetnek a régi fajta érettségik, az újjal. Ez mennyire valós információ?"

Semennyire, ez egy bődületes baromság. Gondolj bele, hogy azoknak se kell újra letenni az összes érettségit akik 2005 előtt végeztek és most akarnak egyetemre menni. Nyilván jövőre már az új pontszámítási módszer fog rád is vonatkozni, de attól még az érettségiket nem kell újra letenned.

2023. máj. 23. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a gyors választ! Sokat segítettél vele, kicsit megnyugodtam így, és lehet akkor inkább májusban fogom megpróbálni az ismétlő érettségit.
2023. máj. 23. 15:14
 3/7 anonim ***** válasza:
Arra viszont figyelj, hogy májusban már csak az új követelményrendszer szerint vizsgázhatsz, hiába tanultál a régi rendszerben. (Októberben még lehet választani, hogy a 2017-es vagy a 2020-as vizsgakövetelmények alapján szeretnél vizsgázni.) És a legtöbb tárgynál elég nagy változások vannak a követelményben, úgyhogy ennek mindenképp nézz utána mielőtt a májusi mellett döntesz.
2023. máj. 23. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ne haragudj 1es ezt nem értem:

,, Viszont csak akkor ajánlott újraírni egy érettségit ha a kinézett egyetemi szakra követelmény és abból fogják számolni az érettségi pontjaidat, ugyanis az új eredményt tanúsítványként fogod megkapni, nem a bizonyítványba írják és ezért a tanulmányi pontokon nem tudsz vele javítani.''


Tehát ,ha van egy angol közepem és egy emeltet is teszek, akkor az emelt pontját nem számolják, felesleges?

2023. máj. 24. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

#4: A tanulmányi pontokba nem fog beszámítani ha az érettségi bizonyítvány megszerzése után csinálod. Ha az adott szakon elfogadják az emelt angolt, akkor természetesen az érettségi pontokba beszámítják és a többletpontot is megkapod érte, de ahol nem fogadják el ott max akkor kapsz érte plusz pontot ha jól sikerül és megkapod érte a B2-es nyelvvizsgát, de ugye akkor lényegében a nyelvvizsgára kapsz pontot, nem az érettségire.

Szerintem amúgy azért nem érted, mert pontszámításhoz kapcsolódó fogalmakkal van problémád, úgyhogy megpróbálom röviden elmagyarázni:


A felvételi pont 3 részből tevődik össze:

1. Tanulmányi pontok (max 200)

2. Érettségi pontok (max 200)

3. Többlet/Intézményi pontok (max 100)


A tanulmányi pontokat még két részre lehet szedni:

I. Középiskolás jegyek (max 100)

II. Érettségi bizonyítvány átlaga (max 100)


A tanulmányi pontoknál az érettségi bizonyítvány átlagába a 4 kötelező (magyar, matek, töri, nyelv) és egy választott tárgy százalékos eredménye számít. Mivel érettségi bizonyítványt mindenki csak egyszer szerezhet és a későbbi eredményeket már nem a bizonyítványba fogják írni, hanem csak tanúsítványt fogsz kapni róluk, így a tanulmányi pontjaidon nem tudsz később javítani. Szóval ha te 12-ben angol közép érettségit tettél és esetleg az 40% lett, viszont 1 évvel később szintemelő vizsgát teszel belőle (vizsgadíj ellenében), amire rendesen felkészülsz és mondjuk azon elérsz 80%-ot, akkor a tanulmányi pontok szempontjából olyan mintha nem is lenne a 80%-os emelted, mert az csak tanúsítvány.


Az érettségi pontokat meg ugye abból a két tárgyból számolják amit az adott szakon elfogadnak (pl állatorvosin az emelt biosz-kémia). Szóval ha neked az állatorvosi a cél, akkor értelmetlen angol szintemelőt csinálnod az érettségi bizonyítvány megszerzése után, mert a tanulmányi pontokon nem tudsz javítani, az állatorvosin nem fogadják el az angol érettségit, így az érettségi pontokba se fog számítani és a jelenlegi rendszerben a többletpontoknál se mész vele semmire, ugyanis a két emelttel kimaxolod a 100 pontot.

De ha mondjuk pszichológia a cél, ahol elfogadják az angolt, akkor már van értelme újraírni a 40%-os közép angolt, mert az érettségi pontjaidat tudod vele javítani és az emeltért járó plusz 50-et is megkapod érte ha 45% felett sikerül (a tanulmányi pontokat viszont ebben az esetben sem javítod).


Szóval összegezve azt lehet mondani, hogy az érettségi bizonyítvány megszerzése után már csak olyan tárgyból van értelme ismétlő vizsgát tenni, amit az adott szakon elfogadnak, tehát amiből az érettségi pontjaidat tudják számolni.

2023. máj. 24. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Az persze megint más tészta ha az angol közepet előrehozottan csináltad mondjuk 11-ben és 12-ben csinálsz egy angol emeltet is. Ilyenkor eldöntheted, hogy a kettő közül melyiket írják az érettségi bizonyítványba és melyikről kapsz tanúsítványt. (Nyilván azt érdemes a bizonyítványba írni, amelyiknek jobb lett a százalékos eredménye, mert abból fogják a tanulmányi pontokat számolni ami a bizonyítványba kerül.)
2023. máj. 24. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Köszönöm. Valóban igazad van, összekevertem a tanulmányi és az érettségi pontokat. Így már értem ment a zöld kéz
2023. máj. 24. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!